Wybór dysku twardego

Proszę o pomoc w wyborze dysku twardego o pojemności 4tb w cenie do 500zł ( maksymalnie 550). Dysk będzie służył do gier i sporadycznie jako magazyn zdjęć i filmów. Obecnie posiadam Toshiba p300 1tb, chciałbym aby nowy HDD miał podobne wartości zapisu i odczytu.

ja mam i polecam dobrą firmę … Seagate Barracuda ST4000DM004 SATA3 3,5" 4TB

sp. cena 479 + wysyłka 489 paczkomat

Akurat seagate są średnie jakościowo. Sugeruję Toshiba X300 z 128MB cashe, powinna być nawet ciut szybsza od obecnego.

Mam pytanie, jeżeli chodzi o trwałość to wszyscy producenci mają podobny poziom, czy jednak są jakieś negatywne wyjątki?

Mój p300 ma już ponad 2000godzin pracy i nie widać żadnych problemów

No właśnie nie do końca, niby podobną, ale…
Seagate od dawna ma średnią opinię.
WD, chyba ostatnio opuściło loty i w miarę nowe dyski miewały problemy, z Toshibą ostatnio jest chyba najbardziej OK.

Szukaj WD Black z 256MB cache i 5 lat gwarancji.

Wyszukałem i cena nie zachwyca

20 000 - 30 000h powinien dysk bez żadnych problemów pracować. Powyżej już zaczynają się sypać niektóre modele, ale jak trafisz na dobrą sztukę to i do 70 000h można dobić :stuck_out_tongue_winking_eye:

Proponuje unikać seagate i WD z SMR, u seagate zdarzają się modele zarówno dobre, jak i takie które szybko trafi szlag. Natomiast dyski WD wyposażone w SMR są KOSZMARNIE wolne.

Czyli Toshiba x300 będzie ok?

Edit.
Przeszukałem trochę Internet i znalazłem


Czyli Toshiba też może trochę namieszac

Dyski maja 1 mln godzin pracy jako średnia. 70 tys to nic. Dyski 20-30 letnie działają bez problemu.

Jako MTBF, sprawdź w jak kreatywny sposób obliczany jest ten parametr.
Z chęcią zobaczę jak wyciągniesz 100 000h z konsumenckiego dysku bez badsektorów czy innych awarii.

Trzeba patrzeć po parametrach nawet najlepsza firma produkuje dyski w różnych segmentach niski - średni wysoki…

Jak ktoś chce porządny to bierze starą serie RED “PRO” nie mylić z samym RED
albo kupić najnowszą lepsza serie Ultrastar https://shop.westerndigital.com/products/internal-drives/wd-gold-sata-hdd#WD4003FRYZ

I zapewnie nie firma tylko sklep który wykupił nadmiar dysków któych nie sprzedał bo miał za bardzo poje***ą cene i potem pojawiły sie lepsze i nawet po obniżce nikt nie chciał starych kupować coś w stylu na zasadzie toksycznego marketingu x-kom który smaruje nam reklamy wciskając przepłacone buble…

… ale wiesz, ze taki dysk “do gier” w niektórych tytułach zaboli :slight_smile: ? Jak gra waży koło 100 GB, to wtedy przy nagły doczytaniu moga byc mini lagi. :wink:

Zakup SSD 4TB tym bardziej zaboli :laughing:

Jasne, ale 500 na te 2-3 aktualne gry chyba jest do przeżycia. :wink:

No ja też polecam zakup SSD na użytek a HDD na magazyn.