Wspólne wifi - a anonimowość

Mam liveboxa i kilka osób korzysta z tego wifi.

Czy jest możliwość, że powiedzmy administrator szpieguję, kto i jakie strony oglądają dani użytkownicy. A jeśli tak to jak przed tym się ochronić?

Oczywiście. Możesz się łączyć ze stronami przez VPN albo bramkę Proxy, chociaż mocno się to odbije na prędkości połączenia.

Zależy co rozumiesz przez szpiegowanie, administrator może monitorować ruch sieciowy, jeśli na przykład wydajność sieci spada, wówczas sprawdza się co jest przyczyną dużego obciążenia łącza. Programy tego typu pokazują kto, co i gdzie się łączył, jeśli dany użytkownik generuje nadmierny ruch sieciowy, to albo ma wirusa, albo robi to celowo i takie coś administrator wychwyci. Jeśli jednak ktoś sprawdza celowo, co robisz w sieci i zbiera takie dan, moim zdaniem, jest to już naruszenie twojej prywatności, a jeśli administrator próbuje uzyskać dostęp do twojego komputera, to już jest przestępstwo.

Napisz może jak dokładnie wygląda sytuacja, kto i gdzie użytkuje taką sieć. Jest to sieć w domu, w jakimś akademiku/internacie czy może na stancji? Kto jest administratorem tej sieci?

dzięki za odpowiedź

Ja jako normalny użytkownik korzystam z wielu sieci wifi w wielu miejscach i profilaktycznie chciałem to wiedzieć. W domu korzystam z sieci wifi z liveboxa.

Jak admin sprawdza ruch to okey, bardziej mnie martwi np. czy jest w stanie zobaczyć jakie strony oglądam, jakie hasła mam itp.

Jak się przed tym bronić i jak sprawdzić czy ktoś mnie nie szpieguje. Bardziej mnie interesuje jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo i prywatność.

Podczas analizy ruchu sieciowego zbierane są informacje na temat źródłowego i docelowego IP, źródłowe IP, na tej postawie może wiedzieć z jakimi serwerami się łączysz, adres IP nie podaje konkretnego adresu strony, tylko domenę pod jaką jest podpięty. Haseł nie może sprawdzić, musiałby uzyskać dostęp do twojego komputera. Jeśli jakaś strona wymaga logowania z użyciem hasła, np. logowania na stronie banku, to połączenie takie jest szyfrowane.

Możesz wykorzystać wspomniany VPN, jeśli chodzi o komunikator sieciowy, możesz korzystać z szyfrowania, aby wiadomości nie można było odczytać, tj. podsłuchać rozmowy.