Wsparcie procesorów dla starszych systemów

(hatezit) #1

Witam,
Mam pytanie, jak to jest że wsparciem przez nowe procesory AMD APU, A i FX dla Windows 8.1 64bit? Pytam, bo w Komputronik napisali mi, że mogę kupić komputer bez os, ale mam pamiętać że nowe procesory mogą nie być wspierane przez starsze systemy. I dlatego polecają W10. Więc jak to jest? Czytałem o tym i teraz nie wiem jak zrobić.

(freshmeat) #2

Skoro czytałeś, to co jeszcze chcesz wiedzieć? Można pokombinować i wsparcie będzie (tutaj raczej o WU chodzi), albo kupić 10 i mieć spokój. Ewentualnie zainstalować jeszcze inny system.

(hatezit) #3

Chcę wiedzieć, czy mimo zakupu 8.1 nie będzie problemów dla tych procesorów. Ja nie mam tych procesorów i 8.1, dlatego pytam.

(Longhorn2009) #4

Chodzi o bieżące generacje AMD Ryzen i Intela. Ze starszymi APU czy fx nie ma problemów.

(hatezit) #5

Czyli mogę śmiało zamówić 8.1 dla APU, A czy FX? Pytam bo są dwie sztuki w jednym sklepie i czekają na moją decyzję.

(Longhorn2009) #6

Jeśli to procki pod am3+ to są to modele starej daty, kompatybilne ze starszymi wersjami okienek.

(hatezit) #7

Nie, chodzi mi o FM+ i o ten procesor:https://www.komputronik.pl/product/308846/amd-apu-a10-7890k.html i pod ten procek wybrałem płytę główną Asrock.

(Longhorn2009) #8

Przy FM2+ nie będzie problemu z Windows 7 czy 8.
Inna kwestia to opłacalność tej podstawki przy tych cenach. APU za ponad 500zł to niezły strzał w kolano.

(hatezit) #9

A jaki procesor preferujesz pod FM+? Patrzyłem w komputronik i dużo jest APU do 3,5GHZ, ale mają mniej rdzeni.
A płyte taką dobrałem i jak dla mnie, pasuje: https://www.komputronik.pl/product/216750/asrock-fm2a88x-extreme4-.html

To może ten procek?

(Longhorn2009) #10

Musi być koniecznie ta podstawka AMD? Znacznie korzystniej byłoby wziąć CPU serii Ryzen czy choćby Pentiuma G4600. To procesory wykonane w nowszym procesie technologicznym, współpracują w pamięciami DDR4 a przede wszystkim są znacznie wydajniejsze od APU, którego jedyna zaleta to dość niezła zintegrowana karta graficzna.

(hatezit) #11

Tak, procesory intel są drogie a chce kupić w komputronik, bo raz, że mam koło siebie, dwa jeżeli mi coś padnie, to mogę zanieść. Mam jeden komp z AMD i dobrze mi chodzi, choć to nie są procesor APU i ATHLON.

Jak intela to może ten:
https://www.komputronik.pl/product/288684/intel-core-i3-6100.html tylko ma dwa rdzenie:(

(LORDEK) #13

Olej już FM2+. Bierz płytę na AM4, a jak chcesz coś z apu to pierwsze takie pod AM4 już są.

Co prawda to po prostu stare APU na nowej podstawce, ale przynajmniej inwestujesz w nowszy socket co da Ci możliwość rozbudowy. Oczywiście W10 dalej wskazany, choć AMD wydało nieoficjalne sterowniki na inne systemy, a blokadę Windows Update da się obejść.

(hatezit) #14

@LORDEK, mi zalezy na windows 8.1 i AMD. Co wy tak nie lubicie tego AMD? Chyba że graczami jesteście i to wiele wyjaśnia;)

(LORDEK) #15

Ale ja Ci właśnie zaproponowałem APU od AMD…

(hatezit) #16

Nie czytasz uważnie, chce zakupić w komputronik bez OS, bo mam możliwość zakupu 8.1 w innym sklepie. A pod AM4 są same ryzeny, więc 8.1 odpada a nie chce W10.

(LORDEK) #17

Czytałeś co Ci napisałem? Pod AM4 są już APU, nawet Ci linka dałem. I czemu chcesz kupić W8.1 zamiast W10? Rozumiem jakbyś miał już jakiś system, ale jak kupujesz OS to bierz już tego W10. Sam nie lubię W10, ale jakbym miał teraz kupować to brałbym już ten nieszczęsny W10. Jeszcze w pewnych warunkach jestem w stanie zrozumieć zakup W7 zamiast W10, ale W8.1 to już jest dziwne.

(hatezit) #18

A może dlatego, że W10 daje co do pewnych programów i antywirusów np Kaspersky. Do 3 tys zł chce kupic kompa bez monitora, bo mam. Samą jednostke w komputronik.
Co prawda jak w 2010 roku kupowałem kompa to brałem najnowszy system, czyli Windows 7, ale jak słysze o ograniczeniach W10, to nie dziw się.
Z drugiej strony dziś od kumpla usłyszałem, że prędzej będę żałować decyzji o kupnie 8.1, bo konflikty sprzętowe.

Ten powiadasz?

I ta płyta główna, choć nie pisze, ze jest dla procków A 12:

(Longhorn2009) #19

To stary procesor zaadaptowany pod AM4. Jak już to lepiej Ryzen 3 1200. Sterowniki pod AMD B350 są pod win 7 i 8.1. Kwestia tylko braku oficjalnego wsparcia.

(hatezit) #20

A co sądzisz o AMD Athlon, który dałem wyżej i narzekałeś na APU?

(LORDEK) #21

Ale co daje? Jakie ograniczenia? Chodzi o Windows Update? Szpiegowanie? Wszystko da się obejść prostymi sposobami i nawet nie jest to przesadne kombinowanie. Nie babraj się w W8.1 jak nie musisz. Przy W8.1, jeżeli chcesz zachować kompatybilność, zostajesz ze starym sprzętem, bo z nowym są problemy dzięki polityce M$. Biorąc W10 możesz wybrać najnowszy sprzęt taki, jakim jest AM4, który da Ci możliwości późniejszego ew. upgradu.

I tak, o to APU mi chodziło.