Współrzędne miast dla aplikacji webowej

Witam, chciałbym się dowiedzieć czy jest jakieś API np od Google które dawało by mi dokładne współrzędne miast, np jak podam “Warszawa” to poda mi współrzędne najbardziej skrajnych punktów miasta albo jak podam dokładne współrzędne to odpowie mi czy to jest droga czy jakiś budynek, las. Jest coś takiego? Ktoś o takim czymś słyszał?

Oczywiście :wink: Takie usługi nazywają się odpowiednio geocoding oraz reverse geocoding. Dostawców jest wielu, w tym m.in. Google

Super dziękuje bardzo, a jak to wygląda sprawa licencji można tego używać do celów komercyjnych?

Pytasz konkretnie o Googlową usługę? Można, natomiast jest ona obwarowana dość mocnymi ograniczeniami m.in. wyniki geolokalizacji zawsze muszą być wyświetlane na mapie googlowej. W wersji darmowej dodatkowe ograniczenia to limit 2500 zapytań dziennie. Same mapy w wersji darmowej wymagają, aby strona na której mapa jest prezentowana była ogólnodostępna i darmowa (może wymagać rejestracji, ale za rejestrację nie może być pobierana opłata). Kilka linków z informacjami: Limity, Terms of Service, FAQ

Dziękuje bardzo dla mnie jest to przydatne:)

Podobne usługi świadczy również Microsoft w całym swoim ekosystemie Bing, jest też otwarto-źródłowy Nominatim którym ożesz postawić sobie nawet na swoim serwerze (ale wymaga zdaje się obok serwera z PostGISem zdaje się, a mapa całego świata zajmuje naprawdę sporo miejsca)