Wybór dysku - jaka pojemność F3?

Hejka!

Planuję kupić nowy dysk i po przeczytaniu kilku opinii i testów wybór padł na Samsunga F3 (początkowo przychylałem się do czegoś innego, gdyż miałem przeświadczenie, że moja leciwa płyta Asus M2N-E ma SATA I, ale gdy uświadomiłem sobie, że to jednak już dwójeczka, skierowałem swą uwagę właśnie na Samsunga - i tam owa uwaga została na dobre, pomagając dokonać tego wyboru).

Najpierw miało być 500 gigabajtów, ale skoro 1 terabajt kosztuje ledwie 30 zł więcej, to czemu nie?

I tu pojawiła się wątpliwość. Ponoć 1 terabajt to 2 talerze, a więc mniejsza wydajność i większa awaryjność. Prawda to? Czy zatem lepszym wyborem byłby dysk o pojemności 500 GB?

A może w ogóle nie brać Samsunga, tylko zdecydować się na jakiegoś Seagate, WD, albo Hitachi?

Proszę o pomoc.

PS. Czy niska wydajność mojego starego lapka może być spowodowana wolnym dyskiem? Jaki dysk 2,5" byście polecili (max 60gb i 50 zł - to w ogóle możliwe)?

Musisz postawić sobie zasadnicze pytanie…czy dysk do systemu i gier czy do przechowywania danych. Jeśli pierwsza opcja to liczy się wydajność i długość użytkowania. W drugim zaś przypadku liczy się pojemność i długość użytkowania (w obu przypadkach, rzecz jasna - bezawaryjność). Musisz się zorientować które dyski są w rankingach najlepsze i wybrać do ostatniego etapu trzy lub cztery. Samsung i Seagate to “młodsze” firmy a WD i Hitachi to “starsze”, bardziej doświadczone marki. Liczy się też technologia i wykonanie produktu (popatrz na zestawienia dysków w testach - czasopisma komputerowe).

Zależy jakiego masz laptopa (rozkręć go i wyczyść porządnie), podaj parametry. Nie wiadomo przez co jest wolny. Najszybciej można mu dołożyć/wymienić RAM aby nieco przyspieszył (możliwe że i procesor).

Dysk będzie do wszystkiego - do systemu, gier i danych (te ostatnie oczywiście bedą miały backup. Zatem liczy się pojemność, wydajność, długość użytkowania, bezawaryjność:) Generalnie mnóstwo osób poleca tego F3. Tu mówimy o desktopie.

Niby 500 gb by starczyło, ale czy są argumenty, by nie brać 1 tb, skoro kosztuje niewiele więcej?

Myślę że im więcej MB tym lepiej, ja mam przeszło 3 TB a już zaczyna powoli brakować miejsca :smiley: Osobiście polecam markę WD, jeszcze się na niej nie zawiodłem. Jeśli chodzi o ten F3 to sprawdź jego niezawodność (na forach i opinie o nim)