[wszystkie] tablica: 1, 2, 3 - wymiarowa

Wyobraźmy sobie tablicę

a) jednowymiarową:

Tab1[10];

Tablica Tab1 składa się z 10 elementów np. { 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 0 } czyli na obrazku możemy sobie wypisać je w jednej linii

b) dwuwymiarową

Tab2[2][2];

Tablica Tab2 składa się z 4 elementów, np. { 1, 2, 3, 4 } czyli na obrazku możemy wyobrazić sobie kwadrat

c) trójwymiarową

Tab3[3][3][3];

Tablica Tab3 składa się z 9 elementów, np. {1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 } czyli na obrazku, a raczej przestrzeni możemy wyobrazić sobie to jako sześcian

d) czterowymiarową

Tab4[4][4][4][4];

Tab4 składa się z 16 elementów, np. { 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6 } czyli w przestrzeni możemy sobie to wyobrazić jako sześcian przesunięty w czasie:slight_smile:

Nie wiem czy dobrze to wszystko rozumuje, bo co z tablicą 5 wymiarową? To już Sience Fiction? :slight_smile:

Może mi ktoś wyjaśnić jak je sobie mogę wyobrazić.

Dobrze rozumujesz :wink:

Polecam:

Kaku, Michio, Hiperprzestrzeń. Wszechświaty równoległe, pętle czasowe i dziesiąty wymiar, Prószyński i S-ka, Warszawa 1997,

są nowsze wydania tej książki zdaje się:

http://czytelnia.onet.pl/0,5837,0,1,nowosci.html

Zerknij tu.

http://www.elider.pl/111_co_to_sa_tabli … w_php.html

Nie, tablica czterowymiarowa to po prostu tablica tablic trójwymiarowych.

Pięciowymiarowa to tablica tablic czterowymiarowych itd…

Jaki czas - to powszechne przekonanie jest bzdurą.

W wyższej matematyce istnieją liczy nawet 16-wymiarowe i tam nie ma czasu…

http://forum.gamedev.pl/index.php/topic,12771.0.html

Dość ciekawa dyskusja o 4D i więcej, kilka ciekawych wiadomości, kilka linków. Można się dużo dowiedzieć :wink:

Nie wiem w czym problem. Masz po prostu tablicę, w której do elementu odwołujesz się przez n współrzędnych. Nie próbuj sobie tego wyobrażać jako struktury geometryczne, bo to nie o tu chodzi.

A dlaczego bzdurą ? To przecież równie poprawna interpretacja.

Masz sześcian i licząc czas od t = 0, w t = 0 wszytkie jego ściany są czarne, w t = 1, jedna ze ścian zmienia swój kolor, w t = 2 kolejna ściana, itd. … takie przekształcenia/przejścia można zapisać właśnie w tablicy 4-wymiarowej.

Tak - to jedna z interpretacji, ale wymiary to wymiary a nie czas.

A że my widzimy w trójwymiarze, to nie znaczy, że nie ma przestrzeni czterowymiarowej.

To podobne do tego, że liczby urojone są niespotykane w przyrodzie - znajdź mi coś, co ma 2j kg czy metrów.

Waga kwarka ?

Możesz go zważyć urojoną wagą? Mechanika kwantowa jakoś nie ma odniesienia do rzeczywistości, np. kot Schrodingera jednocześnie żywy i martwy - absurd.

Nie wiem co tak się uparłeś, że wymiary to wymiary a nie czas, co z tego że jest inna jednostka… Interpretacja autora tematu jest jak najbardziej uprawiona i jeśli tylko pomoże mu w zrozumieniu działania - to dobrze.

W swojej pracy rozwiązuję problemy inwersyjne i dla przykładu - jedna wielkość ma wymiar , druga [N*m], trzecia i czwarta są bezwymiarowe. Przy poszukiwaniu najlepszego rozwiązania poruszamy się w zatem przestrzeni 4-wymiarowej.