Wtyczka RJ11 w laptopie - po co mi ona?

Witam mam pytanie.

Mam laptopa ACER Travelmate 4060 i posiada on z boku wtyczke RJ-11 i zastanawiam się od dłuższego czasu po co ona tam jest ? Czy ma on wbudowany modem, czy nie. Jeśli nie to po co jest ta wtyczka ? :?

raczej to nie wtyczka DSL , tylko gniazdo , albo Masz gniazdo RJ12 do podłączenia kabla telefonicznego do modemu wbudowanego w lapka , albo gniazdo RJ45 do podłączenia kabla ethernetu do podłączenia kary sieciowej , patrząc na specyfikację to Masz oba gniazda.

To nie jest “wtyczka DSL” tylko zwykłe gniazdo telefoniczne RJ-11.

Modem też jest wbudowany, ale taki zwykły modem - faks (a nie modem DSL) starego typu (po diabła nadal to montują w wielu lapkach)

Czyli jest ona bezużyteczna tak ? Nie mogę np podłączyć tam kabla tel od internetu bo to nic nie da hmm ? :?

k038, tak, mam oba gniazda i RJ-11 i RJ-45

do RJ-11 nie ma sensu w obecnych czasach, urządzenie mało przydatne.

Ty masz wbudowany tego typu modem: http://klub.chip.pl/lipka/budowa/modem.htm

Jeśli to jest modem z funkcją faksu to możesz je za pomocą tego modemu odbierać i wysyłać

Modem to urządzenie pozwalające na połączenie z Internetem przy pomocy zwykłej, analogowej linii telefonicznej. Połączenie takie jest wolne i czasami niskiej jakości. Jeszcze kilka lat był to najpopularniejszy sposób łączenia z Internetem. Obecnie rzadko stosowane. Większość notebooków nadal posiada odpowiedni modem. Jego brak nie powinien być traktowany jako wada.

Czyli wystarczy podłączyć sieć tel do laptopa przez RJ-11 skonfigurować połączenie i można łączyć się z internetem ? Nie ważne że połączenie bedzie miało prędkość rzędu 128kBps lub mniej ale chodzi mi o samo połączenie, czy ten modem będzie w stanie połączyć mój laptop do dialnetu ?

Tak, ale prędkość max około 5 kB. W przypadku dialogu będziesz musiał się zarejestrować na infolinii - otrzymasz login i hasło. Pamiętaj - płacisz za czas połączenia lub wykupujesz zryczałtowany pakiet.

Ato nie ma co kombinować, dzięki za info :slight_smile: temat uważam za wyczerpany…