Wsparcie linuxa i windowsa 32 bit. Co lepiej?

Witam.
Pytanie co dluzej bedzie wspierane linux czy windows 10 ?
Mam starego laptopa hp mini 210 ktorego uzywam non stop.
Wsparcie ubuntu konczy sie za dwa lata.
A jak sprawa wyglada z windowsem 10 gdyby dalo sie zainstalowac ?

jeżeli jakimś cudem uda ci się zdobyć licencję na w10 ltsc, zainstaluj windowsa. w innym przypadku wybierz ubuntu lts.

Mam na nim lubuntu 18.04. Dziala bez problemow.Tylko wsparcie tej dystrybucji wygasa za 2 lata…pytanie dodatkowe czy za dwa lata da sie cokolwiek jeszcze na nim zrobic :frowning:

Windows 10 “20H2” wydano w wersji 32 bitowej.

Wsparcie z łatkami straci około 20 kwietnia 2022 (18 miesięcy wsparcia dla Home / Pro - https://docs.microsoft.com/en-us/lifecycle/faq/windows#windows-10)

Pewnie szybko też nie znikną obrazy 32 bitowe Windows 10.


Co do “lubuntu” to jak porzucą aktualizowanie aplikacji to takie trzeba będzie zacząć ręcznie kompilować/aktualizować (np. zmiana używanych repozytoriów) by nagle nie siedzieć na np. Firefox 95 / Chromium 102 jak będzie już wersja 110 i 117.

Może chętni też będą udostępniać naprawy bardzo groźnych luk 0 day (też pewnie trzeba by zmienić ustawienia używanych repozytoriów lub ręcznie instalować).

Lub zmiana na inny który dalej będzie robił wersje “x86”.

Tego nie opłaca się katować.

W Amso za 450zł mają takiego lapitoka https://amso.pl/product-pol-45604-PRZECENIONY-Panasonic-Toughbook-CF-F9-i5-560M-4GB-320GB-L16.html . Tyłka oczywiście nie urywa, bo procesor jest na poziomie c2d, ale to i tak 10x mocniejszy od twojego obecnego, do tego 4x więcej RAM - co jest trochę mało na dzisiejsze potrzeby, ale jak wymienisz w nim HDD na SSD to będzie śmigał z biurowymi sprawami jak złoto.

Kupilem sobie think pada x230. Ale lezy. Za duzy i bateria slabo trzyma.
Kupno nowego to nie glupi pomysl tylko nie prosty do wykonania.
Chce maksimum 11 cali. By mial 3 porty usb. Bateria na minimum 4 godziny i zeby mozna ja bylo wymienic jak ja zajade.

Nie doczytałem. Tamten laptop, którego poleciłem nie nadaje się, bo ma uszkodzoną klawiaturę i matrycę. Coś ta cena była podejrzana :wink:

Nie słyszałem, by w najbliższym czasie Debian rezygnował ze wsparcia 32-bitowych procesorów. Debian stabilny jest też w wersji 32-bitowej i wspierany do 2024, wersja “sid” niestabilna jest dostępna w architekturze 32-bitowej, najbliższa testowa jest 32-bitowa, wyjdzie w tym roku, plus lata wsparcia to masz 2026 rok. A nic nie zapowiada, że Debian 12, który ma wyjść w 2023, nie będzie wspierał procesorów 32-bitowych, plus lata wsparcia to robi się najmniej 2028. I parę innych dystrybucji Linuksa też jeszcze wydaje wersje 32-bitowe.

@radekderek87 zalezy jaki Linux :slight_smile: Bo wiadomo, ze jest kilka dystrybucji…
Jak sie ostatnio czyta gdzies mozna znalezc informacje o tym iz RedHat przejmuje pewne wersje Centosa :slight_smile:

Red Hat przejął CentOS dawno temu, teraz po prostu porzucili wsparcie dla CentOS 8, a w zamian oferują darmową subskrypcję na RHEL8 (na ograniczoną liczbę stanowisk).

Poza tym nie ma żadnej gwarancji że “darmowy” RHEL nie przestanie w najbliższej przyszłości taki być.