Wspólna drukarka przez router?


(Loczek__16) #1

Otóż chodzi mi o to że mam 2 komputery i internet z vectry,kupiłem router żeby mieć internet na obydwóch komputerach,i chcę zrobić tak żeby te komputery mogły korzystać z jednej drukarki i żeby można było na każdym z nich korzystać z internetu.

Za wszelkie odpowiedzi z góry dziękuje i pozdrawiam. :mrgreen:


(Micoud81) #2

to co za problem… na jednym komputerze, do którego jest podłączona drukarka… udostępniasz ją, i wtedy drugi komputer, po zainstalowaniu jej jako drukarki sieciowej, może z niej korzystać.


(Dzidziul) #3

No to masz trzy opcje do wyboru…

  1. Potrzebujesz zwykły router, do którego podpinasz neta i dwa kompy (KOMP1,KOMP2 - przykładowe nazwy sieciowe), do jednego kompa (np. KOMP1) podłączasz i instalujesz drukarkę i udostępniasz ją w sieci. Na drugim (KOMP2) instalujesz drukarkę sieciową, znajdziesz ją na pierwszym kompie tzn. \KOMP1\Nazwa_drukarki. Problem w tym rozwiązaniu jest taki, aby wydrukować coś z KOMP2 to KOMP1 musi być uruchomiony.

  2. Potrzebny jest router z wbudowanym PRINT SERVER’em (łącze USB w routerze do którego podłączysz drukarkę). Dzięki temu drukarka zawsze będzie widoczna w sieci, bez znaczenia z którego kompa korzystasz.

  3. Potrzebny jest sam PRINT SERVER, do którego podłączasz kablem USB drukarkę, a PRINT SERVER podłączasz do routera. Podobnie jak pkt.2 tylko, że PS jest zewnętrzny.


(Loczek__16) #4

Dzięki za odpowiedzi,bardziej mi się podoba ten pomysł Tomi’ego,a dokładnie pkt 2,tylko jak ja mam sprawdzić czy ten router ma wbudowany print server?


(Micoud81) #5

w specyfikacji routera, będzie na pewno informacja o tym czy router posiada print server.


(Adrian Bakowski) #6

Jeśli nie masz printservera w routerze to zakup nowego to wydatek rzędu 200 zł. Sprawdź jeszcze czy może Twoja drukarka ma z tyłu złącze RJ-45 (sieciowe) jeśli tak to podłączasz ją do routera jak zwykłego kompa, jeśli nie to pozostaje albo zakup printservera albo drukarki z wyjściem sieciowym