Wybór dysku SSD - Goodram IRDM vs Samsung Evo

Czołem :wink:

Zastanawiam się nad kupnem nowego dysku SSD, celem postawienia na nim windowsa 10 (pora chyba przenieść się z poczciwej 7)

Doradźcie mi proszę jaki wybrać: GoodRam IRDM Pro 512 GB czy Samsung evo 870 500GB lub Samsung QVO 870 500 GB ?

Wiem że podobnych tematów jest już na różnych forach po kilkanaście, ale chciałbym dowiedzieć się o opiniach na te dwa konkretne modele. Może macie jakieś doswiadczenia z nimi.

Na chwilę obecną mam dysk od Silicon Power (niepamiętam dokładnie który model) - ale szkoda gadać, windows 7 na nim się uruchamia jak na zwykłym dysku hdd (żeby nie było, podłaczony jak trzeba do gniazda sata3 :wink:).

Jeśli Windows 7 na dysku SSD uruchamia się jak na HDD, to albo masz coś nie tak z systemem, albo z dyskiem. Normalnie różnica jest kolosalna.
Natomiast co do SSD: według mojej opinii lepszy jest Samsung. Polecam także WD czarny i niebieski (w tej kolejności).

po pierwsze nie ma samsug QVO 500GB - najmnieszy jest 1TB. Bo drugie EVO ma większy TBW 300 dla 500 GB i 600 dla 1 TB i 5 lat gwaracji QVO na TBW 360TB i 3 lata gwawancji i jest wolnieszy. Ja mam 2 kompy MSI i w jednym posuł się dysk obrodowy. Kupiłem QVO 1 TB. Ja często użyskuje kompa (ale filmów nie renderuje) i mam średnio 15TB rocznie, to te 360 TB by mi starczyła na 25 lat :roll_eyes: Do drugiego kupiłem ADATA xs8200 pro - ma 600 TB TBW. Na wykresy i testy nie ma co patrzeć chyba że wgrywasz pliki ponad 70 GB na raz. Dla mie nie ma różnicy. A ty nie posiadasz gniazda M.2 musisz mieć dysk 2,5" ? Jaki nie kupisz i tak ci przeżyje ten komputer. A że ci wolno chodzi, może masz zapchany dysk powyżej 80%

Coś z tym moim Siliconem jest nie tak. W laptopku (nie jakims tam nowym, ale też nie na gruzie) mam dysk Samsunga Evo bodajże 850, i hula jak Stefan na skoczni :grin:. A na nim mam też 7. Dzieki za odpowiedź :sunglasses:

Z tym moim Siliconem coś nie bangla za dobrze, nawet ich firmowy program go nie wykrywał. No niestety musiał mi się trafić słabszy egzemplarz widocznie :joy:. Akurat czytałem że te dyski i ogólnie ta firma jest średnia. Nie mam go zapełnionego nawet do polowy, programy do testów szybkości wskazywały osiągi rzędu 300 mb. A dysk na M.2 nie wiem czy by mi działał, nigdy nie miałem z nimi do czynienia. Plyte główną ma MSI b85m-e45.

W tej plycie nie ma M.2.

Te oba samsungi to jedno wielkie wciskanie bajek. Oba reklamują się jako MLC, jeden trzy a drugi czterobitowy. Tak naprawdę to tylko marketing.
MLC to Multi-Level Cells zaś te samsunga to TLC (Triple-Level Cell) i QLC ( Quad-level cell)
Co to oznacza? Podatność na błędy. MLC musi rozróżnić 4 stany napięć, TLC, osiem a QLC az 16.

Goodram, czyli chińskie no-name z doklejonym logo „producenta”, czyt. importera/dystrybutora. Ja bym dołożył i brał Samsunga, bo po tych wszystkich niby-polskich wynalazkach to w sumie nie wiadomo czego się spodziewać. Kiedyś miałem pendrive Goodrama, kupiony na promocji w jakimś markecie za psi ch*j. Po 4 tygodniach normalnego użytkowania po prostu przestał działać. Bez żadnego konkretnego powodu. Na opakowaniu było napisane (bardzo drobnym druczkiem, ale było) „MADE IN CHINA”, tak więc nie daj sobie wmówić, że to jakiś tam polski produkt i bierz Samsunga. Tyle w temacie.

Testy. ludzie i testy?
Zrzut ekranu (83)

Ale to nie ma zaczenia EVO czy QVO i tak ci przezyje tego kompa. Chyba że zajmujesz się obróbką filmów i masz 10 TB tygodniowo. W taki razie trzeba użyć HDD np WD Black. Ale do normalnego użytku nie nie ma różnicy. Ja mam QVO 1 TB i chodzi OK, ADATA XS8200 pro tech chodzi OK. Te testy nie maja sensu, jaka jest róznica że film przekopujesz w 5 czy 10 s. Jak ktoś ma pieniące to może se kupić tysk SLC taki jak się daje do serwera, tylko po co, dla samego posiadania. Ale goodram nie polecamchyba że IRDM. Ale co, komputer padnie i dysk na półkę, ja ma już 7 różnych w szufladzie. A za 3-5 lat to będzie inna technologia. To tak jak z telefonami. Ludzie kupują aby tylko w wymienną baterią, bateria wytrzymuje 3 lata po czym wcale nie wymieniają baterii tylko wyrzucają telefon. Jam ma 3 letniego laptopa MSI za 4500 zł a teraz ca tą cene można kupić przynajmniej 2 razy mocniejszego. To po co mi inwestować w dysk za 1000 zł. Ten napewno wystarczy na na 3-4 lata a potem go do śmietnika razem z laptopem wyrzucę bo se kupię nowy.

1TB - 8 TB
3 lata gwarancji

5 lat gwarancji

Przepraszam bardzo, ale czego spodziewałeś się za ten „psi ch*j”? Zapłaciłeś mało, dostałeś mało. Od Samsunga za psi pieniądz dostaniesz dokładnie to samo, awaryjny szrot.

Poza tym widzę, że jeszcze ludzie się nie nauczyli, że ocenia się produkt, a nie markę. Zwłaszcza po kupnie czegoś z kosza „wszystko po 5 złotych”, no złoty dowód na cokolwiek - leżaki magazynowe z ciul wie kiedy. Ja bym w ogóle wyjął ze śmietnika opakowanie i powiedział, że mi się nie podoba, więc jest do dupy cała marka. Albo po co w ogóle mieć styczność z jakimś produktem, lepiej rzucać odchodami bez powodu. Absurd.

@PaweLW1 W porównaniu te konkretne Samsungi będą lepsze od wspomnianego GoodRam IRDM Pro. Ich gen 2. nie był specjalnie udany zarówno w SATA jak i M.2.

Pierwszy SSD kupiłem samsunga 870 i niestety padł po niecałym 1,5 roku. Nagle przestał działać. Program Samsung magician nie widział nigdy problemów, po prostu po nocnym oglądaniu netflixa rano obudziłem się z niebieskim screenem i bios go nie widział także na innych kompach. Może to wina Windowsa 7? Na szczęście problemów z gwarancją nie było i kasę oddali. Mimo to nie zniechęcam do samsunga.

Nie jest tak, że Goodram ma fabryki w Polsce, tylko kości pamięci sprowadza? Tak na pewno było w przypadku modułów RAM/Pendrive https://www.goodram.com/marka/ co jest dosyć niespotykane, bo większość montuje w Chinach / kupuje gotowce.
Poza tym mają napisane „Nasza fabryka znajduje się w Polsce” - tylko czy fabryka pamięci czy dysków SSD?