Wszystko o FSB

Witam

Chciałbym prosić o wypowiedź na temat fsb. Czyli jak łączyć ze sobą procka, płytę, ramy żeby wszystko było ok. Czy zawsze wyższe fsb jest lepsze, czy jeśli pamięć ma fsb 400 to mogę ją zamontować do płyty która ma wyższe fsb np. Gigabyte p31. itp. za wszystkie sugestie, linki i uwagi będę wdzięczny

Pozdrawiam

Chyba mylisz pojęcia.

No więc właśnie prosiłby o wyjaśnienie mi mniej więcej co mylę, jak mylę i dlaczego ;), a tak poważnie to kurcze lubię się zajmować komputerami i chciałbym poszerzać swoją wiedzę i od czegoś trzeba zacząć a google dużo śmiecia wywala na ten temat i nic konkretnego ;(

FSB to magistrala łącząca procesor i chipset. Mnożnik procesora * FSB=Taktowanie procesora. PAMIęć NIE MA FSB! !!

Sorki dopiero teraz zauważyłem pomyłkę (głupia głowa :smiley: ) chodziło mi o fsb procka i płyt i o Częstotliwość szyny pamięci i teraz takie pytanka jak procek ma wyższe fsb niż płyta to zwolni czy nie zadziała ( i na odwrót) ? Jeżeli pamieć ma taktowanie niższe niż podane najmniejsze w specyfikacji płyt to zadziała??

Zależy. Czasami zwalnia, czasami w ogóle nie odpala. Zależy od konstrukcji rdzenia. Co do pamięci, to nie może być jak piszesz, bo np. gdy płyta obsługuje ddr2 1066 mhz, to obsługuje też 800, 667, 533 i 400.

Nie zgodzę się:) najlepsze są procki z małym mnożnikiem, jak widać po obecnej sytuacji na scenie procków do OC królują te z dolnej części rodziny procesorów, C2D e4300 DC2160. Jest tak dlatego, że mając mniejszy mnożnik można z większą dokladnością co do MHZ wycisnąć z procka:) bo np 1mhz fsb na mnożniku 10 daje wzrost taktowania procka o 10mhz, natomiast np procek z mnożnikiem 8 da 8mhz. Dzięki temu np górna granica procka będzie np 2500mhz a następne będzie 2510mhz w przypadku procka na mnożniku 10 a nie daj Boże te 10mhz nie uciagnie więcej, a dla procka o mnożniku 8 będzie może działać na tych 2508mhz;) może róznica nie wielka ale jak ktoś chce wyciskać siódme poty z procka to niższy mnożnik=lepszy.

Zgadzam się z “larry.bigl”. Na jego korzyść przemawia 0,079681274900398406374501992031873%. :lol:

Aha czyli jeżeli nawet mam ddr2 400 a w specyfikacji płyty podają, że obsługuje 800, 667, 533 tzn. 400 też obsłuży.

To znaczy, wiesz, ja np. nigdy nie widziałem pamięci DDR2 pracujących z prędkością 400MHz, choć jest w biosie opcja ustawienia takiego taktowania.

Co do tego, co powiedział larry: a zauważyłeś, ze taki E8200 przez mniejszy mnożnik idzie te 200 MHz mniej? Choć zgodzę się, można bardziej wyżyłować procesor, ale potrzeba wtedy mocnej płyty głównej. A takowa kosztuje…

wystarczy że chipset płyty obsługuje fsb 1333mhz w przypadku intela bo o nim mowa akurat, a każdy chip nawet z tych nowych z dolnej półki obsługuje takie:) więc nie problem:)

Ogólnie to jest tak - im wyższe fsb tym wyższe taktowanie chipsetu i pamięci, w efekcie osiągane są wyższe transfery między ramem i cpu i niższe realne opóźnienia (w ns), ale ma to wadę, a mianowicie chipsety i procesory nie mogą znieść podnoszenia fsb w nieskończoność, dlatego właśnie w przypadku serii e2x00 i e4x00 średnio lepiej przetaktowują się modele z wysokimi mnożnikami bo nie blokuje ich fsb tylko najwyżej napięcie (selekty to nie zwykłe procesory, więc proszę bez komentarzy typu “a wiesiek 3,6ghz na e2140 miał a ja 3,3 nie moge z e2200” :] ).

Taktowanie ramu jest za pomocą kontrolera pamięci synchronizowane (odpowiedni dzielnik) z taktowaniem fsb.

DDR2 400 wg. jedec nie istnieją i najpewniej płyta nie ruszy po ustawieniu takiego taktowania.

Najlepsza wydajność jest wtedy gdy mamy możliwie wysokie taktowanie procesora i fsb jednocześnie, z tym że obecnie więcej daje wysokie taktowanie procesora, nie to co za czasów socket A kiedy to np zmiana dzielnika fsb/ram z 1:1 na jakikolwiek większy powodowała spadek wydajności procesora o dobre przy tym samym taktowaniu 4% :stuck_out_tongue:

To ciekawe, jak ja kompa odpaliłem po ustawieniu tej opcji…

Przy każdym zdaniu mam pisać jakich komentarzy sobie nie życzę? A mi przy fsb 200 system np nie bootuje się i co :stuck_out_tongue: A to jest bezpośredni odpowiednik ddr2 400, co wynika z ich budowy.

No ale jak jest taka opcja w biosie, to znaczy, że komputer wstanie z takim taktowaniem pamięci. Część pamięci ma nawet takie taktowanie w SPD (nie wszystkie, część :wink: )