Wrzucanie projektu na GIT'a z bazą danych

Witam. Robię sobię projekt w Spring-boocie i chciałem go wrzucić na Git-Huba. Zastanawia mnie sprawa bazy danych i haseł. Z tego co się orientuję, to domyślnie MySql jest ustawiony tak, że nie pozwala na operacje z zewnątrz, a więc mogę trzymać login i hasło w pliku ‘properties’ i o ile to nie są dane, których bym używał gdziekolwiek indziej, to mogą sobie być widoczne.

Po drugie, zastanawia mnie jak powinien wyglądać dostęp do bazy danych, dla osób, które chciałyby pobrać mój projekt i go odpalić. No bo znowu w ‘properties’ adres do bazy danych podaję jako nazwę hosta i nazwę bazy danych. Czy więc powinienem po prostu do katalogu głównego uploadowanego projektu dołaczyć pliki .sql i readme.txt z informacją, że trzeba zainstalować klienta sql i załadować bazę danych, żeby projekt zadziałał?

Ja bym nie opierał bezpieczeństwa o domyślne ustawienia programów :slight_smile:

Jeśli masz możliwość wczytywania kilku plików konfiguracyjnych, dane wrażliwe (loginy, hasła, adresy serwerów) trzymałbym w osobnym pliku którego struktura byłaby udostępniona np. w readme.md a sam plik byłby dodany do .gitignore

Sam program może też tworzyć taki plik z pustymi polami do uzupełnienia jeśli go nie znajdzie.

Wlej im tam 10 zł. /Bo to już microsoft przejęło./
I potem możesz wszystko.
Będziesz miał automat do aktualizacji itd.

Odblokowali już prywatne repozytoria na github.com, jedynie niby limit 1 GuB z historią zmian na darmowe konta.