Wszystkie moje pytanie o filmy

Witam!

jeśli chodzi o filmy to mało wiem. i nie chcę co chwile robić nowego tematu żeby się czegoś zapytać, dlatego zrobiłem 1 w którym wymienię wszystkie pytania.

  1. czy są jakieś różnice między xvid, mpeg4, h.264?

  2. czy na monitorze 4:3 filmy w rozdzielczości 1920x1080 będą gorzej wyglądać niż film na tym samym monitorze o rozdzielczości 1280x720?

  3. jaki bitrate do filmu HD i FULL HD?

  4. czy filmy full hd są 4:3 czy 16:9?

  5. który film będzie mniej rozciągnięty pionowo 1920x1080 czy 1280x720?

  6. który format ma najlepszą jakość obrazu? avi czy inny?

  7. czy żeby skonwertować film do formatu blu ray potrzebna jest płyta?

  8. czy gdy podłącze kompa do telewizora to będzie lepsza jakość filmu 1280x720 niż na monitorze 4:3?

  9. czy najnowsze sterowniki karty graficznej poprawiają jakość filmu?

  10. co to jest HDTV?

  11. co to jest DVBT?

  1. W kwestii implementacji - gigantyczne. W kwestii wrażeń użytkownika - h.264 zapewnia najlepszą jakość obrazu przy większym stopniu kompresji niż pozostałe

  2. Czarne pasy poziome na monitorze 4:3

  3. Zależy od typu filmu i Twoich wymagań. Mi wystarczy 6 Mb/s dla 720p i 10 Mb/s dla 1080p

  4. Rozdzielczość Full HD to 1920x1080. Proste dzielenie i będziesz wiedział jakie ma proporcje ten obraz.

  5. Żaden - to są te same proporcje

  6. Avi, MKV czy MP4 to tylko kontenery, od jakości są konkretne kodeki - xvid, h.264

  7. Nie

  8. Jaki telewizor? Jaki monitor?

  9. Nie, mogą co najwyżej poprawić wydajność dekodowania na karcie graficznej - jeżeli takie jest wspierane

10 Telewizja wysokiej rozdzielczości - HD/Full HD

  1. Telewizja cyfrowa naziemna

W przypadku połowy pytań to mogłeś się zaprzyjaźnić z Google…

  1. Głównie wielkość pliku, czasami jakość.

  2. Nie.

  3. Im większy tym lepiej.

  4. Nie robi się już filmów w 4:3, chyba że amatorskie.

  5. Żaden, w każdym dobrym odtwarzaczu jest skalowanie.

  6. Nie ma znaczenia. AVI, MKV, MP4 to kontenery (co tam się “wsadzi” zależy od kodeka którego się użyje)

  7. Nie wiem o co chodzi.

  8. Zależy jaki TV.

  9. Nie.

  10. Rip programu lub filmu z telewizji.

  11. Jak wyżej tylko naziemnej.

MPEG-4 to standard kodowania. Xvid i H.264 to kodeki, zgodne ze standardem MPEG-4. Xvid jest jednak dużo starszy, oparty na innej odmianie standardu (Część 2, Advanced Simple Profile) i zapewnia gorsze osiągi (jakość przy podobnym bitrate) w stosunku do H.264.

Do tego dochodzi jeszcze kontener MP4 - pliki o rozszerzeniu .mp4 albo .m4v to pliki wideo w kontenerze MP4, które mogą (ale nie muszą!) być zapisane z kodekiem H.264 (w praktyce - często są). MP4 pozwala na używanie wielu ścieżek dźwiękowych, ścieżek napisów i innych tego typu bajerów, podobnie jak kontener MKV (Matroska), jest od niego popularniej obsługiwany w sprzęcie zewnętrznym (telewizory, odtwarzacze stacjonarne i tym podobne), ale bardzo rzadko ze swoimi bardziej zaawansowanymi parametrami.