Wszystko o DTP

Witam Chciałbym się zapytać o zagadnienia związane z przygotowanie do druku bardzo prosze o pomoc. Chodzi mi główównie o to jak przygotować profesjonalnie do druku np. wizytuwkę ulotkę czy jak złożyć np gazete lub czasopismo ?

viewtopic.php?f=20&t=287378 jak masz pytania to pisz

Mam pytanie jaki program jest najlepszy do składu graficznego no i czy przy różnym rodzaju druku jest różnica w przygotowaniu do druku.

Zależnie od tego co robisz do folderów, ulotek, katalogów, książek, wizytówek, kartek, zaproszeń, kopert najlepszy będzie InDesign, co nie znaczy, że ulotki, wizytówki czy kartki nie można zrobić np w Illustratorze, czy nawet Photoshopie, ale trudno zrobić w nich folder, czy katalog.

Standardowo korzysta się z tych wszystkich programów, w zależności od potrzeb, zgodnie z ich przeznaczeniem.

Jeżeli chodzi o przygotowanie do druku, nie ma jakichś specjalnych wymagań jeżeli chodzi o druk cyfrowy, jeżeli zna się drukarnie i maszyny na jakich pracują można zrobić odpowiednią korektę w barwach. Wiadomo też że druk cyfrowy nie zapewnia takiej jakości jak druk offsetowy. Nie do uzyskania są tam np kolory pantone można co najwyżej pokusić się o dobranie najbliższego odpowiednika z CMYKa.

Przy druku offsetowym trzeba pamiętać, że każdy dodatkowy kolor pantone to jedna dodatkowa klisza a więc większy koszt. Najlepszym rozwiązaniem przy doborze kolorów jest korzystanie z wzorników kolorów, bo nawet drogie monitory z kalibratorami i odpowiedni soft nie zapewnią podglądu identycznego z tym co wyjdzie na wydruku.

Czasami stosuje się też uszlachetnienia w postaci lakieru wybiórczego na pewnych elementach, a przygotowuje się go po prostu przez stworzenie maski w jednym kolorze - w miejscu tych elementów.

Zawsze też warto zadzwonić do drukarni i porozmawiać z drukarzem jeśli ma się jakieś wątpliwości, co nie znaczy że drukarz jest kopalnią informacji.

Co dokładnie cię interesuje?

Moja sytuacja polega na tym, że idę do pracy no i tam będe robił przygotowanie do druku czasopism no i ja o tym nie mam zielonego pojęci. Zajmóje się projektowaniem, a nigdy nie przygotowywałem nic do druku no amatorsko tak na własny użytek, a tera będe to robił profesjonalnie no i chcem się o tym czego dowiedzieć.

No to cię czeka nie lada wyzwanie. Podejrzewam że skład i korekta tekstu raczej cię ominie, choć nie jestem pewien i na pewno będziesz korzystać z gotowych szablonów składek. Na pewno trzeba będzie zwrócić uwagę na dostarczone materiały, a więc wektory i zdjęcia, czy są w CMYKu i czy posiadają właściwe profile, choć z pewnością przejdziesz jakieś szkolenie, skoro dostałeś się do tej pracy, na pewno sprawdzili twoje umiejętności, więc nie przejmowałbym się tak i starał nauczyć jak najwięcej :slight_smile:

Wiem, że będe zdany tylko na siebie bo tam nie ma grafika a ja będe pierwszym i jedynym grafikiem w tej firmie więc będe miał pod górkę, ale jakby co to będe pytał no i dziękuje za dotychczasową pomoc.

Chętnie pomogę :slight_smile:

Witaj no i mam pierwszy problem zaprojektowałem wizytówkę no i nie wiem jak ją przygotować do druku. A w pracy mam program Page Maker 7 po angielsku czy jest gdzieś ten program po polsku?

Page makera widziałem może z raz, więc tu ci raczej nie pomogę. Nie ma problemu jeśli chciałbyś to zrobić w InDesignie, Illustratorze, Photoshopie czy Corelu, niestety Page maker jest mi obcy.

Ja robiłem to w Photoshopie i mi nie wyszło więc powiedz mi jak to zrobić w Photoshopie

Nie rozumiem co mogło nie wyjść? Zwyczajnie, otwierasz nowy dokument - standardowo jest to 90x50mm + 3mm na spady z każdej strony a wiec - 96x56 oczywiście w CMYKu i w 300dpi. Dalej to wprowadzenie danych i to w zasadzie tyle, jeśli chodzi o prostą wizytówkę.

Potem zapisujesz plik, oraz plik do druku - tiff z kompresją LZW. O liniach cięcia możesz zapomnieć, bo nikt nie drukuje pojedynczej wizytówki tylko cały arkusz - więc wysyłasz taki plik do drukarni i piszesz ze spady są na 3mm, oni już to sobie ułożą.

Jest masa tutoriali w Photoshopie, może warto poćwiczyć? :slight_smile:

Witam mam pytanie składam obecnie w pracy gazete w programie publiszer no mam ustalone marginesy które wyznaczają mi pole robocze no jak złoże już całość to co muszę jeszcze ustalić aby było dobrze w druku jakie parametry?

Upewnić się, że nie ma literówek, oczywiście sama typografia to dość trudna dziedzina, trzeba pamiętać aby tekst odpowiednio ładnie się przenosił i aby spójniki nie zwisały na końcach linii - to oczywiście w wielkim skrócie. W druku zamiast myślnika znacznie lepiej wygląda półpauza (długi myślnik, w InDesignie dostępny pod klawiszem alt + “-” nie wiem jak w Publisherze, można ją wpisać standardowo kombinacją klawiszy alt i 0150 na klawiaturze numerycznej).

Oczywiście czcionka jakaś standardowa, ale pewnie masz już jakieś wymagania w tym temacie. Trzeba się też upewnić by tekst był czarny w cmyku (100% black).

Nie wiem jak to wygląda w Publisherze, ale najlepszą metodą eksporty jest plik postscriptowy *.ps (z ustawieniami do druku, to pewnie masz skonfigurowane) a potem do pdf przez Distilera, tu znów nie wiem jak będzie wyglądać sprawa w tym programie a Distilera pewnie nie masz, pliki ps lubią być duże. Jeżeli jest opcja eksportu do pdf upewnij się że nie są dołączone profile kolorów, z doświadczenia wiem, iż wiele drukarni kasuje profile i przydziela swoje a jedyną pewność, że jest to co miało być wychwyci jedynie pewne oko drukarza, albo stanie z próbnikiem przy maszynie na własną rękę.

Zdjęcia oczywiście w CMYK, staraj się nie używać przeźroczystości, jeżeli stosujesz jakieś efekty, używaj spłaszczonych bitmap z photoshopa, rozdzielczość 300dpi.

Mam nadzieję, że nie będziesz robić składki do druku, bo to już oddzielny temat.

Zadzwoń do drukarni i postaraj się dowiedzieć jak najwięcej o tym jak ma być przygotowany plik, nie bój się zadawać pytań, ale pamiętaj że drukarnia nie jest skarbnicą wiedzy, trzeba ją też zdobywać na własną rękę.

Dobrym miejscem jest np to forum - http://www.digart.pl/forum/tematy/26/DTP.html, z pewnością uzyskasz pomoc osoby która przygotowywała już coś do druku w Publisherze, ja jestem typowym “adobowcem” i inne programy mnie “gryzą”.

Witaj mam do ciebie takie pytanie jak mogę poprawić jakość zdjęcia dokładniej chodzi mi o to aby zdjęcie powiększyć i żeby nie było widać pikseli na zdjęciu przy powiększeniu.

Można próbować powiększać programem typu Photo Zoom produkcji BenVista, ale niestety, takie rzeczy trzeba wyłapywać zbierając materiały od klienta. Wiadomo, że z dobrego jakościowo zdjęcia można coś tam wyciągnąć, ale jeśli ktoś przysyła obrazek 640x480 pikseli, który ma być np umieszczony na roll’upie 1x2m to pozostaje albo roześmiać się klientowi w nos i zaproponować żeby powiększył go sobie przy wydruku na zwykłej drukarce do a4 i zobaczył rezultat, albo przekonać, że jednak materiały muszą być odpowiedniej jakości, bo niestety cudów nie ma. Mam często takie przypadki, że klienci po prostu nie zdają sobie sprawy, czego wymagają. Możesz się zgodzić próbować powiększyć taki plik, ale - tylko i wyłącznie na odpowiedzialność klienta, klient musi zdawać sobie sprawę z tego, że dany wydruk wyjdzie źle lub bardzo źle.

Tak naprawdę nie ma sprawdzonych metod na obejście tego problemu. Wiadomo, że powiększone zdjęcie spikselizuje się i stanie się nie ostre, jednocześnie zostaną uwypuklone wszelkiego rodzaju zniekształcenia i mankamenty zdjęcia typu szum.

Jeżeli zdjęcie może być inne, z takim samym elementem możesz poszukać na darmowych stockach typu: http://www.sxc.hu (wymaga rejestracji). Tu masz całą listę - viewtopic.php?t=64704&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=

mozesz sprobowac powiekszyc a nastepnie wyostrzyc, ale to jakibedzie efekt koncowy i tak zalezy od tego ile chcesz to zdjecie powiekszyc - jesli jakos nieznacznie to nie bedzie tragedii i oczywiscie w jakiej rozdzielczosci masz to zdjęcie - jeśli słaba rozdzielczość, to nawet nie probuj…