Wsparcie procesorów dla starszych systemów

https://www.purepc.pl/procesory/amd_athlon_x4_950_tajemniczy_procesor_dla_platformy_am4 Poczytaj, wpakowałbyś się z tym Athlonem w przestarzały, mało wydajny model.

To co radzicie? Dac odpowiedź do sklepu, aby nie brac 8.1 i jak procesor, płyta, to który?

Na razie nie mąćmy. Stanęło na APU, a Ryzen zmusza do kupienia dedykowanej grafiki. Sterowniki są, ale hocki-klocki w Windows Update to taki słaby pomysł.

@anon46610587
Ale Athlon nie ma iGPU.

Jeśli autor kupuje komputer za 3000zł to raczej bierze też osobną kartę graficzną, więc brak iGPU może nawet nie być wadą.

Tu jest problem. Autor się nie określił, bo zaczął od APU. Teraz niech napisze dokładnie o co mu chodzi i czego potrzebuje.

@LORDEK napiszę o co mi chodzi i to może ułatwi sprawę. Generalnie z doborem komponentów nie mam problemu i nigdy nie miałem. Mam już wybrane komponenty z komputronik, tylko nie chcę W10. Dziś dzwoniłem do komputronik z pytaniem, jak to jest z gwarancją kupowanego kompa bez OS. Podałem email i napisali, że gwarancja obejmuje każdy kupowany sprzęt bez względu na system operacyjny. Tylko mam uważać, że nowsze procesory mogą nie wspierać starszych systemów operacyjnych.
Dlatego zadałem tu pytanie o APU i Windows 8.1 pro 64 bit. Znalazłem w sklepie internetowym taki system i zarezerwowałem do poniedziałku, i wtedy powiem czy kupuje, czy nie.
W 3 tys.zł mam wliczony OS bez względu, czy to jest W10, czy 8.1pro.
Kupując sprzęt nie chcę mieć problemów z:

  • podłączaniem wszelkich urządzeń do komputera w tym dyski itd,
  • nie chce mieć problemu z wirtualizacją systemów 64bit,
  • z programami VisualStudio,
  • jeszcze raz wirtualizacja serwerów windows (O ile będę potrzebował),
  • zero konfliktów z antywirusem Kaspersky (czy faktycznie W10 blokuje? Tego nie wiem),

Na pewno nie będzie to komputer to gier! Być może do starszych gier np: Heroes 3.
Sprawa na dziś stoi, że muszę zdecydować się do poniedziałku z systemem 8.1 pro. Nie chcę robić błędu jaki zrobiłem kupując poprzedni komputer. Kupiłem W7 Home a później pro zamiast od razu W7pro 64 bit.
A komputer będę kupował za miesiąc lub zaraz w nowym roku. Tylko jak wyżej, pytałem o system i kompatybilność tych procesorów.

Kaspersky działa bez problemu na W10. Problemy mogą pojawiać się w momencie dużych aktualizacji, jeśli producent się do niej nie przygotuje i nie zaktualizuje programu, ale to już nie wina systemu. Tak jak pisali przedmówcy, na dzień dzisiejszy nie ma już sensu kupować innego systemu niż Windows 10. Jeśli chodzi o wirtualizację, Windows 10 dostał teraz nowy menadżer maszyn wirtualnych. Wszelkie urządzenia podłączone do komputera, szczególnie jak byś jakieś nowsze kupił, prędzej będą bez obsługowo działać na “dziesiątce” niż na wcześniejszej wersji systemu. Vusual Studio działa bez problemu.

P.S. Na dwóch komputerach korzystam z Kaspersky’ego, po najnowsze j aktualizacji Fall Creators Update Kaspersky działa poprawnie, nic nie jest blokowane.

Wirtualizacja, to ma na myśli VirtualBox:).

Reasumując:

Na 98% mam podjętą decyzję i z wszystkich procesorów jakie są w komputronik na FM+ i zgodne z 8.1 pro 64bit wybrałem AMD APU A10-7800 za 339zł.
Jak się mówi- każdy ma swój gust. Dlatego postanowiłem wybrać 8.1 pro i zaznaczam, że wcale zacofany nie jestem, po prostu po przeczytaniu stron z testami i spojrzeniu okiem na W10 u siostry, znajomych i przeanalizowaniu, wybieram i procek, który wcześniej podałem i system 8.1pro. I tak wybrałem zestaw, który da mi zainstalowanie w późniejszym czasie W10.

Mowa była o DDR4 i Socketach AM4, tylko które urządzenia wymagają takiej specyfikacji? To tylko pamięć. DDR3 dobrze działają, bo sam mam. Ważne abym miał płytę główną pod nowe urządzenia USB, DVI itd.
W takim razie dzięki za rady, ale już podjąłem decyzję:)

Update:
I niestety będzie z apu problem, bo wolę mieć kartę graficzną. A ryzeny są drogie i nie wiem jak W10 działa z Ryzenami.

Czyli jesteś praktycznie w 100 procentach pewien swojej decyzji. Niemniej wykorzystam te 2% niepewności do przekonania cie, że na pewno nie podejmujesz słusznej decyzji.
Będę odpowiadał cytując fragmenty wypowiedzi, abyś dokładnie widział do jakich kwestii się odnoszę.

FM2+ dokładnie. To podstawka, która w zamyśle AMD miała służyć budowie najbardziej podstawowych zestawów komputerowych. Największą siłą przebicia jest zintegrowana karta graficzna, całkiem mocna jak na integrę. Idealna baza dla sprzedawców z allegro komponujących zestawy za mniej niż minimalna krajowa. Obecnie ta podstawka jest martwa i odstaje technologicznie od bieżących modeli. Pamiętaj, że ta podstawka ma jakieś 4 lata. Mniej więcej w lipcu 2013 roku zaczęły pojawiać się płyty główne pod ten Socket.

Windows 10 moim osobistym zdaniem wydaje się być znacznie bardziej spójny niż Win 8. Tendencje widać też po słupkach popularności różnych wersji okienek https://www.netmarketshare.com/operating-system-market-share.aspx?qprid=10&qpcustomd=0 Windows 8.1 konkuruje ledwo z Win XP jeśli chodzi o preferencje użytkowników na globie. Windows 10 ujednolicił obsługę usuwając mało intuicyjny pasek charm, menu start zyskało bardziej kompaktowy rozmiar etc.

Zestaw na C2D z 2007 roku też daje taką możliwość.

Masz racje. Monitor, głośniki czy myszka będą pracować dokładnie tak samo jak na FM2+…

Wydajność podsystemu pamięci decyduje pośrednio o wydajności zestawu. To jeden z elementów całej układanki.

USB 3.0 jest obecne na płytach głównych od kilku dobrych lat. To już standard. Złącza cyfrowe również, podobnie jak SATA3. Za to przy FM2+ nie uświadczysz np. portów M.2.

Czyli zingnorowałeś uwagi społeczności, która sugeruje ci wydajniejsze modele w podobnej cenie. Np. tego typu zestaw możesz skompletować za ok. 3000zł:
http://www.esc.pl/build.php?edit=1&products_id=300064
Mniej więcej taka przepaść wydajnościowa dzieli te procesory patrząc na wynik z komparatora http://cpu.userbenchmark.com/Compare/AMD-Ryzen-3-1200-vs-AMD-A10-7800-Radeon-R7-12-Compute-Cores-4C-8G/3931vsm13491 Z reguły różnica między generacjami nie przekracza kilkunastu procent. Tutaj masz szanse zyskać solidne kilkadziesiąt procent.

iGPU to główna zaleta APU. Jeśli planujesz zakup dedykowanej karty, potencjał APU nie zostanie wykorzystany.

Znacznie wydajniejszy Ryzen 3 jest ok. 100zł droższy od APU. Przy budżecie 3000zł można pozwolić sobie nawet na wydajniejszy model, idąc na ustępstwa przy innych podzespołach. W koszyku z ESC umieściłem np. pojemny dysk SSD 240GB. Gdybyś mógł się bez niego obejść robi się miejsce na Ryzen 5 1600.

Na trzeźwo to w ogóle pisałeś?

1 polubienie

@Longhorn2009 tak, na trzeźwo pisałem, bo nie mam W10 jak i Ryzenów, więc pytam i czy niema blokad od MS.

Podsumowanie 2
Skompletowałem płytę główną, procesor i pamięć i wybieram AMD Ryzen 3, DDR4 a płyta gówna to ASUS PRIME B350-PLUS. I Windows 10. A skąd taka moja decyzja? Po prostu, nie lubię nie miłych niespodzianek pod względem sprzętowym i softwerowym.
Też brałem okoliczności, co by było gdybym miał Windows 8.1 i po części szlak trafił do mojego wcześniej wybranego zestawu podzespołów. Karta graficzna pozostaje bez zmian jak i muzyczna. Również zasilacz. Muszę jeszcze raz na nowo i zobaczę jak będzie wyglądać. Jedno jest pewne, system który wczoraj zarezerwowałem (Windows 8.1pro) odpada!

W porządku.

Jeżeli na W10 działa wszystko dobrze a szczególnie to co wyżej wymieniłem w punktach, to mnie przekonaliście:) Ale nie dziwcie się, że śmieszne pytania zadawałem. Przecież nie mam W10 jak i Ryzenów.

Dla mnie oczywistym wyborem powinien być Windows 10 pro (pro, bo o takim piszesz), sam mam go zainstalowanego na bardzo różnych komputerach, w tym na Celeronie E3400 (taki od procesorów C2D) i działa wyśmienicie.

A dodatkową zaletą Windows 10 pro OEM jest możliwość legalnej instalacji zamiast niego Windows 8.1 pro. Tak więc jeśli jednak uznasz, że wolisz Windows 8.1 to po prostu go zainstalujesz z licencji Windows 10.

I zakupiłem zestaw:) I nie żałuję. Mam nadzieję, że z wirtualnymi maszynami nie będzie problemu, bo słyszę różne zdania.