Współużytkowana pamięć graficzna jak wyłączyć?

Witam Wszystkich, wiem że ten temat był już przerabiany nie jeden raz, ale może już coś się zmieniło.
Mam 8GB ram i 8GB VRAM na karcie graficznej, podczas grania w Call of Duty Warzone,
mam zużyte 3,5GB VRAM i 1,2GB współużytkowanej pamięći graficznej, przez co brakuje mi zwykłego ramu i wywala grę podobne sytuację mam w innych grach.
Więc pytanie takie, czy da się, i jeżeli tak to jak wyłączyć współużytkowaną pamięć graficzną?

Posiadam:
Zainstalowana pamięć fizyczna (RAM) 8,00 GB
płyta główna P8H61-M LE/USB3
Procesor i5-2500
Karta graficzna radeon r9 390x

Proszę o pomoc z góry dziękuje.

O ile wiem tym zarządza directX lub system i nie ma możliwości zmiany ustawień. Pamięć współużytkowana nie jest wykorzystywana gdy nie jest potrzebna.

8GB to może być za mało do tej gry, producent zaleca 12GB RAM.

Nie do końca zrozumiałem o czym piszesz. Ale… jeżeli chcesz zmniejszyć ilość przydzielonej pamięci RAM która zarezerwowana jest dla zintegrowanej karty graficznej to z dużym prawdopodobieństwem zrobisz to w BIOS w zakładce: Integrated Peripherals

Pewnie o tym co jest w zakładce wydajność/procesor graficzny w menedżerze zadań.
a328t8ts7efgysgfveg4g8f4h84rt4t843485469844y984f65g4f65468nw4864s68f46cdh468dt4ym68o4oiu684kmns46x84h35x435n48n6ty468i47484yh6f435n153d4u68j4f8648f

właśnie o to mi chodzi co na zrzucie ekranu pokazał sadaj72 nie da się gdzieś w directx zmienić albo przerobić go pod tym względem, bo zauważyłem że zawsze przydziela połowę pamięci ram, więc nie dało by się go jakoś (oszukać) czy coś?
Na przykład jakiejś zmodyfikowanej wersji nie ma?
I jeżeli chodzi że zaleca 12GB to wiem, ale na minimalne 8GB piszę że trzeba a na takich też próbowałem.
Nie będę się kłucił bo ekspertem nie jestem, ale podejżewam że jak by karta używała swój ram zamiast brac z systemowego to by wstarczyło bo bierze mi 1,2GB ramu mając jeszcze 4,5GB w zapasie swojego.

Wyłącz grafikę zintegrowaną w BIOS i po sprawie.

Raczej nie.

Karta nigdy nie bierze najpierw RAM systemowego, a później swojego.

Ja bym rozwiażania szukał w innym miejscu.
Czy jesteś absolutnie pewny, że karta ma faktycznie 8 GB VRAM? Były również wersje 4 GB i to by tłumaczyło czemu przy 3.5 GB robi napad na RAM. Jeżeli z Allegro, to nawet Bios mogli podmienić w celu pokazywania wyższego wyniku.

mam wyłączoną

Karta ma na 100% 8 GB bo np. w Just Cause 4 mi zużywa 6,5 GB i 0 tej drugiej pamięci!
Na pierwszym obrazku jest na minimalnej grafice w lobby a na drugim na maksymalnej grafice w lobby

… czyli jednym słowem problemem nie jest u Ciebie w komputerze, a w lipnej optymalizacji tej drugiej gry, która ma problem z wykorzystaniem całego VRAM. :slight_smile: Jak amsz konto na jakimś portalu/forum wydawcy, to zwróć na to uwagę.

Tyle że to nie tylko w tej grze tak mam, bo na przykład w GTA 5 też.

No więc zobacz nowsze, o ile są, sterowniki. Ale problem nie leży w Twoim komputerze, a na lini gra-sterownik karty. Niewielkie ilośći OK, ale nie 1.5 GB przy 50% obciażeniu.

No i GTA jest BARDZO złym przykładem mocno wiekowa gra z rekomendowanymi wymaganiami 2 GB VRAM, czyli nie dziwiłoby mnie “zgłupienie” przy 8.

Sterowniki mam najnowsze, a jeżeli chodzi o GTA 5 to tam też mi zabiera około 1GB tej współużytkowanej pamięci graficznej mimo że ma jeszcze te np.6GB swojej.