Wybór bezlusterkowca i jasnego obiektywu

Witajcie!

Ile osób, tyle opinii…

http://fotoblogia.pl/8553,bezlusterkowiec-do-2000-zl-2016

http://fotoblogia.pl/seria/15,testy-bezlusterkowcow

Na innych farach znajdziesz inne rozpiętości cenowe oraz obiektywy.

 

Hm, a gdybym zawężył wybór do takich kryteriów jak, posiadanie:

Może sony A6000. Całkiem niezła zabawka. Niestety obiektywy wychodzą drożej niż do lustrzanek pod mocowanie Sony A. A adapter raczej nieopłacalny http://www.amazon.com/Sony-Adaptor-Translucent-Mirror-Technology/dp/B005K8AUYI W dodatku wygląda komicznie po zamontowaniu na aparat.

Też się rozglądam więc może podpowiem :) 

Fuji X-E1, X-M1 - wydają się porządne, mają dobre recenzje, można kupić jeszcze nowe na Allegro

Olympus OMD EM-5 - bawiłem się nim, jakość wykonania powala na kolana, wszystko idealnie wręcz spasowane. Oglądałem sample ze standardowego obiektywu i jest naprawdę dobrze. 

Jeśli chodzi o obiektywy, to generalnie jeśli chodzi o obiektyw producenta nie ma raczej złych obiektywów. Polecałbym kupić stałkę 50/85mm dla portretów/ciaśniejszych kadrów i coś w stylu 35-100 jako zoom. Powinno wystarczyć do 99% zastosowań. Otwór przysłony nie musi być ultrawielki, aparaty mają duże matryce więc większe ISO nie spowoduje masakrycznych szumów. Takie f/2.0 lub f/2.2 spokojnie wystarczy, ważne żeby nie był jakiś strasznie ciemny typu f/3.5 (jak popularne 18-105 dodawane do lustrzanek). Zwracaj uwagę na jakość wykonania, czasami lepiej dopłacić za aluminiową obudowę bo nie pęknie gdy aparat przypadkiem upadnie. Odchylany ekran tez się przydaje.