Współautorzy książki o windows 8


(troiP) #1

Witam

Szukam osób, które poświęciły by swój czas na napisanie książki o Windows 8 wraz z poradnikiem i praktycznymi rozwiązaniami.

Sądzę, że jakby było 3 autorów ( ja i poszukiwanych dwóch ) to można uznać to za optymalny skład.

Wydać w formie ebooka, może DP przyłożyłoby do tego swoje błogosławieństwo:)


(Scorpions.B) #2

Z chęcią bym się przyłączył, ale będę miał problemy z wolnym czasem ;D

Jak coś to pisz to może coś tam pomogę :wink:


(Hitm3n) #3

Czemu nie, tylko pytanie, jakiego typu porady miałyby to być. Czy coś w stylu wprowadzenia (jak coś wykonać), czy ułatwienie pracy (szybciej/łatwiej/wygodniej itd.), czy coś dla power users (zaawansowane elementy systemu, jak np. coś ambitnego z PowerShella), czy może wszystko w jednym.


(troiP) #4

Mam wstępny i niepełny zarys spisu treści.

1.Wprowadzanie do Windows 8

Definicje kafelków, MetroUI ( dlaczego Modern UI,etc ), wszystkie paski, opis funkcji kafelków bez rozpisywania bo to później, oczywiście wersje systemów i możliwości uaktualnienia z Windows 7, Wymagania systemowe, krótki opis na jakim sprzęcie nie może być zainstalowany Windows 8 ( mój MSI jest tego przykładem ) i teraz mam dylemat czy poradnik i przykładowe praktyczne rozwiązania umieszczać w działach czy jako osobny dodatek czyli krok po kroku instalacja systemu ze zdjęciami, konfiguracja systemu, tworzenie kont microsoft albo lokalnych aż do ujrzenia kafelków.

  1. Skoro mamy zainstalowany system i omówione definicje to można zapoznać czytelnika z tym co widzi czyli wyszczególnić już każdy kafalek, pokazać jego możliwości w praktyce czyli np konfiguracja poczty, jak ukazana jest nowa wiadomość etc. i tak z każdym kafelkiem. Może w tym dziale także pokazać modyfikację wyglądu metro UI, pulpitu, awataru

  2. Porządkowanie metro czyli skróty do aplikacji, tworzenie grup, i może tu wygląd metro ui, i zakładanie kont i ich konfiguracja,

  3. Korzystanie ze sklepu - wymagania, poruszanie się, instalacja, aktualizacja, usuwanie aplikacji

  4. Rozdział o “fizycznym” pulpicie, czyli jak się w nim obracać bez “startu” gdzie jest panel sterowania, ustawienia, info o systemie, coś o antywirusie, który jest a go nie widać. Omówienie eksploratora, który wygląda inaczej niż w Windows 7, Windows update

  5. Albo na końcu albo na początku skróty, które warto znać, menedżer zadań, za zgodą blogerów można by także coś dodać praktycznego,

  6. Warto wspomnieć może o synchronizacji między systemem na różnych urządzeniach.

To jest coś co mi chodzi po głowie. Oczywiście jestem otwarty na zmiany.


(Lewanxd) #5

Zależy chłopaki na kiedy chcecie to zrobić, ale gdy termin jest do ferii w lubelskim włącznie, to bardzo chętnie pomogę :slight_smile:


(kazek31) #6

Z całym szacunkiem ale to są podstawy której szkoły masz to napisać ?


(Hitm3n) #7

kazek31 - z całym szacunkiem, ale napisz to po polsku, a nie po polskiemu.

Pomysł ciekawy, takie wprowadzenie do systemu. Dużo taki książek jest wydawanych np. dla seniorów (np. w Media Expert i w Empiku widywałem takie), ale też dla jakichś początkujących użytkowników nowych systemów. Innym razem można by się pokusić o coś bardziej zaawansowanego.


(troiP) #8

Hitm3n , Dzięki, że mnie wyręczyłeś bo nie chciałem komentować niezrozumiałego postu kazek31 ,

Hitm3n , A jaki masz pomysł na coś bardziej zaawansowanego.

Nie ukrywam, że chciałbym aby do Świąt Wielkanocnych było wszystko napisane. Bo może książkę udałoby się także wydać. A i na święta będą ludzie kupować komputery gdzie już nie będzie wyboru tak jak jeszcze można dzisiaj spotkać czy Win7 czy Win8

Lewanxd , Edukację mam już dawno za sobą więc musisz określać konkretne terminy a nie hasło ferie.


(Hitm3n) #9

Np. coś, co wcześniej wspomniałem, z powershella. Osobiście mam o nim praktycznie zerowe pojęcie, ale podejrzewam, że na forum jest grupa ludzi (pewnie całkiem spora), która ogarnia go coś niecoś więcej. Nad innymi rzeczami można się zastanowić w momencie, jak będzie 1-sza część ukończona :wink:


(Lewanxd) #10

Ferie = druga połowa lutego. W razie potrzeby screeny mogę już od dziś robić, gorzej tylko z tekstem.


(Błażej) #11

Nieźle. Microsoft zrobił system gdzie trzeba kupować książki/czytać poradniki w sieci potrzebne do użytkowania systemu :stuck_out_tongue:


(Hitm3n) #12

@Błażej - no wiesz, do każdego systemu są poradniki :stuck_out_tongue: W Empiku, Media Expert/Markt znajdziesz ich nawet kilka różnych :P. I wg mnie nie wynika to z tego, że system jest za trudny, ale z tego, że po prostu ludzie nie zawsze znają wszystkie elementy systemu, na którym pracują - większości jest pewnie potrzebny tylko skrót do przeglądarki internetowej, jakiś pakiet do edycji dokumentów i ewentualnie jakiś odtwarzacz muzyki i filmów, komunikator typu GG et voila, komputer do pracy gotowy. Ale niektórzy pewnie chcieliby coś więcej zrobić, ale na przykład nie wiedzą, jak to zrobić, gdzie i co kliknąć. Po przykładzie mojego taty widzę, że niektóre elementy systemu (w jego przypadku Win 7) powinny być najlepiej na pulpit powyciągane, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby mając taki właśnie e-book odpalił go sobie, przeczytał kilka razy, jak coś zrobić, a wejdzie mu to w pamięć. Może i banalne, ale instalacja programu dla niektórych osób jest już szczytem możliwości informatycznych, którego nie potrafią osiągnąć, tak samo wyłączenie zawieszonego programu w Menedżerze zadań, ustanowienie połączenia z siecią bezprzewodową, ustawienie grupy domowej. Dla części osób z tego forum jest to pikuś, zrobią to w kilka chwil, ale niektórzy godzinę przy tym spędzą, a tego nie wykonają. A z kolei kupować książki to chyba nie najlepszy pomysł, żeby kupić, bo kupić, raz przeczytasz, zapamiętasz i odstawisz (a książki takie nie kosztują 10 zł, tylko kilkakrotnie więcej). Darmowe wydanie jest wg mnie najlepszym sposobem na zaznajomienie ludzi z technologią.