Współpraca dwóch routerów w trybie AP Client

Witam,

Mieszkam w domu jednorodzinnym, na co dzień korzystam z internetu rozsyłanego z tego routera: http://www.tp-link.com.pl/products/deta … =TL-WR340G

Jednak jako, że sprzętu w domu troszkę przybyło, nie dociera ten router wszędzie, a mianowicie na w dolnej kondygnacji jest wszystko ok, to na 1 piętrze ten internet jest już trudny do złapania.

Meritum:

Czy jeśli kupię ten router: http://www.tp-link.com.pl/products/deta … 743ND#over ustawię go na 1 piętrze, to będzie on odbierał sygnał z routera na dole i rozsyłał go po 1 piętrze?

Powinno zadziałać ale w trybie AP Client będzie on prawdopodobnie rozsyłał sygnał tylko przewodowo do podłączonych do niego komputerów.

Aby rozsyłał dalej bezprzewodowo to powinno się go ustawić na tryb Repeter lub na tryb Bridge (sprawdź w instrukcji), według specyfikacji te tryby też są przez niego obsługiwane.

scripter1 ,

Dziękuję za odpowiedź, właśnie takiej oczekiwałem i z czystym sumieniem mogę kupić ten router. : )

Jeśli drugi router będzie działała jako AP Client, to z sieci będziesz mógł korzystać tylko przewodowo. Ten router ma możliwość pracy w trybie mostu bezprzewodowego, tyle tylko, że wydajność takiego AP jest niższa, gdyż musi on odbierać i przesyłać sygnał. Możesz rozważyć jeszcze kupno albo routera z dwoma modułami Wifi, albo dokupić do tego routera osobny AP. Ewentualnie połącz routery kablem, kabel tak naprawdę kładziesz tylko raz i zapominasz o nim. Rozważ, która opcja jest według twoich wymagań najlepsza.

Jak masz uwagi do któregoś z moderatorów, to napisz do niego prywatną wiadomość, forum publiczne nie jest miejscem na kłótnie. Moderatorzy nie mają obowiązku rozwiązywać twojego problemu, chociażby dlatego, że nie każdy moderator musi znać się na sieciach komputerowych, gdyż może specjalizować się w innej dziedzinie związanej z komputerami. Proszę w przyszłości unikać takich uwag na forum publicznym, od tego jest PW.

No, to teraz prawdopodobnie mi namieszałeś.

Sprawa jest taka. w domu 2 piętrowym, na dole jest router, który przesyła sieć na cały dom. Jednak bardzo słabo ten sygnał dociera na 1 piętro po przeciwnej stronie domu. Mimo, że sygnał jest, komputer go widzi, to często nie może się z nim połączyć albo przerywa połączenie.

Moje rozwiązanie:

Kupić router http://www.tp-link.com.pl/products/deta … 743ND#over, postawić go mniej więcej na środku domu, BEZPRZEWODOWO połączyć go z routerem na dole i żeby BEZPRZEWODOWO rozsyłał internet po 1 piętrze.

Napisałeś, że słaba jakość tego połączenia będzie, a czy jest możliwość stwierdzenia jak słaba?

Więc, tak: mój laptop ma wifi, które połączenie pokazuje za pomocą 5 stopniowe skali. W miejscu, gdzie ma ten internet być lepiej odbieranym jest teraz 1 kreska. Tam, gdzie chcę router postawić, który ma dalej przesyłać internet są 4 kreski. Internet mam o prędkości 12mb, jeśli w miejscu, w którym internet ma być odbieranym będzie hulał z prędkością 4mb, to to w zupełności wystarczy.

Mam wobec tego dokupować jakieś AP, gdzie NIE MAM MOŻLIWOŚCI PODŁĄCZENIA ROUTERÓW ZA POMOCĄ KABLA, a musi wystarczyć połączenie bezprzewodowe?

Pozdrawiam,

Hej,

Niestety trudno określić, jaka będzie to dokładnie prędkość, bo ona zależy od wielu czynników. Generalnie router, który chcesz zakupić może pracować w standardzie n, czyli z prędkością dochodzącą do 150 Mb/s, natomiast posiadany router pracuje maksymalnie w standardzie g, więc połączenie teoretycznie może uzyskać maksymalnie prędkość 54 Mb/s. Ale tylko teoretycznie. Skoro jednak piszesz o tym, że spokojnie wystarczy prędkość w graniach 4 MB/s, to myślę, że uda się wyciągnąć i tak nieco więcej.

Generalnie najlepiej router zakupić i sprawdzić - jeśli prędkość będzie słaba, trzeba będzie rozważyć zakup dodatkowego routera. Chociaż i tak w sytuacji tej najlepsze byłoby podłączenie dodatkowego routera kablowo.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Pociągnąć dodatkowy kabel między routerami to zawsze można później zrobić jeśli okaże się to niezbędne, najpierw trzeba sprawdzić jak będzie się spisywać połączenie bez kabla.

Można jeszcze w takich sytuacjach rozważać zakup innej lepszej anteny lub wyprowadzania obecnej na kablu w miejsce gdzie sygnał będzie się lepiej rozchodził po domu, oczywiście o ile antena jest odkręcana (jeśli wierzyć specyfikacji to w twoim nie jest ona odkręcana).

Musiałbyś porobić jakieś pomiary, np. za pomocą laptopa. Nie wiadomo jak wygląda twój dom i jakie masz ściany, więc ciężko to stwierdzić, np. u mojej kuzynki w 2 piętrowym domu na tym samym routerze nie ma w ogóle problemu z zasięgiem, a router stoi na parterze w salonie, a np. ja mieszkam w bloku na 3 piętrze i na klatce na parterze również nie mam problemu z zasięgiem, jest co prawda słabszy w stosunku do sygnału na dworze jak wyjdę przed blok, bo przytłumiony ale jest i nie ma problemu, a przeszkód po drodze jest trochę.

Jeśli masz możliwość, postaw może obecny router w innym miejscu, niewłaściwe ustawienie AP też ma wpływ na zasięg, możliwe że coś tłumi sygnał. Poza tym nie pisałem, że jakość połączenia będzie słaba, tylko sieć będzie mniej wydajna, tzn. może być wolniejsza i mogą być wyższe opóźnienia, bo AP ma podwójną pracę, więc źle interpretujesz moja słowa lub nie rozumiesz tego o czym piszę.

Hej,

Trzeba tylko pamiętać o jednym - że przynajmniej w TP-Link’ach do uzyskania połączenia WiFi w Access Point’cie (lub routerze z jego funkcją) potrzebny jest odpowiednio mocny poziom sygnału - bez tego w ogóle nie uzyskamy połączenia z siecią podstawową. Dlatego też pisaliśmy o podłączeniu kablowym. Tym bardziej, że router główny działa w standardzie maksymalnie g.

Podstawowy router TL-WR340G ma zainstalowaną stałą, nieodkręcaną antenkę. Tę można odłączyć tylko z drugiego z routerów - TL-WR743ND.

Pozdrawiam,

Dimatheus