Wsparcie dystrybucji ubuntu podobnych

Mam takie pytanie bo na wikipedii jest napisane, że wsparcie dla dystrybucji ubuntu 20.04 22.04 jest pięcioletnie czyli ubuntu 22.04 ma wsparcie do 2027 roku, ale dziwi mnie czemu kubuntu 22.04 nie wsparcia do 2027 tylko 2025 nie wiem czy tam jest jakiś błąd ?

Inne środowisko i pewnie inne warunki. W Ubuntu masz GNOME, a w KUBUNTU, KDE.

Czyli bym w sumie lepiej na tym wyszedł jakbym zainstalowałem ubuntu i doinstalowałem kde ręcznie ?

Dlaczego? Zaktualizujesz sobie Kubuntu za jakiś czas i tyle. Skoro to Kubuntu, to pewnie system miał być lekki, na stary sprzęt, Ubuntu z KDE lżejsze nie będzie.
Osobiście wolę Minta z XFCE, Kubuntu ma za bardzo niespójne GUI jak dla mnie, ale to tak naprawdę pierdoły bez większego znaczenia.

Są 2 wersje Ubuntu.Zwykła-chyba 3 lata wsparcia i LTS-4 Lata wsparcia.KDE się szybko zdeaktualizowuje.Możesz doinstalować KDE ręcznie.Ono tak się rozwija,że dają tyle czasu wsparcie na jedną wersję.

Jakie inne warunki jak to jest ten sam system? Wprowadzasz w błąd.

Błąd, zapomnieli dopisać że LTS (czyli wydania co dwa lata, 20.04, 22.04, 24.04 itd) mają wsparcie pięcioletnie.

Kubuntu 22.04.4 LTS

The latest Long Term Support (LTS) version of the Kubuntu operating system for desktop PCs and laptops, Kubuntu 22.04 supported with security and maintenance updates, until April 2025.

No wychodzi na to, że nie. Z tego wpisu wynika, że okres wsparcia Kubuntu LTS jest celowo skrócony do 3 lat w stosunku do Ubuntu LTS. Ta różnica ma wynikać z tego, że w przypadku Kubuntu wsparcie zapewniają wolontariusze, którzy nie są opłacani przez Canonical.

Powtórzę jeszcze raz, bo jak widzę, nie wszyscy zrozumieli:

Dodam tylko że Kubuntu korzysta z repozytoriów Ubuntu więc nie ma znaczenia co oni sobie napiszą na stronie. Równie dobrze ktoś mógłby sobie zainstalować z obrazu netinstall albo przez debootstrapa, dograć KDE i efekt byłby taki sam.

Czyli na wikipedii jest źle napisane ?

Właściwie tak, jest tam źle napisane. Co ciekawe na anglojęzycznej również. Oficjalna strona Kubuntu także twierdzi że wsparcie jest 3 letnie. Zdecydowanie jest to wprowadzanie ludzi w błąd.
Kubuntu, Xubuntu, kiedyś było Lubuntu i chyba częściowo Mint korzystają z oficjalnych repozytoriów Ubuntu więc mają wsparcie tak długo jak mają poszczególne wydania Ubuntu.

:+1:

A dlaczego ma być tam dobrze napisane?
Bo Wikipedia sie nazywa? :rofl:

Lububtu dalej się trzyma:

https://lubuntu.me/downloads/