Wybór bezprzewodowej karty sieciowej do internetu 300 Mb/s

Cześć
Wkrótce będę miał założony Orange Światłowód z prędkością 300 Mb/s. Chciałbym taki wynik uzyskać za pomocą połączenia bezprzewodowego. Orange udostępni Funboxa 3.0 z standardem 802.11ac MIMO 4x4. Przeglądam karty Wi-Fi na USB i trochę zgłupiałem. Czy karta o teoretycznej przepustowości do 433 Mb/s wystarczy [lub jaką max. prędkość uzyskam]?

Przepustowość to jedno, a parametry upload/download - to drugie. Przykładowo, jeśli chodzi o karty na złączu USB, D-Link DWA-192 ma przepustowość 1900 Mbps, a jej osiągi nie są jakoś znacząco lepsze od TP-L Archer T2UH który ma przepustowość 600 Mbps. W obu przypadkach, w testach karty osiągają parametry rzędu 150 Mbps up / 200 Mbps down.
Ale to są dane testowe, a jak wiadomo fale radiowe to nie kabel, i dochodzą czynniki zewnętrzne - w tym osiągi tego Funboxa.

Odradzam karty na USB bo tu zawsze są problemy. Za kartę z MIMO 4x4 trzeba dużo zapłacić, dlatego moim zdaniem lepiej pociągnąć znacznie tańszy kabel (<1zł/m), który zapewni znacznie lepsze połączenie.

Karty kosztujące majątek niekoniecznie są potrzebne. W idealnych warunkach (router w tym samym pomieszczeniu co router) wystarczająca jest karta 433Mbit w AC. Osiągi w granicach 300Mbit w praktyce powinny być osiągalne. Pasmo 5GHz ma słaby zasięg w budynku i potencjał drogich modeli nie będzie wykorzystany jeśli sygnał przejdzie przez jedną-dwie ściany.

Właśnie tu się pojawia problem, że światłowód/router będzie w innym pomieszczeniu, a dokładnie … 2 piętra niżej :-/ Czy mam rozumieć, że raczej 5 GHz nie da rady w takim układzie?

W takich warunkach polecałbym zakup karty dopiero gdy router będzie w docelowym miejscu. Używając choćby smartfona z appką Wifi Analyzer ustalisz poziom sygnału i ocenisz, czy jest sens kupować w ogóle kartę pod pasmo 5GHz.

Smartfony mają raczej słabe wifi, do takich testów bardziej nadają się laptopy, mają lepsze wifi i z reguły w 3 anteny wewnętrzne. Przynajmniej u mnie smartgon nie osiąga 100% zasięgu nawet jak go położę na routerze, a laptop wyłapuje wifi z sygnałem 50% z sąsiednich budynków. Ale imo karty wifi USB to najgorszy wybór. Karta pod PCI jeśli to desktop z normalnymi antenami lub pod port rozszerzeń w laptopie z trzema antenami. Intel 5300 jest względnie ogarnięta i zasięgiem i obsługuje 5Ghz, ale dziś to już norma.

1 polubienie

Cześć
Odświeżę temat. Mam już światłowód. Na telefonie Xiaomi Mi5 Wifi Analyzer pokazuje dla sieci 5GHz zasięg w granicach: 59-67 dbm w pomieszczeniu w którym chciałbym używać sieci i transfer daje około 170-180 Mb/s [przy routerze transfer to ok. 215 Mb/s, a opcja internetu to 300 Mb/s].

Więc chciałbym spróbować z tą kartą na 5GHz. Czy karta 433 Mb/s da radę osiągnąć transfer koło 250 Mb/s? I o co chodzi z kartami “DualBand”, gdzie np. dają 150 Mb/s w 2.4 GHz + 433 Mb/s w 5GHz i sumują to jako 600 Mb/s? To jest chwyt marketingowy czy wtedy pobieranie leci jakoś po dwóch pasmach?

Karta jednostrumieniowa w AC433 ma szanse osiągnąć do 300Mbit w praktyce w idealnych warunkach - router w tym samym pokoju co karta.
Jednocześnie jesteś w stanie połączyć się z jednym pasmem. Zsumowane prędkości to tylko “chłyt marketingowy”.

Cześć
Znowu odświeżę temat, tylko trochę w innej sprawie :slight_smile: Potrzebuję wybrać kartę sieciową bezprzewodową do komputera. W danym miejscu jest komputer z kartą sieciową TP-LINK TL-WN321G /tak, wiem że staroć/, dzięki której więcej tego netu nie ma niż jest. Sprawdziłem parametry na telefonie Xiaomi Mi5 i sygnał waha się w tym miejscu od -77 do -90 dBm [głównie dla sieci 5 GHz, dla 2.4 waha się do -87 dBm]. Dodam, że nie zależy mi zbytnio na osiągach.
Czy któraś z poniższych kart może być czy warto zwrócić uwagę na inną?

  • TP-LINK TL-WN722N;
  • TP-LINK TL-WN822N.

Pozdrawiam

Dwa pytania:

  • z jakim konkretnie routerem ta karta ma współpracować?
  • to jest komputer czy laptop?

Ad 1 - Funbox 3.0.
Ad 2. Stacjonarka

Zapomnij o karcie na USB. Z nimi bardzo często są problemy.
Zainteresuj się kartami pci:
https://www.x-kom.pl/comparison/260560,241127

ps. jeśli masz większy budzet:
https://www.x-kom.pl/comparison/324466,243533,164352


Jeżeli to ma być przez dwa stropy to o 300Mb/s przez WI-FI należy zapomnieć (zarówno w paśmie 2,4GHz o 5GHz nie wspominając ze względu na tłumienie tej częstotliwości przez zbrojone stropy budynku !) ! Sygnał WI-FI nie równa się transfer ! Anteny nadajnika i odbiornika muszą się widzieć bez przeszkód . Należy przyjąć , że karta powinna mieć dwa razy większą prędkość niż ta którą chcemy uzyskać (np. 2,4GHz - 600Mb/s) Ważne jest czy router również obsługuję taką prędkość w tym paśmie . Karta 433Mb/s to mało nawet jak rzeczywista prędkość internetu będzie ~280Mb/s bo prędkość karty nie przekroczy ~230Mb/s (jest jeszcze problem ilości sieci WI-FI tam gdzie mieszkasz) !

Skąd Tyś te stropy wytrzasnął?

ps. Funbox 3 ma 5Ghz 4x4

Ty czytasz co on pisze ? 2 piętra niżej bez stropów ? Budowlany cud !
Fala radiowa nie umie chodzić po schodach ! Wybiera najkrótszą drogę !
5GHz nie ma szans !
2,4 GHz TP-LINK ARCHER T9E może będzie z 20Mb/s (ale nie postawiłbym na to żadnych pieniędzy nie tylko ze względu na to , że nie wiem jakie jest WI-FI 2,4GHz w routerze) .

Przecież w miejscu instalacji ma sygnał, i 2,4 i 5ghz, co sprawdził telefonem.

Ty jesteś jednak teoretyk . Teorię znać trzeba (propagacja i interferencja fal radiowych) , ale to za mało na doradzanie ! Nie masz zielonego pojęcia co to jest żelbetonowa ściana lub strop , jak tłumi fale radiowe zwłaszcza o częstotliwości 5GHz i jak to w tym przypadku wpływa na transfer ! Dwie ściany czy stropy żelbetonowe = tragedia !
Obawiam się , że on tak naprawdę nie wie co widział !
Ja proponuję przewód RJ-45 CAT6 (max. dł. 50m) do tego pomieszczenia i dopiero w nim “zabawę” z WI-FI .

Ale doczytałeś, Żelbetonowy Kolego, że obecnie działa mu tam karta TP-LINK TL-WN321G? :wink:

Żebyście nie wiem ile “tu piany nabili” to transferu ~280Mb/s po WI-FI przez ściany lub stropy nie da się osiągnąć ponieważ przeczy to prawom fizyki które obowiązują wszystkich (w tym niedouczonych) !
Sygnał WI-FI to ja mam na poziomie ~ - 40-45 dBm i wartościami typu np. -87dBm proszę mnie nie rozśmieszać !
Spadek sygnału o 3dB to spadek jego mocy o 50% !