Wybór Dysku HDD do komputera

Podaj link :slight_smile:

Nie mogę znaleźć. Pamiętam tylko, że była to jakaś anglojęzyczna strona, a szukałem informacji o dyskach na początku 2016 roku, kiedy kupowałem sobie dysk. Ostatecznie wybrałem WD red.

Czyli Radio Erewań :wink:

Temat pewnie gdzieś istnieje, ale nie mam czasu szukać. A czy to prawda co pisali to nie wiem, ale niejedna osoba tłumaczyła dlaczego purple nie nadaje się do domowego pc.

Black - głośny i średnio wydajny na tle innych 7200 rpm. Jego jedyną zaletą jest długi okres gwarancyjny.
Purple - brak korekcji błędów i generalnie brak zalet w wykorzystaniu w domowym PC.
RED- dość wolny (5400 rpm), ale stosunkowo niezawodny i cichy.
Green i Blue to generalnie prawie to samo. Ten pierwszy zbyt często parkuje głowicę. Nie polecam na ważne dane.

Budżetowa opcja to Toshiba P300, ale ze wszystkimi najtańszymi modelami danego producenta to loteria.

O, następny z Radio Erewań :wink:

Jak już tak dalej rozmawiacie o dyskach to co sądzicie ogólnie o dysku Seagate FireCuda

To jest hybryda, dysk HDD z dużym buforem SSD. Kilka lat temu, kupiłem sobie pierwszą generację takich hybryd do notebooka. Drugi raz bym nie kupił. To nie ma sensu. Lepiej użyć dwóch dysków - SSD i HDD.
vide: https://www.dobreprogramy.pl/januszek/Dysk-hybrydowy-czyli-druga-mlodosc-staruszka,24137.html

Jakie inne dyski 7200 rpm są znacznie wydajniejsze?

Dopóki były oba produkowane to Blue były wyraźnie mniej awaryjnie. Obecne serie, po wycofaniu Green, podobno częściej się psują niż wcześniejsze.

Gdzieś na jakimś forum czytałem, że modele EZRZ to są po prostu Greeny sprzedawane jako Blue. Modele (a raczej model) EZEX to są te stare, niezawodne Blue.

Nie ma takich. Generalnie wszystkie najwydajniejsze HDD zatrzymały się na ok. 200 MB/s transferów liniowych.
Chcesz zwiększyć transfery to musisz zrobić RAID 0.