WPA, WPA2 czy WPA+WPA2

(ProTofik) #1

Witam.

Jakie z powyższych szyfrowanie najlepiej wybrać dla sieci bezprzewodowej?

Chodzi jedynie o bezpieczeństwo. Nie używam w sieci żadnych starych sprzętów (np. 10 letnich laptopów)

Z góry dzięki za pomoc

(mikber18) #2

Zdecydowanie WPA+WPA2 chodź nie jestem pewnien czy jest jakaś rzeczywista różnica pomiędzy tymi zabezpieczeniami

(ProTofik) #3

OK dzięki. Jeszcze jedno pytanie by nie zaśmiecać forum.

Czy ma to znaczenie jaki kanał wybiorę? czy jest jakaś różnica w przepustowości lub zasięgu? Obecne mam kanał jedenasty.

(Mrylec) #4

Co do kanałów nie ma różnicy, a zabezpieczenia wystarczy WPA2. WPA złamie 10letnie dziecko, nie ma sensu nakładać 2, skoro jedno w ogóle nie będzie nic chronić.

(Qba Lukaszczyk) #5

Załóż najlepiej WPA2-PSK.

(Łukash) #6

WPA-PSK-TKIP (=WPA2) ,a kanał zmień ,jeżeli jesteś w zasięgu innych sieci( zobacz na jakich kanałach śmigają) ,bo standardowo wszystko leci na 11 ,a wtedy mogą wystąpić zakłócenia :wink:

(Buda Wojciech) #7

WPA2- warto by hasło nie było słowem ze słownika, tylko zbiorem 'przypadkowych znaków'- trudniej złamać bo można łamać WPA2 narzędziem które mamy dostępne na dobrych programach:P

(ProTofik) #8

Na moim starym routerze miałem tą opcje ale na nowym (po zmianę ISP na ADSL musiałem zmienić) zakres konfiguracji jest b. ubogi. Oto co mam:

image_id: 3785

Mam ustawione na automatyczne, teraz zauważyłem że kanał się zmienił na szósty

A na jaki kanał proponujesz, i jak sprawdzić kanały innych sieci.

Moje wszystkie hasła są takie, i zmieniam je b. często :slight_smile:

(Łukash) #9

@ProTofik kanał powinieneś widzieć w menedżerze połączeń/programie do zarządzania kartą sieciową na kompie który łączy się przez wifi ,jeżeli są dostępne inne sieci to i kanał nadawania będzie wyszczególniony ,a proponuje taki na którym nikt nie nadaje :slight_smile: np 1.

(ProTofik) #10

Sprawdziłem w programie WirelessMon na jakich kanałach operują moi sąsiedzi. Okazało się że dziesięciu sąsiadów operuje na kanałach 1-7.

Na pewnej stronie wyczytałem że powinno się najlepiej zostawić 5 wolnych kanałów pomiędzy innymi, dlatego ustawiłem sobie na stałe kanał 10.

Nie wiem czemu ale na kanałach 11-13 nie mogłem wykryć sieci laptopem.

(Łukash) #11

Możliwe że karta sieciowa w lapie ma ustalony zakres 1-10

(ProTofik) #12

Hmmm. Czy to normalne że na tym kanale spada siła sygnału, i to dwukrotnie?

(Łukash) #13

Raczej nie powinno być zależności pomiędzy kanałami a siłą sygnału - poeksperymentuj z rożnymi kanałami ,a co do samej siły sygnału ,to powinna być opcja dostosowania w panelu zarządzania routerem - u mnie np są to opcje - Send Power: oraz Antenna: .

@ProTofik no i jak tam ?

(ProTofik) #14

Coś u mnie kanały 9 i 10 maja chyba jakieś zakłócenia. W pokoju na dole miałem na nich sygnał na poziomie 60-20%, a po zmianie na kanał 8 jest 100%.

(roobal) #15

WPA2 z algorytmem szyfrowania AES, do tego dość skomplikowane hasło, protokół TKIP zawiera błędy pozwalające złamać WPA.

Pozdrawiam!

(Łukash) #16

@ roobal mam AES ,a napisałem TKIP :o ...