"Wspierane" procesory pod Windows XP

Witam forum. Tak jak w tytule chciałbym się dowiedzieć jakie procesory pod Windows XP i Windows Serwer 2003 były tymi ostatnimi wspieranymi? Ewentualnie wymienić się poglądami, który jest najlepszy i który ma najwięcej rdzeni. Bo z AMD słyszałem, że ostatnia wspierana platforma to AM3+ i FX-9590 jest najlepszym wyborem (mimo dużego TDP) a z intel’ów 4 gena i3/5/7 choć moge być w błędzie a o Xeonach nic mi nie wiadomo.

Nie znam odpowiedzi na to pytanie, ale powiem Ci, że warto zwrócić uwagę oprócz tego czy działa również na to jak działa. Instalowałem XP na 3. gen i5 na Płycie Asus i niby działało. Problem był jeden, system widział tylko 1 rdzeń i nic nie można było z tym zrobić. Na stronie płyty głównej było podane, że XP działa, ale nie wszystkie funkcje są wspierane. Nie było podane jakie.

Szukasz czegoś do starych gier? 1. generacja i7 czy i5 w zupełności wystarczą do wszystkiego.

Akurat tutaj nie procesor ale chipset jest najważniejszy bo to on steruje działaniem całego komputera. Ostatnim chipsetem Intela wspieranym przez WinXP jest chipset z serii 70 obsługujący procesory gen. 3 o nazwie kodowej Sandy Bridge i socket 1155. Na poźniejszych chipsetach/procesorach da się uruchomić WinXP ale jak wspomniał @sensu system będzie działał problemowo. Intel gen. 4 (Haswell, socket 1150) wymaga już Win7.

Po prostu z czystej ciekawości pytam i ewentualnie w dalekiej podkreślam dalekiej przyszłości myślałem, żeby zbudować poteżna maszynkę pod Windows XP. Choć bardziej pod Windows Serwer 2003 coś, bo to samo jądro a jednak obsługuje do 64 GB ramu i można byłoby bardziej wykorzystać potencjał systemu i czysto teoretycznie zastanawiam się co mogłoby być dobrym procesowym rozwiązaniem.

Windows XP Professional x64 bit obsługuje do 128 GB RAM.

No może komputer będzie potężny ale do jakich to ma być zastosowań? Jak do gier to na 2003 i XP 64 bit będą problemy.

Ale x32 jest bardziej stabilniejsze jeśli chodzi o odpalanie aplikacji

Ja miałem problem z B75.

Plus wsm utworzyłem ten temat dla „potomnych” jakby ktoś jeszcze się zastanawiał jakie podzespoły można byłoby wcisnąć pod taką maszynkę, żeby chodziło to przede wszystkim stabilnie i mogło wykorzystać cały potencjał systemu oraz części pod niego.

Żaden 20-to letni (ponad) komputer nie będzie stabilny do odpalania aplikacji. Wierz mi, nie da się wskrzesić przeszłości w komputerach bo już próbowałem. Może kiedyś, kiedy najnowszy sprzęt będzie mocniejszy i da się to porządnie emulować na wirtualnej maszynie.

Na tą chwilkę 10-13 letni. Bo ostatnie części właśnie pod windę z 2001 są z granicy 2009-2014. A jeśli chodzi o same oprogramowanie to nadal jest rozwijany np projekt MyPal czyli przeglądarki na bazie Firefoxa dla XP, 7-zip dalej się rozwija pod ten system. I zawsze można bylo użyć tej maszynki do przetestowania rozszerzonego kernela dla XP bo taki projekt też był podobny w koncepcie do KernelExa dla W98/W2000

A i sama wersja x32 mniej się wysypywała od x64.

Przyjrzałem sobie to i chyba jednak platforma pod AM3+ wyszła by nieco wydajniej bo na nią są procesory, które mają 8 rdzeni i 8 watków. Więc pytanie. Czy ktoś z obecnych na forum i czytający tego posta miał taką platformę i działał na niej pod wodzą podziwego już XP? Jaka jest wasza ocena w stosunku pod 4 rdzeniowców od niebieskich o ile działa taka maszynka prawidłowo?

64 bitowy XP prawie nie istniał,mogą być problemy ze sterownikami,głównie wspierana była wersja 32 bit.4 GB ram to było wtedy dużo.

XP lepiej działa na procesorach z wyższym taktowaniem niż na wielordzeniowych.
Procesory z tamtych lat, zwłaszcza te wielordzeniowe to były wczesne konstrukcje, które były ciepłe i dostawały w tyłek w większości zastosowań, od zwykłych dwu rdzeniowych.

Polecam coś na 775, chipset np. X48 np. GA-X48-DQ6. Procesory np. Core2Extreme QX9650, Quad Q9650, E8600.
Pozwoli to na bezproblemową zabawę w tytuły z tamtych lat (ok. 2010r).

Nie tylko, że istniał i miał sterowniki ale miał nawet nieoficjalne spolszczenie co nie omieszkałem wypróbować na VMware Workstation: chodził całkiem znośnie ale wymagał mocniejszego sprzętu niż posiadałem.

Sandy Bridge to 2 gen, między Haswellem a Sandy Bridge było jeszcze Ivy Bridge.

W zupełności starczą mu jakiekolwiek 4 rdzenie z 775 (od q6600 wzwyż).

Sam na próbę miałem przez chwilę, różne jaja miałem z tym systemem XD

Dlatego pytam o opinie jaki procek pod ten system będzie najlepszy i najwydajniejszy. I zarazem jaka platformę można wybrać by windows serwer na nim zainstalować by wcisnac trochę więcej ramu niż ograniczone zwykłym XP’kiem 4 giga

Co chcesz na tym robić?