Wybór Cpu : Intel czy Amd i dobry układ audio w płycie głównej

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.

Akurat składam nowego blaszaka bo mój wiekowy “intel core2 quad q6600” na płycie głównej “Asus P5N32-E SLI” po prostu już nie wyrabia z nawet przeciętnymi dziś grami na rynku. 

Przede wszystkim chodzi mi o gry i w miarę dobry układ dźwiękowy.

Zaczynając od CPU najpierw zacząłem rozglądać się za tańszymi od intela prockami AMD (z powodu ograniczonych trochę funduszy) i pomyślałem o  “AMD FX-8320” ale jak zobaczyłem porównanie jego mocy w grach z  intelem to po prostu opadła mi szczena jak wielka jest przepaść miedzy tymi procesorami

Poniżej strona z porównaniem intela z AMD

http://www.purepc.pl/procesory/amd_fx_8370e_wydajnosc_bez_zmian_ale_pobor_mocy_spadl?page=0,8

Z tego co widać to na samym dole jest CPU pod moją starą płytę LGA 775 i różnice pomiędzy FX-8320 a moim starym układem są niewielkie więc pomyślałem o zakupie intela a dokładnie " Intel  Core i5-4690K" którego będzie jeszcze można podkręcić.

A co Wy sadzicie o procesorach AMD czy naprawdę są tak słabe wobec intela a jeżeli już AMD to jaki wybrać.

I moje drugie pytanie a zarazem najważniejsze to układy audio w płytach głównych. 

Ponoć najlepszym układem na dzień dzisiejszy jest: Realtek  ALC1150 ale płyty podają tez różne dodatkowe funkcję jak np. THX TruStudio  w Asusie SupremeFX , czy Sonic Studio albo dodatkowy wzmacniacz itd.

Albo może jaka firma płyt głównych posiada ciekawe układy i funkcję audio.

I przy okazji żeby można było wygodnie podkręcić ten procek. 

Z góry wszystkim wielkie dzięki za pomoc.

Niestety są słabe. Dają radę w renderingu, ale nawet do tych zastosowań lepiej wybrać Intela.

Na chwilę obecną niczego od AMD nie warto brać.

 

ALC 1150 to dość przyzwoity układ, ale dopłacać do dedykowanego wzmacniacza na płycie nie warto. Lepiej kupić osobną kartę dźwiękową,  na przykład Xonar DGX.

 

 

Podaj budżet na cały zestaw.

 

a masz może jakieś podzespoły do wykorzystania ?

bo jeszcze tak przykładowo 

http://www.x-kom.pl/p/252941-plyta-glowna-socket-1151-asus-z170-pro-gaming-z170-3xpci-e-ddr4.html

Dzięki za odpowiedzi a szczególnie Tobie “Odyniec_Stary”

Właśnie o to mi chodziło krótko i konkretnie bo już trochę zmęczyło mnie czytanie recenzji na temat intela vs AMD. W sumie też byłem tego zdania ale potrzebowałem na koniec potwierdzenia. A co do dźwięku to pomyślałem o płycie MSI Z97 GAMING 3, ona powinna mieć w miarę przyzwoitą dźwiękówkę.

A co do odpowiedzi forumowicza “Atronics” to ja wybrałem gniazdo CPU LGA 1150, nawet podałem nazwę CPU “Intel Core i5 4690K”.

Tak na koniec miał bym jeszcze takie szybkie pytanie czy Waszym zdaniem opłaca się przesiadka z chipsetu B85 na Z97 zwykłemu graczowi.  Oczywiście wiem jakie są różnice w technologi tych układów.

wiem :slight_smile:

 

 

możesz zostać na tym B85 i tak na obu płytach możesz podkręcać ten procesor.

A dlaczego akurat LGA 1151 ?

bo nowsza podstawka,ale też minimalnie droższa, więc tak wybierz żebyś cenowo wyrobił.

No właśnie też tam pomyślałem, dzięki.