"Wspierane" procesory pod Windows XP

Sprawdzić jak to będzie funkcjonować oraz wyciągnąć cały potencjał z systemu

Co przez to rozumiesz? Serwerowa wersja XP, to Windows serwer 2003. Jego potencjał opierał się tym, że służył jako środowisko serwerowe, pozwalał na usługi chmurowe itp. co dzisiaj jest już nieużyteczne. Nie bardzo nadaje się do normalnej pracy. Myślę, że powinieneś zainteresować się wersją Windows.XP.Professional.SP3.x86.Integral.Edition.2020.3.15, to chyba najbardziej aktualna, z poprawkami, modyfikacjami i sterownikami np. nowszych USB czy HD AUDIO. Popularna też była modyfikacja Nikka.

Przynajmniej jak ja się orientuje ale mogę być w błędzie to że raczej wszystko co da się odpalić na normalnym xp’ku da się odpalić na jego wersji serwerowej a jeśli chodzi o sterowniki to połyka te co były pod zwykłym XP i nie trzeba koniecznie instalować dedykowanych pod wersję serwerowa.

Nie. Nie wszystko. Swego czasu ludzie instalowali serwerowe wersje Windows, bo były dostępne za friko przez dłuższy czas i niestety nie było tak wesoło. Pierwszym problemem był np. jakiś antywirus, bo zwykłe wersje nie działały.

Osobiście nie widzę sensu w instalacji wersji serwerowej, ale rób sobie jak chcesz.

Serio? To się akurat zdziwiłem, bo myślałem że wszystkie programy pod xp i na serwerowej wersji jakoś łyknie

Pierwszy lepszy przykład z tego podwórka. link