Wybór dysku SSD NVMe PCI-Ex4

Posiadam płytę główną ASUS Z270f, ma ona slot M2 NVMe PCI-Ex4. Szukam jakiegoś dysku który mógłby wykorzystać to złącze. Myślę o czymś minimum 120 GB, a najlepiej 240 GB. Więcej nie potrzebuję bo i tak zamierzam wsadzić jeszcze 2 dyski HDD 1 TB.

Może ktoś mógłby coś polecić w granicach 500zł?

Zastanawiam się nad:


ze względu na niesamowite wręcz teoretyczne prędkości, jednak zastanawiam się co w praktyce warto kupić.

System to Windows 7, oczywiście przygotowany do instalacji na NVMe i bootowania po SUB 3.0.

Opinie o wybranym przeze mnie dysku czytałem różne, dodatkowo nie jestem pewny czy był on umieszczony w odpowiednim slocie i czy płyta w ogóle była w stanie go obsłużyć. Podejrzewam, że część opinii o niskim transferze może być spowodowana instalacją dysku w slocie M2 PCI-Ex2, albo nawet M2 SATA.

Twoja płyta główna posiada dwa gniazda M.2 i oba mogą pracować w trybie PCIe a dodatkowo jedno z nich w trybie SATA - w zasadzie nieważne do którego gniazda wsadzisz dysk.


Ważne aby instalka Windows 7 miała zintegrowane specjalnym narzędziem sterowniki do USB 3.0 i M.2.
Jeśli wszystko dobrze zrobisz to rzeczywiste transfery powinny być mniej wiecej takie :
Test%20SAM960%20Pro

Doceniam poświęcony czas, ale niestety wiem jaką mam płytę i jakie ma sloty. Niestety nie jest obojętne do którego slota wsadzę NMVe PCI-Ex4 bo tylko jeden slot pracuje w tym standardzie, drugi maks PCI-Ex2. Włożenie dysku do drugiego spowoduje, że będę miał 2 razy mniejszą przepustowość na interfejsie i tym samym hardwarowy kaganiec założony na dysk.

Napisałem też, że mam ISO z Win7 z łatkami.

Wątek założyłem bo chcę się dowiedzieć czy przypadkiem nie warto kupić jednak innego dysku niż ten który upatrzyłem.

Zobacz takie + polecam samsunga!


No właśnie nad samsungiem też się zastanawiałem, jest trochę droższy, a ja wolałbym nie przekraczać 500zł. Dodatkowo na papierze MP500 lepiej się prezentuje, zapis niewiele słabszy od samsunga, ale za to odczyt znacznie wyższy.
Tylko jakoś nie zbyt kojarzy mi się marka Crosair z dyskami.

Ciekawe testy znalazłem tutaj:


W typowych testach EVO wypada lepiej, co jest ciekawe w sumie. Jednak w testach real-world nie ma większej różnicy między nimi.

Ciekawe informacje na temat EVO i MP500 znalazłem tutaj:
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3387127.html

Wychodzi na to, że są to nieliczne dyski które realnie zbliżają się do podanej przez producenta specyfikacji.

Za radą stąd:


Chyba wezmę evo, rok dłużej gwarancji i w sumie 10GB więcej. Do tego na brzoskwiniach wychodzi taniej niż MP500.

Jeśli ktoś ma jakieś jeszcze sugestie czy propozycję to chętnie wysłucham :wink: . Od razu nie będę dokonywał zakupu więc jest jeszcze czas na jakieś rady.

EDIT:
Kurcze teraz dopatrzyłem się, że EVO ma pamięci TLC, a MP500 MLC, sam już nie wiem :confused: . Teoretycznie MLC są lepsze - trwalsze.
Różnica cenowa żadna, wydajnościowa jednak też. Więc kwestia technologi pamięci i długości gwarancji.