Wpływ rodzaju matrycy na zmęczenie oczu

Witam

Czy typ matrycy ma wpływ na zmęczenie oczu? czy jakis tym matrycy jest szczególnie łagodny pod tym względem?

Obecnie posiadam monitor Samsung 953BW na matrycy TN, ale zastanawiam się nad zmianą monitora na jakiś z matrycą IPS, PVA, MVA. Czy to odbiłoby się z korzyścią dla moich oczu?

Pozdrawiam

  • ustawione odświeżanie,możliwie jak największa częstotliwość,mój Flatron LG pracuje w trybie odświeżania 75 Hz. Przy 80 Hz już zaczyna świrować.Więc jeśli chcesz aby oczy Ci się mniej męczyły to w pierwszej kolejności zwiększ odświeżanie,w zależności jaki masz system?

  • Domyślnie ustawienia ekranów w monitorach są ustawiane chyba pod kątem ślepych ludzi… Jaskrawość za wysoka,czyli to co najbardziej męczy. Pobaw się guzikami na monitorze,zmniejsz kontrast i jaskrawość oraz gammę,z reguły im jaśniej,tym nasze oczy się bardziej męczą.Przy troszkę ciemniejszym ekranie powinno być lepiej.

  • odległość od monitora… pamiętam że jest to minimum 70cm,odsuń monitor na biurku,jak to tylko możliwe,zachowując oczywiście takie proporcje abyś coś widział.

  • dobrze oświetlony pokój.to też jest bardzo ważne,jak nie najważniejsze.Mając dostęp do światła,nie siedząc przy zasłoniętych żaluzjach czy roletach,światło pada na monitor,dzięki czemu światło wydawane przez monitor,nie pada nam bezpośrednio w oczy tylko “wtapia” się z otoczeniem.

Moim zdaniem nie ma sensu zmieniać matrycy,ewentualnie można kupić specjalny filtr,są dużo tańsze.Ale trzymając się wytyczonych norm,powinno wszystko być ok.

-mam system win xp proffesional. gdzie dokładnie mogę zmienić to odświeżanie ?

  • o jakie filtry chodz? może jakiś link do allegro?

W przypadku monitorów LCD częstotliwość odświeżania nie ma większego znaczenia, bo LCD są podświetlane stale za pomocą świetlówek.

Filtry stosowało się również przy monitorach CRT.

Klikasz prawym klawiszem myszy gdzieś na pulpicie :arrow: właściwości :arrow: ustawienia :arrow: zaawansowane :arrow: Monitor

Domyślnie jest zaznaczony ptaszek przy “ukryj tryby,których ten monitor nie może wyświetlić” i tak ma pozostać. Rozwiń gałąź i zaznacz odświeżanie na jak najwyższy poziom.

Większość filtrów jest na monitory ‘crt’,LCD nie promieniują tak jak one.Wystarczy że dostosujesz monitor do własnych potrzeb.Poczytaj sobie trochę np tutaj :arrow: http://forum.idg.pl/monitory_ekspert_ao … 14332.html

Więc po co są różne wartości do wyboru?

Pozostałość po monitorach CRT :slight_smile:

Kineskop aby wyświetlać obraz musi stale migać. Miganie przestaje być zauważalne dopiero przy częstotliwości 75 Hz. Natomiast w monitorach LCD odświeżanie wiąże się tylko ze zmianą wyświetlanego obrazu. Gdyby częstotliwość odświeżania była bardzo mała, obraz nie byłby płynny (np. kursor przesuwałby się skokowo), jednak w przypadku częstotliwości 60 Hz, nie jest to w ogóle zauważalne.

a jak się nie stosuje do tego to co, umrę czy oślepnę?

przed kompem mogę być cały czas, zawsze zgaszone światło, odległość od monitora to 30-40cm, rozdzielczość 1280x960 i 60Hz i na CRT 15 calowym… a kontrast i jasność mam na full ale monitorek jest już wypalony i ciemno już świeci :confused: (w sumie nie dziwię się, monitor ma 11 lat)

siedzę przy kompie podobnie,ale podałem sposób aby to zmęczenie oczu było MNIEJSZE albo nie było go W OGÓLE,bo podejrzewam że autor tematu ma zbliżony problem,czytaj ze zrozumieniem.Nie każdy ma takie same oczy,nie każdy tak samo reaguje na promieniowanie monitora.Jeden siedzi po 10h dziennie monitorem,nie przestrzegając żadnych zasad i nic mu nie jest,za to drugi po godzine ma dość :slight_smile: