Wtyczki do Opery

Czy instnieją może jakis wtyczki do Opery typu IE Tab, Adblock, czyli takei jak do FF?

Nie wiem, czy akurat o to ci chodzi, ale w Operze 9.x jest coś takiego jak widżety.

http://widgets.opera.com/

Magik i co dają ten widżety? Czy to jest takei coś jak wtyczka? Np. do blokowania reklam itp.? :slight_smile:

przecierz Opera sama blokuje reklamy + mozna flash zablokowac

krzychu13 , nie wiem, bo ich nie używam :smiley:

Ale to jedyne, co mi przychodzi do głowy w temacie “Opera i wtyczki”.

Na pierwszy rzut oka wygląda na to, że to takie gadżety (w sporej części niepotrzebne :twisted: ), ale - jak napisałem - nie używam, więc nie będę przesądzał o ich przydatności.

Inna sprawa, że Opera to produkt inny niż FF - mam na myśli to, że większość rzeczy ma w standardzie, więc żadne wtyczki jej niepotrzebne.

a jak mozna zablokowac flash?

1)Tworzymy plik o nazwie: urlfilter.ini i treści mniej więcej takiej:

Opera Preferences version 2.1

; Do not edit this file while Opera is running

; This file is stored in UTF-8 encoding


[prefs]

prioritize excludelist=1


[include]

*

[exclude]

*.adocean.pl/*

*/62.75.219.250/*

*/ad.*

*/ad/*

*/adclick.*

*/adfetch?*

*/adidm.*

*/adimage.*

*/ads.*

*/ads/*

*/adserver.*

*/adserver/*

*/adv.*

*/adv/*

*/advert/*

*/adverts/*

*/affiliate.*

*/affiliate/*

*/aqfile/*

*/baner*

*/banner*

*/boksy.onet.pl/*

*/content.*

*/crv.clickad.pl/*

*/csr.onet.pl/*

*/dc.sabela.pl/*

*/dot.wp.pl/

*/dserver.*

*/firma.arbomedia.pl/*

*/hstpl.tradedoubler.com/*

*/i.interia.pl/*

*/kropka.onet.pl/_s/*

*/pagead2.googlesyndication.com/*

*/popup*

*/reklama.*

*/reklamy*

*/slimak.empik.com/*

*/tradedoubler/*

*/viewad/*

*/x.interia.pl/*

*baner/*

*banner.*

*banners/*

2)plik urlfilter.ini wrzucamy do katalogu: opera/profile/ 3) Otwieramy plik opera6.ini znajdujący się w tym samym katalogu. 4) w sekcji [user prefs] dopisujemy linię o treści:

URL Filter File=urlfilter.ini

Dostęp do filtru: Narzędzia–>Zaawansowane—>Zablokowana zawartość.

widżety (wizard+gadget) to malutkie aplikacje, które mogą pełnić różne

funkcje - pokazywać pogodę, alarmować nas o określonej porze,

funkcje stopera, radia, wyszukiwarki z jakiejś witryny, notatnika,

czytnika rss itd.; mogą też mieć funkcje czysto estetyczne i ściągać nam obrazki czy fotografie; nie jest to oczywiscie żadna nowa broń opery

w wojnie przeglądarek, bo opera takiej broni nie potrzebuje - broni się sama - najlepszy dowód, że tam gdzie ff potrzebuje dodatków, aby

zwiększyć swoją funkcjonalność, opera może pozwolić sobie na luksus

“estetycznych i rozrywkowych” widżetów;żeby je ściągnąć wystarczy

kliknąć na dodaj widżety z menu widżety, zeby usunąć zarządzaj i usuń widżet; kiedy go ściągniemy możemy go wypróbować i zostawić lub

zrezygnować z niego; trudność to fakt, że większość jest po angielsku,

ale ich obsługa jest tak prosta że nawet początkujący w angielskim

powinni sobie poradzić; w sumie są to raczej zabawki do chwili relaksu

(jest dużo gier!), choć niektóre mogą być przydatne(np. google toolbar

z wszystkimi usługami google na jednym pasku)

W filtrze który przedstawilem wyżej wystarczy dopisać linie:

*.swf*

A chcąc pozbyć się animacji z rozszerzeniem .gif dopisujemy:

*.gif*

Opera bez zainstalowania wtyczek nie będzie pokazywać animacji flash jak ff, dlatego już np. na stronie onetu sama poinformuje nas o zainstalowaniu flasha.

Wtyczki, to nie rozszerzenia (plugins extensions).

“IE Tab”

Adblock w Operze nazywa się Content Block, nie trzeba go instalować, jest wbudowany->ppm na stronie->Zablokuj zawartość…

Z takich przypominających rozszerzenia wtyczek np. Obook, GreaseOpera, a “100%” wtyczka to np. DevalVR.

Widżety, to nie wtyczki :slight_smile: .

IMHO mało praktyczne, żeby odblokować, bo np. chcemy pyknąć we fleszową gierkę, trzeba wykasować wpis a potem znowu go dodać.

Noflash.css (pobieranie - Zapisz element docelowy jako…)

Plik wrzucamy do \profile\styles\user, restartujemy Operę, przechodzimy do Widok->Styl i zaznaczamy noflash.css na liście. Sprawdzamy czy wyświetla się nam forumowy banerek ;).

Masz 8.54 ?. W 9 zmieniła się sekcja :

opera:config#Network|URLFilterFile

… i żeby “nie grzebać” w opera6.ini.

BTW Opera_9.10 :slight_smile:

Jeżeli nie odinstaluje się opery, a tylko aktualizuje to dotychczasowe ustawienia, wpisy czy foldery są aktualne tak jak we wcześniejszych wersjach. Opery używam okazjonalnie i gdybym musiał za każdym razem na nowo konfigurowac to dziękuje.

Jeżeli chodzi o najnowszą wersję 9.10 to zauważyłem tylko tyle, że nie wszystkie skrypty javascript dobrze się wykonują.( We wcześniejszych wersjach działały dobrze). Dotyczy to zresztą wszystkich przeglądarek, jak coś poprawią to jednocześnie coś schrzanią. Używam trzech przeglądarek dla celów testowych i każda ma swoje wady i zalety.

Marzy mi się sytuacja gdyby wszystkie trzy przeglądrki używały tego samego zestawu zakładek ale to chyba niemożliwe by doszli do takiego porozumienia.

Hmm, a mi właśnie jeden Userjs “zaskoczył” :slight_smile: . Nie dość, że nie działał w 9.02, to jeszcze ją kreszował. Ale jeden widżet (“nieoficjalny”) nie chce mi się instalnąć :frowning: , a jest w nim tak jak i w innych, masa javascriptu.

Nie ma lekko dla usera ;). A 9.10 myślę, że wydano teraz, ze względu na zbliżające się Święta. Oni tam też muszą kiedyś zrobić porządki, zakupy itp. itd. Także na ewentualne poprawki, można liczyć dopiero po nowym roku.

“Doskonała” nie istnieje.

Porozumieli się wstępnie co do wtyczek, to może i co do zakładek im się uda.

…czyli coś w rodzaju wtyczek… rozejrzyj się po tej wymienionej wyżej stronie…