Wstrzasy jakie mozę znieść HDD


(mateusiak22) #1

Witam,

Tak się zastanawiam ile to jest “Odporność na wstrząsy praca 70G” ni jak nie mogę sobie tego przełożyć.

Pewnie sobie pomyślicie po co mi to. mieszkam w domu drewnianym z drewnianą podłogą która nie jest tak stabilna jak betonowa oraz mam kijowe biurko które też się rusza. Na razie HDD jest w porządku. martwię się o dysk a nie wiele mogę zrobić, nie wiem jak ustabilizować podłogę (poza wylewką która mi się nie opłaca) skręcając biurko też nie wiele mogę osiągnąć.

Proszę mi o wyjaśnienie ile to jest 70 G

screeny z hd tune

Dziękuję bardzo :slight_smile:


(Pablo_Wawa) #2

Przyspieszenie 1g to jest spadek swobodny na ziemię danego ciała. Kolejne wartości to zwiększenie tego przyspieszenia. Normalny człowiek traci przytomność przy ok. 10g.

U Ciebie zatem nie wystąpią większe przyspieszenia, jeśli dysk sobie leży - no chyba, że go silnie rzucisz o coś twardego.

Uwaga: ważne jest, czy dysk pracuje, czy jest wyłączony - w tym drugim przypadku oczywiście może “przeżyć” większe przyspieszenie, bo w czasie pracy uszkodzeniu mogą ulec jego delikatne głowice.


(Fanboj O) #3

http://pl.wikipedia.org/wiki/Przeciążenie

Tego 70 G nie masz co przeliczać, bo to marketingowa ściema. Tyle wytrzymują HDD w testach w laboratorium producenta. W praktyce laptop używany niefortunnie (przenoszony, niedelikatnie kładziony, uderzany) w miarę często z pracującym HDD i niezaparkowaną głowicą zacznie chorować już przy o wiele niższych przeciążeniach.

Giętka podłoga raczej nie powinna być szkodliwa. A biurko? Podłóż zgięty papier pod nogę…


(Pampali) #4

1G jest w momencie puszczenia przedmiotu, w momencie jego uderzenia w podłogę jest duuuuużo więcej. Trudno to dokładnie przeliczyć, ale przyjmując że puścisz przedmiot z wysokości 1m i upadnie on na podłogę która odkształci się o 1mm to przyspieszenie (w tym przypadku o wartości ujemnej, ale to dla HDD bez znaczenia) wyniesie 1000G bo będzie się musiało zatrzymać na drodze 1000 razy krótszej niż przyspieszało. Oczywiście są to bardzo uproszczone szacunki.


(Fanboj O) #5

1 G to również podczas siedzenia na krześle mamy…


(witkacz) #6

Taniej wyjdzie zmienić biurko niż zmienić dysk…