Wordpress5 czy to bedzie rewolucja?

Witam

Zastanawiam się czy Wordpress5 to będzie rewolucja i struktura backendowa i frontendowa będzie odbiegała od tego co jest teraz? Chodzi mi o to czy jest sens poznawania bardziej Wordrpressa 4 skoro będzie wychodzić 5?

Rób w tym co w tej chwili jest najnowsze, nawet jak wejdzie 5 to część dodatków może być niekompatybilna. W razie czego poznać kolejną wersję jest łatwiej niż uczyć się od zera

Dokładnie. Nie ma co czekać na nową wersję. Nowa wersja nie powinna się bardzo różnić, bo to oznaczałoby przepisanie wielu dodatków od nowa, więc nikt by jej nie wybierał, do póki te dodatki nie pojawiły by się dla wersji 5.

W WordPress 5 ma zostać wprowadzony Gutenberg, nowy edytor treści zbudowany przy użyciu Reacta. Czy zmieni się coś w backendzie? Raczej nie, WP to moloch. Sam obecnie myślę o WP jako dostawcy Rest API dla aplikacji w jakimś frameworku.

To czemu nie napisać Rest API w jakimś normalnym frameworku tylko korzystać z przerośniętego silnika blogowego? :open_mouth:

Bo klient chciał WordPressa :man_shrugging:, bo nie każdy hosting klienta obsługuj np noda, bo pianie CMS-a od 0 czasami jest nieopłacalne czasowo albo finansowo :wink:

Klientowi trzeba wyjaśnić jakie problemy niesie ze sobą Wordpress, jakie ma zalety (bo takie również ma) i jakie są wady (a tych niestety jest sporo). CMSów jest na rynku sporo, ale wspominałeś tylko o RESTowym Api. Frameworków w PHP które ułatwiają pisanie takiego api jest dużo, nie trzeba od razu zaprzęgać node’a do tego… Sam korzystałem z F3 i Yii2.

Generalnie mam takie podejście, że jeśli klient nie chce prowadzić treści w formie bloga (czyli nie chce dodawać aktualności, albo właśnie dzielić się np. nowymi projektami, klientami itd.) czyli chce tylko zmienić numer telefonu od czasu do czasu to Wordpress jest mu niepotrzebny.

Jasne wszystko co piszesz jest prawdą i w 100% się zgadzam.

IMHO

Wady / Zalety WP, tyle samo co za tyle samo jest i przeciw to jasne.
Będąc Frontem i pracując głównie z JS-owymi technologiami preferujesz coś co znasz bardzo dobrze niż to co znasz dobrze ;),

Co do podejścia wizytówka na WP no to jasne jest że to bez sensu. Więcej się nakopiesz z WP niż zbudujesz stronę od 0.

Dla jasności nie uważam WP jako super narzędzie dzięki, któremu masz backend dla aplikacji, po prostu jest to jedna z możliwości :wink: I nie koniecznie nawet dobra, bo jak napisałeś wordpress jest przerośniętym silnikiem blogowym :slight_smile: