WRT54GL na Tomato 1.07 - problem z lan'em

(Mariosti*) #1

Jak w temacie, do routera mam podłączone dwa komputery po lanie na sieciówkach nForce2 100mbit, router udostępnia łącze internetowe (może to ma znaczenie, ale z uwagi na providera musi podbijać ttl +1, ma wyłączone dhcp i statyczne ustawienia połączenia internetowego od isp, jedną dziwną rzecz jaką zauważyłem to to że nie może sobie czasuustawić router ostatnio gdy udało mi się go tak ustawić aby udostępniał łącze poprawnie). Problem polaga na tym że na jednym z komputerów mam zainstalowany XP Pro SP2, a na drugim XP Home SP2 i sytuacja wygląda tak że z Pro mogę się bez problemu łączyć z Home'em po lanie wysyłać na niego pliki i ściągać z niego pełną szerokością 100mbitowego lana, ale w drugą stronę po dłuugim oczekiwaniu pojawia sięznany komunikat o braku dostępu, z uwagi na fakt iż próbowałem wielu rozwiązań, niech każdy kto ma coś na myśli wrzuci tutaj, tylko wtedy będzie szansa żeby ten problem rozwiązać (na obu xp'kach wyłączone konta gościa, włączenie nic nie daje, wejście na home'a nei wymaga logowania i następuje bez opóźnienia).

(Lasinski Jacek) #2

Mariosti* , zapewne na Home'ie masz włączone Udostępnianie Plików i Drukarek, oraz udostępniony odpowiedni folder.

(Mariosti*) #3

Tak tymbardziej że do zasobów home'a mam pełny dostęp (taki jaki sobie ustawiłem z resztą), na pro oczywiście też, ale do pro z home'a dostępu już nie mam.

(Lasinski Jacek) #4

Mariosti* , cóż można zrobić prosty trick, na Home'ie utworzyć folder przez który będziesz przerzucał dane, a na Professional zmapować go jako Dysk Sieciowy :).

(Mariosti*) #5

To też możliwość, ale nieprofesjonalna i takie skróty :stuck_out_tongue: Z resztą jak nie miałem routera to sytuacja wyglądała na odwrót, a przed reinstalacją home'a lan chodził poprawnie w obie strony (dostęp do pro na login i hasło).

A przy reinstalce tego home'a optymalizowałem go i updatowałem autopatcherem, możliwe (samo się sugeruje właściwie) że któreś z jego ulepszń w rejestrze niechcący tego dokonało (w xp pro też autopatcher działał, poza tym jednym problemem z lanem moge go zresztą polecić, naprawde niewiele trzeba dodatkowo konfigurować by xp chodził 2x szybciej z sp2 i update'ami niż świeżo po instalacji.

(Lasinski Jacek) #6

Mariosti* , nie profesjonalne? Dlaczego, według mnie wygodnie i bezproblemowo, w mojego komputera masz od razu dostęp do dysku sieciowego/folderu. Możesz udostępnić na Home'ie cały dysk i będziesz mógł kopiować wszystko na Professional i na odwrót.

(Mariosti*) #7

Ale już wszelakich urządzeń nie udostępnię

(Lasinski Jacek) #8

Mariosti* , można udostepniać drukarkę, komputery pracują w tej samej grupie roboczej?

(Mariosti*) #9

tak ta sama grupa robocza

(mrbungle) #10

włączone konto gościa na Professionalu?

(Mariosti*) #11

na obu wyłączone, ale już sprawdzałem czy to coś zmienia, niestety nie, ale problem jest jakiś dziwny, bo przy obecnej konfiguracji powinno pojawićsię okno logowania do xp pro, a pojawia się tylko komunikat o braku uprawnień.

(mrbungle) #12

firewall?

(Mariosti*) #13

To nie firewall. Przynajmniej na komputerach, ale ten w routerze... nie wiem może tak może nie, jeśli ktoś coś na ten temat wie to może powiedzieć.

(mrbungle) #14

ping na obu kompach działa?

wklej mi prosze rezultat komendy ipconfig z obu kompów (pamiętaj o znacznikach CODE)

(Mariosti*) #15

Tak ping działa w opie strony i dla przypomnienia, XP Pro ma dostep do zasobów XP Home w 100%, na odwrót nie ma nawet okna logowania któe być powinno.

XP Pro

xpproec3.jpg

By mariosti

XP Home

xphomedu9.jpg

By mariosti

Złączono Posta : 22.08.2007 (Sro) 20:16

Jeśli komuś to coś może przypomni to właśnie sprawdziłęm jak zachowuje się lanczat, a mianowicie na xp pro nie widać użytkownika z xp home, ani jego wiadomości, na xp home widać użytkownika z xp pro i jego wiadomości.

Co to może być? Coś w rejestrze w xp pro? A może w home? A może tu i tu? Firewall sprzętowy routera raczej nie wchodzi w grę po lanie, a programowe firewalle mają lana ustawionego w zaufanej sieci więc też to odpada. To naprawde irytujące :slight_smile:

(Mrooveq) #16

ja bym stawiał na zaporę systemu windows w xp pro.

(Mariosti*) #17

Gratulacje dla mrooveq'a za trafną podpowiedź, podziękowania dla wszystkie podpowiedzi i zainteresowanie tematem, sprawdziłęm firewallw xp pro przy ustawieniu "allow all traffic" i wyszło szydło z worka jak to się mówi, po czym w ustawieniach firewalla jeszcze raz ustawiłęm tą samą zaufaną sieć i tym razem już działa jak należy