Wybór elementów do zestawu

WItam,

Szukam procesora, płyty głównej, RAM (ok 8GB) i karty graficznej (z gdzieś okolo 4-6GB jesli sie uda).
Mam już zasilacz, dysk twardy i obudowe. Mój budżet to jakies 1500PLN moge to przeskoczyc o kilka groszy jeśli warto. Fajnie byloby pograc w nowsze gry na full hd (raczej nie oczekuję Crysisa na ultra). Nie mam w planach OC czy podkręcania sprzętu.

Co byście polecili?
Z góry wielkie dzięki za pomoc.

Dysku twardego nie masz:) Pewnie to kilkuletni talerzowiec, a wiec może być trochę przycięty i ze 150 na ssd 120 warto wydać, przynajmniej tą 1-2 gry upchniesz z windem. zKart nową to w tej cenie 1050 z 2 lub 4 (+100 pln) ramy. Z prockiem i ramem będzie problem, fajnie byłoby coś 4 rdzeniowego z Intela, ale tu nim 400, płyta min 200 i za 8gb ram ddr5 min 400. Wiec biorąc kartę z 2gb i bez ssd mieścisz się “na styk” w 1500.

Dzięki ale mógłbys być troszke bardziej dokładny? NI emusi być intel jak dla mnie, AMD jest chyba teraz natyle dobry że powinien wystarczyc do tego co ma robić.

Może być i Amd,

  1. dysk ssd, to praktycznie nie ma wielkiej różnicy, budżetowy 120 GB za ~~150 pln
  2. procesor to możesz wybrać Ryzen 3 1300X ok 450 pln + płyta Socket AM4 AMD A320 ok 200 / Procesor Intel Core i3-8100 ok 480 + Płyta główna Gigabyte H310M ok 250
  3. ram Pamięć GoodRam DDR4, 8GB 2133 np. ok 320-340 pln (możesz kupić szybsze, ale będą droższe i z większym opóźnieniem, a wiec mimo wzrostu ceny różnica nie bezie wielka).
  4. grafika, geforce 1050, tam amsz dzisiątkiw ersji, pewnie różnice rzędu kilku procent będą, nie znam się aż tak, ale np. Karta graficzna Asus GeForce GTX 1050 Dual OC V2 2GB GDDR5 600 pl

razem jakieś 1600/1700 z ssd, zestaw z Intelem jest odrobinkę bardziej wydajny, tak wynika z benchmarka, jest też droższy. Oczywiście możesz wybrać jakieś inne procki, ale starałem się żeby był ddr4 i nowe sockety 1151/am4

Wielkie dzieki!

A ja bym proponował coś takiego:

https://www.morele.net/configurator/redirect/293593

Zamiast 1050 masz 1050 Ti także od razu dużo wyższy FPS w grach no i 4 GB Vram, co naprawdę się zaczyna przydawać. Co prawda procesor to Pentium G, ale dzięki czterem wątkom spokojnie wystarcza przy tej karcie graficznej. Zrezygnowałem z SSD gdyż jest to w tym momencie niepotrzebny wydatek i fanaberia, no chyba, że faktycznie masz jakieś padło, ale wtedy lepszym wyborem byłby HDD, bo gry swoje ważą. Nie wziąłem też taniej płyty na H310, bo to są raczej płyty do zestawów niegamingowych - internet, biuro etc. W mojej propozycji masz 4 sloty na RAM, trochę bardziej ogarniętą sekcję zasilania no i slot M.2 gdybyś kiedyś chciał się wyposażyć w szybki dysk SSD. Dzięki większej liczbie linii PCIe taki dysk będzie mógł pracować w trybie NVMe, a nie wolniejszym SATA. To taki zestaw, który pozwala w przyszłości na całkiem sensowną rozbudowę.

O super dziękuję za kolejną propozycję. Napewno się przyda! A zamiast tego pentiuma cos moze od AMD? Może w tej samej cenie ale troszke wydajniejsze by się znalazło?

Intel G5400 3.70GHz 4MB BOX

MSI H310M PRO-VDH

Inno3D GeForce GTX 1050 Ti TWIN X2 4GB

Patriot 8GB 2400MHz Viper Elite Czerwone (2x4GB) z kodem memory za 325 zł

Amd nie bieraj:) Biorąc zewnętrzna grafikę nie potrzebujesz się pchać w integrę, a najtańszy byłby ryzen 3 1200 z 370 pln, tanszy od 1300x o jakies 80 pln, ale i słabszy jeżeli koniecznie chcesz, to sensowniejsza płyta jest np. ASRock A320M Pro4 z 4 slotami za 250 ok.

Lordek znaazł CI fajny zestaw, procesor cena/jakośc jest ok, płyta też jest dobra, ale sugerowałbym pzremyśleć jak i czy chcesz rozbudowywać (kwestia środków), jeżeli z gotówką średnio i nie chcesz 4 kości ram (bo ew. wstawisz 2x8) lub podepniesz dysk na starsze złącze, to nie wiem czy wydanie połowy środków na płytę za 750 pln ma sens, nawet jeżeli jest fajna. Lepszy, gdybym brał, byłby zestaw Nemezisa:) Ogólnie jednak lepiej wybrać gt z 4 GB niż z 2. Procek Intela łatwiej i taniej potem nawet na używany a kilka lat podmienisz.

Będzie niestety problem, bo Pentium jest w tym segmencie cenowym killerem, a branie czegoś poniżej Ryzen 1400 do grania jest takie se. Nie jest też słabo, ale “szału ni ma, panie”.

Zaproponowałem zestaw, który w przyszłości będzie można ładnie rozbudować. Udźwignie dosyć zacny procesor, choć bez OC oczywiście, będzie można dołożyć kolejne kostki RAM no i większa ilość linii PCIe będzie pozwalała na montaż szybkich dysków PCIe. Nikt wiecznie nie tyra na jednym konfigu.

@LORDEK @anon7248146
Jeszcze raz wielkie dzieki za pomoc!