Wybór anteny, routera i sieci

Chyba na początek sprawdzi sieten zwykły 500GB przez te pare dni. Najwyżej zwrócę.

Możesz wziasc na firmę czy nie?

A wiesz, ze polecany przez ciebie Huawei ma zasięg jak masz mieszkanie pod nadajnikiem?
Ludzie kupują takie rzeczy, potem kupują stada anten na allegro, kabli, latają po dachach a i tak gówno z tego jest. Bo żeby to dobrze działało, potrzebne są porządne przewody, do tego niezbyt długie, anteny na konkretne pasma, bo te uniwerslane, nadają się do suszenia skarpetek.
Tak się składa, że trochę tego założyłem i zawsz jest tak samo, sygnał z anteny żaden. Komplet anten więcej niż ten router.

Czytałeś co tu w jednym poście pisałem?? Dałem parametry sygnału, nadajnik widzę z okna, w lini prostej około 900 metrów do kilometra i nawet T-Mobile potwierdza, ze w mojem obrębie to jedyny, następny nadajnik 8 km dalej więc z niego nie złapie niczym. Parametry sygnału nawet ma elektroda.pl mi napisali, ze książkowe, jakbym był prawie przy nadajniku. Czy działa MIMO4x4 i to QAM nie wiem bo nie ma jak tego sprawdzić. Wiem, ze na swoich antenach wewnętrznych w routerze działa lepiej niż na zewnętrznych. Dlatego mu napisałem, ze ten ZTE co daje przy 500GB t-Mobile z zewnętrzna antena się bardziej opłaca i na pewno lepiej zadziała. Tylko czytaj moje wypociny tutaj, a nie myślisz, ze jak w tym robisz to cokolwiek nie napisze ja to bez sensu.

Dla porównania kupiłem raz na 14 dni router TP-Linka z agregacją 2 pasm, poniżej zrzut z tego TP-Linka, który pokazuje jakie dwa pasma non-stop agreguje i co> Widziałem po CELL ID, ze ten sam nadajnik, rano fajnie 50-60Mb/s, a wieczorem zonk 20-30Mb/s. Oddałem bo w ciagu 5 minut podłączyłem powrotem B818 i 70-100Mb/s przy opcji z ofertą do 60Mb/s więc coś musi dawać ta agregacja 4 pasm. W t-Mobile mi powiedzieli, ze agregacja jest 4 pasm wtedy jak router jako główne pokazuje 2600Mhz, więc Band 7 to 2600Mhz, które pokazuje Huawei i wspomniany TP-Link. To pokazuje, ze ten sam nadajnik z agregacją 2 pasm wieczorem nie wyrabia, a z 4 pasmami i może wsp[omnianym MIMO i QAM pozwala mi na to, ze czy rano, czy o 20 wieczorem czy o 2 w nocy mam 70 i wyżej Mb/s Aczkolwiek te 100Mb/s pojawia się chwilami bo system ma mi ścinać do 60Mb/s.

OD 2012 roku się w to wczuwam i jeżeli pisze to mniej fachowym słownictwem to trochę już ogarniam to LTE. :slight_smile:

Wspomniany TP-Link to MR600 :slight_smile:

Patrząc jakie ja mam parametry przy Band 7 czyli 2600Mhz patrząc na te co on pokazuje dla T-Mobile, podejrzewam, ze łapie Band 7, czyli zakładam, ze nadajnik ma agregacje 4 pasm, dlatego uważam, ze pchanie się w agregacje 2 pasm, gdzie routery w 99% agregują te same dwa pasma tylko czyli jak TP-Link Band 7 i Band 1, które są najbardziej obciążone sposowudje, ze będzie mu zwalniać, a większość ma routery z agregacją dwóch pasm bo operatorzy je dawali przez dłuższy czas jak wierze bułki teraz dają cat 7 ale to się niczym nie różni w tej kwestii.

Nie, nie te same, agregują kilka pasm.
Nawet w Warszawie w kilku firmach, gdzie nadajnik jest widoczny niby gołym okiem okazywało się bardzo często, że zasięg maksymalnie w paśmie 1800, bo 2100 już nie łapało, za słaby sygnał przez ścianę. Do ego dochodzi masa ludzi, którzy korzystają z telefonów i wszelakiej maści mydełek. Efekt potem jest taki, że przychodzi godzina lekcji i internet jak krew z nosa.
A wystarczyło wywalić na zewnątrz i nagle jest radość.

Ja tego przerabiałem i przerabiam masę, i odkąd są zewnętrzne urządzenia Mikrotika to jest inna bajka. Wywalasz na zewnątrz, masz zasięg, bez anten, bez kombinowania.

Wytłumacz mi jedno. Skoro u siebie na B818 jak ci pisze mam nie zależnie od godziny korzystania prędkości od 60 do 80 i wiecie momentami Mb/s oczywiście mówimy tu o pobieraniu z dobrego serwera bo jak wolny serwer to wiadomo. Czy jest sens sprzedać B818 i kupić taki ZTE, który dalej antenę zewnętrzna ze swoim routerem??

Albo inaczej, brat kupił antenę w formie anteny satelitarnej, która obsługuje 800,1800 i 2100 Mhz w LTE i parametr SINR ma na minusie, nie pamiętam dokładnie, ale jak ja mam 7-10dB, to on ma powiedzmy minus 5dB i to pokazuje Huawej 535, a w internecie pisze, ze prawidłowo ten parametr musi być na plusie to sugerując się tym, ta antena mu pogorszyła sygnał skoro na minusie to źle?

Po prostu chciał bym jakiś dowód, ze antena zewnętrzna coś mi da nie tyle na prędkość bo mam z T-Mobile z prędkością DO 60Mb/s co da mi wiekszą pewność, ze będzie ta prędkość stabilniejsza no i czy lepiej kupić antenę do B818 czy lepiej zainwestować w kombinacje antena i router od jednego producenta czy to jest ze sobą lepiej zoptymalizowane i lepiej współgra? Jak wiadomo, nadajnik nadajnikowi nie równy i lokalizacja i wszystko więc twoje mówienie, ze lepiej antena zewnętrzna to tez takie trochę wróżenie z fusów, pamietajmy, ze w miastach, w centrum zawsze nadajniki są bardziej obciążone niż po zamiastem właśnie przez smartfony :slight_smile:

Ręce opadają. Taka antena jest doskonała do przesiewania pisaku albo podawania owoców.
Antena uniwersalna ma tak małe wzmocnienie i tak słabe dopasowanie, że nadaje się tylko do bezpośredniego podłączenia, bo inaczej cały zysk zostaje w kablu. Wszelkiej maści cuda z Allegro tak naprawdę jedyne co robią, to wyprowadzają na zewnątrz antenę i to trochę daje, ale często wręcz pogarsza sygnał.

Jeśli masz stabilne 60Mb/s to ok. ale bardzo wiele osób ma spadki, lagi, w ogóle niema sygnału.
Ja np. w domu nawet zadzwonić nie mogę, 0 zasięgu. Trenowałem masę routerów, anten, kabli itp. sensowne były na 800 typy Yagi i w na nich było może ze 20 Mb/s. Nadajnik 4-5 km.
MKTK rozwiązał problem jak ręką odjął. Leci do 100, podczas gdy wszyscy w okolicy albo mają po kilka Mb ze zrywaniem itp.

Da, ale musi być na konkretne pasmo. Nie uniwersalna, do tego przewód max kilka metrów, a jak dłuższy to porządny, a takie są drogie jak diabli.

To jak ty porównujesz zodleglosc od nadajnika do kilometra u mnie, a u siebie 4-5 km no to ja nie wiem gdzie sens i logika?

Zobacz dałem autorowi link do urządzenia ZTE, które daje T-Mobile przy ofercie 500GB z anteną zewnętrzną podłączaną nie kablem antenowym tylko Ethernet RJ-45 przez PoE, a ethernet może być do 100 metrów bez problemu, na dworze lepiej żelowy taki kabel mniej wpływa mu to na temperaturę itp

Ta antena co ma mój brat to:

https://allegro.pl/oferta/antena-dual-lte-24db-e398-e3276-b593-zte-mf821-10m-7619091382

Wydaje mi się, ze antena przez PoE to trochę co innego niż Antena taka z przykręcanymi końcówkami bo nie pamietam jak to się fachowo nazywa.

Czasami niema znaczenia odległość. Liczy się jakie łapiesz pasmo. Masz ok. 800, 1700 i 2100.
W teorii bez agregacji na 800 masz ok 75 Mb. 800 ma tez najlepszą przenikliwość/zasięg. Ale co z tego, skoro przez to, że najwięcej urządzeń jest w domach, za ścianami, w ręku, itp. to właśnie w tym paśmie jest silne obłożenie nieco dalej. Potem jest 1800 i tutaj jest taka sama sytuacja w mieście. Wiele urządzeń nie jest w stanie utrzymać 2100 i muszą dzielić mocno obciążone 1800. Wtedy ci którzy są w stanie złapać bez problemu 2100 są do przodu.
A jak rządzenie jest w stanie pracować z kilkoma częstotliwościami jednocześnie i agregować pasma, to jest stabilniej i szybciej.

Tak czy inaczej zwykle trzeba to sprawdzić, a mając urządzenie które może pracować na zewnątrz domu odpada antena, instalacja przewodów itp. no i nawet w domu masz antenę kierunkową.

Ta antena to żart. To zwykła antena szerokopasmowa doczepiona do satelitki. Nic to nie daje.

Dalej nie wiem co mi by dala antena zewnętrzna właśnie np taki zestaw??

https://www.ztedevices.com/pl/product/zte-mf258k/

Czy w ogóle warto wymienić ten B818 skoro na razie na nim to hula jak wspominałem całkiem nieźle?

Nie. Nie warto. Myślę, że skoro masz osiągi takie jak deklarujesz, to jest bardzo ładnie.
Niema o co walczyć, najprawdopodobniej ograniczenia są wynikiem dostawcy.

To co pokazujesz w linku, to jest modem wbudowany w antenę, ze zintegrowanym routerem.
Producenci powoli zaczynają dostrzegać rozwój sieci LTE i takich produktów będzie coraz więcej na rynku.

Nie mam firmy

zrobiłęm speedtest tmobile http://prntscr.com/11rxa9f

To jest internet z karty z fona. Ping się praktycznie nie zmienia. W grach około 56 ale zauważyłem że taki orange ma około 50. Plusa patrzyłem i walic ich mają nadajnik gdzie inne sieci a ping skacze i jest wyższy około 90. Play jeszcze zobacze chociaż nie wiem dużo ludzi mówi że wieczorami sieć jest zapychana.

Wezmę te 500GB z tym ich sprzętem. Sprawdzę, jak będzie słabo to się zmieni… Chociaż mam nadzieję że ta router-antena cos poprawi.

Nie ładuj się w Play bo oni tylko dobrzy są w reklamach i nic poza tym. Myślą, ze mają roaming krajowy, a to tylko reklama. Używałem 4 lata i nigdy więcej nawet za darmo. Bierz tego ZTE zewnetrznego z 500GB na ścianę dasz radę.

Nie wiem jak to działa ale tmobile i orange mają o wiele lepsze uploady pingi itp niż mój dotychczasowy dostawca radiowy z anteną… czekam na dostawe i działam z zakładaniem

Porównywanie internetu radiowego, który w zasadzie działa jak zwykle wi-fi w domu w 2.4 lub 5Ghz jest bez sensu bo mimo, ze LTE to tez radiowe, ale to dwie zupełnie różne technologie. Powodzenia z montaże i daj znać jak działa, jak wyszedł montaż, czy trudne bo mam do lipca umowę i myślę nad tą 500-tką jak jeszcze będzie oferta :slight_smile: