Wrzucenie bajek na yt

Witam mam takie pytanie, mam oryginalne bajki na płytach, i podczas oglądania jest znaczek stacji RTL, czy mogę wykonać kopie tych filmów na dysku i wrzucić na youtube?? czy będzie to w jakiś sposób lamanie praw licencyjnych?

Tak, nie możesz ich wrzucić na YT.

no ok, a jeszcze takie pytanie mój kolega wrzucił 5 miesiecy temu 2 filmiki z RTL na yt i nic :slight_smile: można dostać jakąs karte za wrzucanie takich filmików?? czy poprostu youtube zablokuje konto czy cos takiego?

Spokojnie nawet jak wrzucisz nic ci nie zrobią. Nawet nie zablokują konta.

Filmiki zostaną jedynie usunięte.

Nie oznacza to jednak, że możesz z premedytacją łamać prawo :wink:

Jeśli ktoś będzie bardzo tego chciał, to tak. Tak po prostu - raczej nie. Przecież na YT można znaleźć nawet całą serię Gwiezdnych wojen.

Samo wykonanie kopii na dysku nie będzie złamaniem praw autorskich.

Nie masz prawa do kopiowania tych filmów w celach innych niż użytek własny, w ramach tzw. “dozwolonego użytku”. Ale to jest pikuś.

Bo przede wszystkim nie masz prawa do rozpowszechniania tych materiałów.

A co Ci za to grozi…

Jeśli właściciel praw autorskich nie wniesie sprawy do sądu to raczej nic. Bo w pierwszej kolejności należy udowodnić, że prawa autorskie zostały złamane.

Jeśli wniesie to olbrzymie odszkodowanie (za rozpowszechnianie), oraz odpowiedzialność karna (art. 115-119 KK).

W praktyce zwykle, jeśli naruszenie jest marginalne, Youtube blokuje dany film i daje ostrzeżenie na konto.

W praktyce na prawdę jest tak, że nikt tego nie kontroluje z administratorów yt. W najgorszym wypadku usuną filmy.

rafikrafik , w praktyce się mylisz :slight_smile: