Wpływ budowy url obrazka na pozycjonowanie (SEO)

Witam, mam pytanie które nie daje mi spokoju.
Prowadzę bloga w oparciu o Wrodpressa i na początku, kiedy tworzyłem wpisy
nie zawracałem sobie głowy opisywaniem obrazków i plik źródłowy miał
nazwę: HGJ8656890-655689009777, gdzie później link do obrazka url wygląda:
www.mojblog.pl/nazwawpisu/HGJ8656890-655689009777
Jest to zgubne dla SEO… dziś to wiem. Zgubne i dla mnie przy szukaniu konkretnego zdjęcia.

Przechodząc do sedna. W WP mogę zmienić nazwę i tekst alternatywny, jednak ten stary url, stworzony na podstawie pliku wrzuconego z kompa wciąż pozostaje taki sam. Zdjęć mam 900 i w tym wypadku wystarczy pozmieniać nazwę obrazka i tekst alternatywny w WP, co sprawie że rysunki będą czytane prze googla. Czy jednak mam wszystko ściągać na kompa i od nowa wrzucać z nowo nadanymi nazwami tudzież, nazwy url były ok?

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.
Pozdrawiam!

Poszukaj jakiegoś pluginy jestem przekonany, że ktoś napisał plugin do zmiany nazwy zdjęć automatycznie. W tedy nie będziesz musiał wszystkiego ściągać na dysk.
Jednak nie jestem pewny czy zmiana taka nie spowoduje, że zdjęcia znikną z galerii/wpisów w których były użyte. Nie jestem tego pewny bo nie pamiętam jak to jest rozwiązane w WP.

Są wtyczki pod nazwą: RENAME IMAGE jednak one zmieniają jedynie tytuł, albo tekst alternatywny. A tu trzeba zaingerować w url. :frowning:

Ale url składa się między innymi z fizycznej nazwy pliku, ta nazwa o ile mnie pamięć nie myli jest też w DB, czyli nie wystarczy zmienić nazwy samych plików poprzez pobranie ich na dysk twardy. Taki zabieg spowoduje, że WP nie będzie widział zdjęć pod nowymi nazwami, a pod starymi nie będą one wyświetlane.
Albo trzeba byłoby poszukać lepiej, albo napisać jakąś wtyczkę do zmiany tego z poziomu panelu bo słabo widzę by robić to ręcznie. Można się mocno machnąć przy takiej robocie zwłaszcza, że trzeba najprawdopodobniej edytować bazę danych oraz nazwę pliku ze zdjęciem.

EDIT:
Zerknąłem w google bo aż ciężko mi uwierzyć, że nie ma niczego co by zmieniało nazwy plików zdjęć. Tutaj masz pierwszy lepszy tutorial: http://www.wpbeginner.com/plugins/how-to-rename-images-and-media-files-in-wordpress/

1 polubienie