WPA, WPA2 czy WPA+WPA2

Witam.

Jakie z powyższych szyfrowanie najlepiej wybrać dla sieci bezprzewodowej?

Chodzi jedynie o bezpieczeństwo. Nie używam w sieci żadnych starych sprzętów (np. 10 letnich laptopów)

Z góry dzięki za pomoc

Zdecydowanie WPA+WPA2 chodź nie jestem pewnien czy jest jakaś rzeczywista różnica pomiędzy tymi zabezpieczeniami

OK dzięki. Jeszcze jedno pytanie by nie zaśmiecać forum.

Czy ma to znaczenie jaki kanał wybiorę? czy jest jakaś różnica w przepustowości lub zasięgu? Obecne mam kanał jedenasty.

Co do kanałów nie ma różnicy, a zabezpieczenia wystarczy WPA2. WPA złamie 10letnie dziecko, nie ma sensu nakładać 2, skoro jedno w ogóle nie będzie nic chronić.

Załóż najlepiej WPA2-PSK.

WPA-PSK-TKIP (=WPA2) ,a kanał zmień ,jeżeli jesteś w zasięgu innych sieci( zobacz na jakich kanałach śmigają) ,bo standardowo wszystko leci na 11 ,a wtedy mogą wystąpić zakłócenia :wink:

WPA2- warto by hasło nie było słowem ze słownika, tylko zbiorem ‘przypadkowych znaków’- trudniej złamać bo można łamać WPA2 narzędziem które mamy dostępne na dobrych programach:P

Na moim starym routerze miałem tą opcje ale na nowym (po zmianę ISP na ADSL musiałem zmienić) zakres konfiguracji jest b. ubogi. Oto co mam:

image_id: 3785

Mam ustawione na automatyczne, teraz zauważyłem że kanał się zmienił na szósty

A na jaki kanał proponujesz, i jak sprawdzić kanały innych sieci.

Moje wszystkie hasła są takie, i zmieniam je b. często :slight_smile:

@ProTofik kanał powinieneś widzieć w menedżerze połączeń/programie do zarządzania kartą sieciową na kompie który łączy się przez wifi ,jeżeli są dostępne inne sieci to i kanał nadawania będzie wyszczególniony ,a proponuje taki na którym nikt nie nadaje :slight_smile: np 1.

Sprawdziłem w programie WirelessMon na jakich kanałach operują moi sąsiedzi. Okazało się że dziesięciu sąsiadów operuje na kanałach 1-7.

Na pewnej stronie wyczytałem że powinno się najlepiej zostawić 5 wolnych kanałów pomiędzy innymi, dlatego ustawiłem sobie na stałe kanał 10.

Nie wiem czemu ale na kanałach 11-13 nie mogłem wykryć sieci laptopem.

Możliwe że karta sieciowa w lapie ma ustalony zakres 1-10

Hmmm. Czy to normalne że na tym kanale spada siła sygnału, i to dwukrotnie?

Raczej nie powinno być zależności pomiędzy kanałami a siłą sygnału - poeksperymentuj z rożnymi kanałami ,a co do samej siły sygnału ,to powinna być opcja dostosowania w panelu zarządzania routerem - u mnie np są to opcje - Send Power: oraz Antenna: .

@ProTofik no i jak tam ?

Coś u mnie kanały 9 i 10 maja chyba jakieś zakłócenia. W pokoju na dole miałem na nich sygnał na poziomie 60-20%, a po zmianie na kanał 8 jest 100%.

WPA2 z algorytmem szyfrowania AES, do tego dość skomplikowane hasło, protokół TKIP zawiera błędy pozwalające złamać WPA.

Pozdrawiam!

@ roobal mam AES ,a napisałem TKIP :o …