Wybór AP

Witam.
Mam światłowód 300 Mb ale Wi-Fi zwłaszcza w salonie kuleje. W ogóle ten router ma słaby sygnał a zmienić go nie mogę. Chciałbym dołożyć AP po kablu bo mam taką możliwość. Mogę go powiesić w przedpokoju na suficie bądź na ścianie albo w salonie ustawić obok TV (gdzie sygnał jest najsłabszy. Mam kilka pomysłów ale nie wiem na co się zdecydować. Nie chcę tworzyć kolejnej sieci. Przeraża mnie jakoś 12 miesięczna gwarancja. Moje typy:

https://www.morele.net/porownaj/780342,779891,5804858,843271,1053738/144/0/

Chyba, że jest coś lepszego.

Może ten?
https://www.senetic.pl/product/ACB-AC

Access point za takie pieniądze? W tej cenie kupisz przyzwoity router, który możesz ustawić w tryb bridge (czy jak to się nazywa - @roobal lepiej wytłumaczy) jeśli nie chcesz tworzyć kolejnych sieci.

Szukam rozwiązania bezproblemowego. Żadnych rozłączań itd. Ale jeśli faktycznie można taniej to przepłacać nie będę.

Czy to będzie AC, czy router to tak samo będziesz musiał skonfigurować, a router daje dużo większe dodatkowe możliwości. Teraz z nich nie skorzystasz, ale kiedyś mogą się przydać.

W razie czego router też kiedyś łatwiej sprzedasz jak już nie będzie potrzebny niż AC.

Na parterze jest router Netgear R6400 zaś rozkład pomieszczeń i urządzeń jest taki sam. Też jest słaby sygnał w analogicznym pomieszczeniu. Mam też w innym pomieszczeniu na parterze TP-Link 8970 (czy jakoś tak) i nieraz łapie sygnał na piętrze zamiast tego routera głównego. Dom jest mocno zbrojony, może dlatego. Zależy mi na konkretnej “antenie” i zamiast dokładać kolejne sieci to je minimalizować.

Serio. Poczekaj na radę @roobal :wink: ma z nas największe doświadczenie. Bywa po północy - wampiur :wink:

A to akurat wiem :stuck_out_tongue: Tak czy inaczej dzięki za angaż :stuck_out_tongue:

Router z wifi to raczej średni pomysł, jeśli teraz jest problem. AP daje możliwość przeniesienia go, dodatkowo masz możliwość podpięcia kolejnego, zaś stawianie routerów generuje problemy i pozbywasz się spójności sieci i roamingu.

Zamiast UAP AC Lite proponuje UAP AC LR. Zwróć tylko uwagę, aby to był v2 i rok produkcji minimum 2020. LR - zwiększony zasięg.

Unifi wymaga kontrolera do konfiguracji, ale działa bez niego. Uni ma też apke na Androida, dzięki której skonfigurujesz AP bez kontrolera.

2lajki

Czyli podłączam ten Unifi i działa, nie trzeba nic ustawiać? Jest też apka na iOS? Jest jakaś sugestia dotycząca montażu (pion, poziom)?

Musisz ustawić SSID i hasło i ewentualnie moc nadawania.

Czy na iOS jest, nie mam pojęcia. Możliwe, że tak.

Ok. Chyba ogarnę :stuck_out_tongue: Wysłałem zapytanie na tego LR. A co ma lepszego wersja PRO oprócz ceny? Faktycznie sygnał jest o wiele silniejszy?


Kupując u producenta zapytać o rok produkcji i wersję?

Pro jest przede wszystkim urządzeniem zarówno indoor jak i outdoor. Co oznacza, że AP może pracować nie tylko w pomieszczeniu, ale również na zewnątrz i jest odporny na warunki atmosferyczne. Ma inną obudowę. Tym się różnie od innych Unifi. Oprócz tego ma dwa interfejsy LAN i jeśli dobrze pamiętam, Unifi może zasilać Unifi przez PoE.

Obecnie mam tylko jedno Pro, ale poza tym co napisałem, szczególnie nie różni się poza UAP AC LR.

Najelepiej zapytać sprzedawcę. Niektóre AP, szczególnie te nie 5Ghz za jakiś czas stracą wsparcie. Obecnie nie warto już pchać się w AP 2,4GHz. Zresztą to już przestarzałe urządzenia i pracują jeszcze w standardzie Fast Ethernet.

Dzięki. Pan z owocowego sklepu zadeklarował warunki. Zamówione.

Witam.
Rozpakowałem w końcu tego Unifi i zainstalowałem. Ściągnąłem oprogramowanie od producenta i tutaj pojawił się wstępnie problem. Program jest ze stycznia i wygląda trochę inaczej niż w poradniku (SSID wpisywało się podczas pierwszego uruchomienia czy instalacji). Nie widzę opcji gdzie mogę to SSID wpisać. Wyłączyłem WiFi w routerze głównym. Ogólnie AP działa rewelacyjnie.Zabudowałem go w przedpokoju na piętrze i sygnał dociera do każdej części domu. Zero utraty połączenia, zerwania itd. Wkońcu :slight_smile:

Zainstalowałeś Unifi Controller na Windows, Linux, Android czy inną aplikację? Przy uruchomieniu komtrolera jest krok czy chcesz utworzyć sieć wifi czy pominąć ten krok. Jeśli nie było lub pominąłeś, logujesz się do kontrolera wchodzisz w ustawienia i tam masz sieci bezprzewodowe. Dodajesz nową. Możesz utworzyć do 4 ssid.