Wybór dysku, jego instalacja i montaż - pytania

Witam,

stwierdziłem, że 80GB to stanowczo za mało na dzisiejsze czasy. Z ledwością mieszczę system z programami, oraz kopię zdjęć (kilka GB zostało, że nawet nie mam gdzie co wrzucić.

Postanowiłem, że zainteresuję się zakupem dysku twardego (ostatecznie nie podjąłem decyzji, gdyż muszę jeszcze wszystko dokładnie przemyśleć)

Jak wiadomo dysków jest wiele, no a moja płyta główna jak i reszta no jak widać, do najmłodszych nie należy. W związku z tym, mam parę pytań :

  1. Na internecie widziałem dyski SATA, SATA2 a nawet SATA3 - czy wszystkie z nich obsłuży mój komputer, bo z tego co przeglądałem instrukcję, jakieś gniazda SATA są.

  2. Czy będzie jakieś ograniczenie w pojemności?

  3. Gdzie mogę znaleźć informacje na temat poboru mocy danego sprzętu, ale takie wiarygodne ;)?

Jak wiadomo, przy ewentualnej zmianie komputera dysk już by był, bo to jest część, którą można przemontować. W razie zakupu nakreśliłby mi już kierunek na komputery stacjonarne, a nie laptopy.

Myślałem jeszcze o wymianie zasilacza, jednak nie wiem, czy to się opłaca - jak to z przemontowaniem innego komputera.

W przyszłości (pojęcia kiedy nie mam) złożyć to bym składał jakieś dwa rdzenie, 3-4GB RAM, płytka główna no i grafika - tak, żebym spokojnie i bez zacięć mógł korzystać z komputera, odpalać różne rzeczy oraz odpalić gry - nie musi być zaraz full detale, bo nawet minimalnymi się zadowolę - ma ktoś orientacyjnie cenę ile mniej więcej bym za takie coś musiał dać? Zakładając, że zasilacz i dysk będę mógł przemontować.

Pozdrawiam!

Teoretycznie twoja płyta powinna obsłużyć SATA 3 (sata3 jest kompatybilne wstecz) ale jak to wygląda w praktyce , najlepiej jest przeczyta dokumentacje płyty głównej jeżeli byłby problem to najlepiej kupić dysk przez internet gdzie sprzedawca( sklep) prowadzi działalność wtedy możesz oddać dysk w ciągu 10 dni bez podawania przyczyny , co do dysków na stronie http://www.cdrinfo.pl/ jest zestawienie dysków i testy

Nie ale powinieneś pamiętać ze dysk 500 GB będzie mniejsze producenci przeliczają to inaczej niż jest 1 MB =1024 kb

Na pewno są jakieś serwisy, ale według mnie to najlepiej samemu zmierzyć części bo jak wiadomo niekiedy to co jest napisane nima się jak do rzeczywistości

Dysk 2TB - 3 talerze bierze średnio 6,5W przy ciągłej pracy.

No czytałem, ale to taki złom, ze wtedy nie słyszeli o SATA3 :smiley:

Wiem, że tak przeliczają - teraz mam 74GB, a nie 80 - po prostu myślałem, że płyta nie obsłuży tyle (tak jak jest z RAM, że jak nie obsłuży więcej niż np. 8 to jak właduję to i tak się nic ciekawego nie stanie.

OK, bo tak myślałem - 500GB vs 1TB - musze obaczyc

Dodane 15.07.2011 (Pt) 10:57

No czytałem, ale to taki złom, ze wtedy nie słyszeli o SATA3 :smiley:

Wiem, że tak przeliczają - teraz mam 74GB, a nie 80 - po prostu myślałem, że płyta nie obsłuży tyle (tak jak jest z RAM, że jak nie obsłuży więcej niż np. 8 to jak właduję to i tak się nic ciekawego nie stanie.

OK, bo tak myślałem - 500GB vs 1TB - musze obaczyc

http://pl.wikipedia.org/wiki/Megabajt

Zgadnij których megabajtów używają producenci dysków :stuck_out_tongue:

465GiB vs 931GiB żebyś się nie zdziwił i nie narzekał że płyta nie obsługuje :stuck_out_tongue: