Wybór dysku - Laptop Acer Aspire 5738G

Witam mam dylemat z wyborem dysku do laptopa Acer Aspire 5738G - Bo dwa już padły - pierwszy po 2,5 lat używania, drugi po pół roku korzystania.

Do użytkowania lepszy dysk wewnętrzny czy zewnętrzny do laptopa - system, programy, gry, itp.

http://allegro.pl/hdd-dysk-zewnetrzny-1 … 65364.html

czy

http://allegro.pl/nowy-dysk-2-5-seagate … 08896.html

W okolicach 1 mies, mam zamiar kupić komputer, więc po tym czasie będzie mało używany laptop.

Na zewnętrznym systemu nie zainstalujesz.

Dysk zewnętrzny na system do laptopa :?:

Poza tym ten wewnętrzny to dysk po serwisowy, odnowiony z 3 miesięczną gwarancją.

Niewiele dokładając http://allegro.pl/nowy-dysk-wd-wd3200bp … 83472.html

Nie byłbym tego taki pewny. Bardziej obawiałbym się o wydajność takiej konfiguracji.

Ja bym wziął któryś z tych:

http://allegro.pl/super-dysk-toshiba-2-5-500gb-7200-16mb-cache-i3437489488.html

http://allegro.pl/hitachi-320gb-7mm-16mb-7200-obr-m-fv-z7k320-320-i3425046953.html

http://allegro.pl/nowy-dysk-hgst-500gb-32mb-7200-7mm-szybki-wawa-i3420214961.html

ok, dzięki z pomoc, czy rozwalające się dyski (2 już) może być wina zasilacza? Oryginalny jaki z laptopem kupiłem, jakiś chiński chyba.

Mówisz że dysk ci padł po pół roku używania to nie masz na niego gwarancji ?

Hej,

Bardzo dobre wybory. Generalnie nie ma sensu ładować się w dyski 5400RPM i 8 MB Cache, bo dyski te wydajnościowo są wiele gorsze niż ich odpowiedniki z prędkością obrotową 7 200 RPM. Może więc też warto rozważyć zakup dysku WD z serii Black?

Nie, bardziej obstawiałbym złą konstrukcję laptopa, a dokładniej - złe położenie dysku twardego. Sam mam Acera z podpisu i niestety nie wiem, kto go projektował, ale dysk twardy umiejscowiony jest tuż nad chipsetem płyty głównej; robi ona za jego radiator, bo sam chip takiego nie posiada. Ze względu na to dysk potrafi całkiem ładnie się zagrzać - nawet do 65 stopni. Oczywiście w moim przypadku rozwiązaniem był zakup drugiego dysku, do drugiej zatoczki, bo w taką wyposażony jest mój model. System zainstalowany został na dysku dodatkowym, a oryginalny dysk robi za magazyn - i nawet w czasie dość sporego obciążenia teraz jego temperatura nie przekracza 42 stopni.

:arrow: A jaką temperaturę ma Twój dysk twardy?

:arrow: Jaki obecnie model dysku masz w laptopie?

:arrow: I najważniejsze - jakie są objawy uszkodzenia dysku?

Pozdrawiam,

Dimatheus

Po pierwszej awarii, oddałem go do ,specjalistów’’, oczyścili go jedynie i wziąć nie małą kasę za to… I się nie nagrzewał, a wcześniej jak nie miałem podkładki miałem ,przysmażane’’ nogi i się wyłączał przez przegrzanie, po tym czyszczeniu o wiele lepiej, i wtedy jakiegoś HGST 500 Gb kupiłem i po pół roku się zepsuł, wyjąłem go poleżał trochę (wtedy używałem internetu na Ubuntu testowym) A jak następny raz chciałem dać go do ,testów’’ zaczął stukać dziwnie, więc pewnie na gwarancji by nie przyjęli go nawet.

Kupiłem ten pierwszy, bo jak na miesiąc większego korzystania większa pojemność nie jest mi potrzebna, obecnie dysk ma 48 stopni, i chyba będę musiał jakoś teraz sam go czyścić, bo znowu się przegrzewa powoli.

pozdrawiam,

damiaan123

PS. A jak patrzę na ten zasilacz zobaczyć ile ma W nawet nie widać, albo jestem ślepy, jakiś chinol zasilacz.

Hej,

Trochę za dużo niestety. Jeśli zaś chodzi o czyszczenie, to w przypadku dysków nie za wiele można zrobić - nie posiadają one osobnych wentylatorów, bądź elementów chłodzących. Czyszczenie - i owszem - pomoże w przypadku procesora czy karty graficznej, ale nie w przypadku dysku.

Tak, ale że zasilacz nie jest elementem wewnętrznym samego laptopa - jak w przypadku komputerów PC - nie powinien mieć wpływu na temperaturę laptopa - co najwyżej możesz się o niego poparzyć, stając nogą na zasilacz.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Obecnie dysk ma 60 stopni, coś musi być nie tak chyba.

Hej,

Temperatura jest o wiele za wysoka, ale czyszczenie tutaj niewiele da - przyczyny opisałem w poprzednim poście. Ewentualnie zostaje Ci ściągnięcie klapki obudowy, która przykrywa dysk i postawienie laptopa na podkładce chłodzącej, która będzie chłodzić ten newralgiczny komponent. Jeśli zaś będziesz rozbierał laptopa, zrób zdjęcia z położeniem dysku twardego, a najlepiej dwa - z włożonym i wyciągniętym dyskiem.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Trzymasz laptopa na kolanach ?

Jeśli tak to zatykasz od spodu otwory wentylacyjne i nie ma co się dziwić że dysk się nagrzewa i laptop się wyłączał.

-Dimatheus, nie mogłem wcześniej jak dodać zdjęć

http://imageshack.us/photo/my-images/687/pqro.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/600/6dh1.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/802/82k3.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/835/kx44.jpg/

-Unga Unga, tak, ale na podkładce chłodzącej, ale nie zawsze ją włączam, wentylator jest jakby pod ekranem otwartym, więc jak by się trzymało na kolanach nie byłby zasłaniany.

Hej,

Pod tą srebrną folią, co jest pod dyskiem, coś się znajduje? Może chipset płyty głównej? Jeśli nie, trudno będzie wytłumaczyć wysokie temperatury dysku - tym bardziej że został wymieniony na inny.

Pozdrawiam,

Dimatheus