Wszystkie pliki zmieniły nazwę na końcówkę .domn

Witam,
od jakiegoś czasu moje pliki zmieniły nazwę, do nazwy została dołączona końcówka .domn po usunięciu końcówki nie można otworzyć pliku. Proszę o pomoc w rozwiązaniu tego problemu, może to jakiś wirus?
w załączeniu przesyłam screen.

Zemściło się pobieranie pirackiego oprogramowania.

https://www.precisesecurity.com/virus/remove-domn-ransomware
W artykule jest podany program, którym możesz próbować odszyfrować pliki, ale nie ma pewności czy się to powiedzie.
System operacyjny w każdym razie masz skompromitowany i radziłbym jego reinstalację.

ps. Nie radzę też korzystać z tego systemu przed oczyszczeniem, bo szyfrowanie danych może postępować o ile jeszcze nie masz zaszyfrowanego wszystkiego.

2 polubienia

To muszę sformatować całkowicie dysk ?

Ja radziłbym ci właśnie takie rozwiązanie. Czyli zrobienie kopii zapasowej potrzebnych plików. Sformatowanie dysku, instalacja czystego systemu i dopiero próba ratowania plików (odszyfrowywanie).

1 polubienie

W sumie lepiej by Kolega na razie NIE formatował dysku.
Najpierw niech wyłączy komputer, później niech uruchomi z Live CD i się bawi zapisując na inny nośnik.
Oczywiście Live CD i nośnik Windowsa do reinstalacji najbezpieczniej stworzyć z innego komputera.

Dlaczego nie formatować :slight_smile: ?
Jeżeli plików nie uda się odzyskać to zawsze można próbować odzyskać skasowane kopie lub stare wersje. Wirus nie umie zaszyfrować tego czego nie ma w systemie (kosz usuń), a fizycznie te stare dane mogą być na dysku. Ja tak odzyskałem kiedyś sporo zdjęć :wink: