Wybór domowego serwera plików

Witam.

Proszę o pomoc w wyborze serwera plików w rozsądnej cenie (około 2000zł).

-Potrzebuję macierz 4 dyskową

-Stosunkowo niski pobór mocy

-Min. 2 gniazda RJ45

-Karta wlan to już przesada? :wink:

-Port USB

-Serwer WWW, SFTP

-Serwer SMB, NFS

-Jakaś usługa chmurowa jako bonus

-Obsługa przez SSH, ew. przeglądarkę internetową

-Dobre zabezpieczenia (dok. firmowe też będą tam trzymane)

-Możliwość instalacji własnego systemu operacyjnego (na tym szczególnie mi zależy)

 

Znalazłem takiego Seagate http://www.morele.net/serwer-plikow-seagate-business-storage-4-bay-nas-8tb-stbp8000200-567723/ z takimi dyskami w zestawie http://www.morele.net/dysk-seagate-3-5-2tb-sataiii-7200rpm-64mb-cache-st2000dm001-434392/ ale obsługa Morele nie za bardzo potrafi mi powiedzieć czy to urządzenie spełnia moje oczekiwania. Może ktoś z was doradzi albo zaproponuje lepsze rozwiązanie w takich pieniądzach? Z góry dzięki.

Pozdrawiam.

Jeśli potrafisz sam skonfigurować system, to dobrym rozwiązaniem jest HP Microserver Gen8. Z gotowców możesz zainstalować na tym FreeNAS/NAS4Free albo OMV.

 

Co do dysków, to właśnie padły mi dwa (z trzech) takie po 3 latach pracy w NAS. Kup WD Red, w segmencie konsumenckim niczego lepszego raczej nie znajdziesz.

A interesowałeś się produktami firmy QNAP? Afaik mają spory wybór modeli, a dodatkowo fajne ficzery. Kolega z pracy mnie gorąco zachęca do kupna takowego, ale… ja wolę sobie wyklikać niż odpalić i… działa :stuck_out_tongue:

Dzięki za propozycje. Hp jest rewelacyjny, ale to chyba przerost mocy nad potrzeby. Poza tym dokupienie do niego dysków przekroczyłoby zaplanowany budżet dwukrotnie.

Na stronie QNAP z kolei nie mogę się doczytać czy to działa pod jakimś własnym systemem i czy jest możliwość jego zmiany? Ale znowu te ceny… Czy nie ma rozwiązania w moim zasięgu cenowym?

 

Czy jest sens składać kompa pod takie zastosowanie? Jak to może przewidywalnie wyjść cenowo, jak z poborem mocy?

Możesz kupić używany HP Microserver poprzedniej generacji (N36L/N40L/N54L - różnią się tylko taktowaniem procesora), ale nie wiem jak jest z dostępnością.

 

Za miesiąc będę sprzedawał swój NAS (HP N40L + 250GB HDD + 8GB RAM + Radeon HD6450), jeśli jesteś zainteresowany to daj znać na PW.

W składaniu NASa jest zasada: 

Poczytam linki które mi podesłałeś jutro w “pracy” :wink: ale kiedy zobaczyłem twoje wyliczenia np. płyta za 1000 kiedy za swoją w desktopie zapłaciłem 600 i wieśka ogrywam praktycznie na ultra detalach to się podrapałem w brodę :wink:

Stąd właśnie sugestia, żeby do 2000 brać “gotowca” - server w tym budżecie dostaniesz tylko na wyprzedaży po znajomości. Jeżeli dasz dobry zasilacz i znajdziesz dobrą płytę / tani kontroler, to możesz też montować na 10 letnim PC i będzie działał. W domowych “budżetowych” samoróbkach najważniejsze jest żeby nie spalił dysków twardych.

@pocolog tam w linku do lifehackera wkradła się spacja i może ci 404 wyświetlać. Jakby ci stronka nie działała to skasuj ostatnią spację za /. 

 

Co do płytki: płytka pod PCta na desktop =/= płyta pod NAS/serwer. 

 

Generalnie jak kupujesz płytę do komputera to musisz dokupić procka, czasami kartę dźwiękową etc. W przypadku płytek miniITX masz już wszystko w zestawie poza ramem. Zresztą popatrz na spece jednej z polecanych płytek: http://www.asrockrack.com/general/productdetail.asp?Model=C2550D4I#Specifications