Wybór cześci rowerowych

Witam, w dzisiejszym temacie mam pytanie : czy przy wyborze mechanizmu korbowego, supportu do korb, kasety tylniej i łańcucha, musze dopasowywać wymiary czy coś w tym stylu?? ogólnie problem jest taki że przeskakuje łańcuch na kole przy przyciśnięciu w pedał, więc planuje wymienić caly naped.

Mianowicie chciałbym sie dowiedzieć:

  1. Czy dopasowuję się łańcuch do korb i kasety?

  2. Czy kasetę do koła trzeba podawać jakieś wymiary czy coś takiego?

3.I support to raczej napewno bedzie trzeba dopasowywać? :slight_smile: :slight_smile:

Za pomoc z góry dziękuje:)

Nie jestem w tym specem (i wątpię abyś znalazł speca od rowerów na forum informatycznym) ale miałem kiedyś w swoim rowerze ten sam problem z przeskakującym łańcuchem i znajomy spec naprawił to demontując z łańcucha 2 ogniwa (1 wewnętrzne i 1 zewnętrzne).

Zawsze demontuje/dodaje się parzystą ilość ogniw (na przemian jest zewnętrzne i wewnętrzne jak ktoś tego nie wie) i trzeba do tego mieć specjalny klucz do rozczepiania/zczepiania łańcucha rowerowego.

W każdym sklepie rowerowym powinni mieć taki klucz (przynajmniej jeden dla siebie) i powinni być w stanie ci to zrobić.

Powodem przeskakiwania może też być zbyt słabe napięcie łańcucha za co odpowiedzialny jest napinacz przy tylnej przerzutce, być może będzie ona do wymiany.

Przyczyn może też być jeszcze kilka innych o których nie wiem (jak napisałem specem nie jestem) i najlepiej by było jakbyś poprosił o pomoc obsługę w sklepie rowerowym lub jakiegoś znajomego speca.

Co do rozczepiana łańcucha jest bardzo łatwy domowy sposób :slight_smile: gwózdz nakretka i mlotek:)

Dodane 18.03.2013 (Pn) 9:59

A co do tematu:

Ja przypuszczam ze poprostu łańcuch i kaseta jest wytarta. Dodam że przy zmianie kasety powinno sie wymienić też łańcuch i ewentualnie korby. a ja wymienilem kolo i zostawilem lancuch i korby i to chyba od tamtego czasu jest taki problem:)

Zasadniczo jeżeli wymieniasz łańcuch to i kasetę obowiązkowo- jeśli masz standardowy osprzęt to najlepiej specjalnym kluczem - odpada wtedy konieczność jej rozbiórki i męczenia się z wiankami zakładanymi na smar…

Wg. mnie w tym przypadku skracanie łańcucha nie ma sensu, chyba że wiesz że kupiłeś dłuższy niż był poprzednio…

Jeśli widzisz że zębatka na korbie jest wytarta - tj. łańcuch nie przylega i przeskakuje to również do wymiany - niestety zazwyczaj zdjęcie przedniej korby jest dość problematyczne - tutaj przydałby się nawet niewielki ale ściągacz…

A support w jakim celu wymieniasz?? masz jakieś luzy, czy zgrzyty?? Jeśli chodzi o supporty to faktycznie istnieje wiele ich rodzajów więc tutaj na “czuja” trudno coś doradzić - na pewno przed zakupem należy wymierzyć dokładnie wielkość starego supportu oraz zwrócić uwagę na zakończenie osi supportu tak aby pasowała do korby -mogą być różne…

Ewentualnie jeśli rower i podzespoły są tego warte, a umiejętności niewielkie polecam wizytę w sklepie rowerowym najlepiej takim połączonym z warsztatem a nie częścią rowerową w “markecie”…

A jeszcze najlepiej abyś przy temacie podał dokładnie tak jak w komputerach swoją specyfikację - jaki rower, jaki osprzęt itd…

Pozdrawiam.