Wybór języka programowania dla początkującego

Witam, chciałbym zacząć programować tak od siebie dla siebie, jaki język byłby dla początkującego najlepszy? Dodam, że chciałbym aby był on mi przydatny przy innych językach. Możliwe, że w przyszłości chciałbym się zabrać za tworzenie gier dla systemów mobilnych, ewentualnie multiplatform np. silnik UNITY.

Wypytajcie mnie może o szczegóły bo sam nie wiem co jeszcze napisać…

Z góry dziękuje za pomoc :wink:

@edit

Do tego jeszcze chciałbym w przyszłości uczyć się PHP+SQL+Robienie stron internetowych

Wiem że może to i dużo, ale mam zapał i ambicje :wink:

java

Python

Dzięki za rozpiskę naprawdę znam już wszystkie za i przeciw wiem dlaczego taki język a nie inny. Naprawdę dzięki za pomoc…

A tak na poważnie za i przeciw, gdzie takie języki znajdują zastosowanie jak z poziomem trudności jakie książki (najlepiej z heliona) polecacie etc… :wink:

http://gynvael.coldwind.pl/?id=238 :slight_smile:

Po lekturze tej i kilku innych zastanawiam się nad trzema rozwiązaniami

*C#

*Java

*C++

Chyba jednak najbardziej czytając opinie innych zacząłbym od C# lub Javy a potem przeszedł do drugiego z tych językow 1.c# 2. Java ewentualnie na odwrót.

Dodane 02.07.2013 (Wt) 15:58

Czy książka Symfonia C++ Grębosza będzie odpowiednia na start? Oczywiście w połączeniu z kursem online + powolnym przyswajaniem dokumentacji

Już było takich tematów wiele na tym forum, każdy poleci to co mu się podoba.

Ja polecam C - bo to są podstawy podstaw. Język oczywiście ma swoje wady, ale za to jest prosty (nie posiada wielu dodatkowych rzeczy, które mają inne języki, a na zrozumienie i przyswojenie których należy poświęcić czas) i daje solidne, solidne podstawy.

Czy Symfonia C++ jest dobra - tu również jest tyle opinii ile ludzi te opinie wygłaszających. Moim skromnym zdaniem Symfonia C++ jest ok jeśli dopiero zaczynasz w ogóle z programowaniem. Jak na pozycję co jak co techniczną napisana jest dość rozwlekle, barwnie, typowo dla bardzo początkujących. Jeśli jesteś początkujący to taki styl pisania może Ci przypaść do gustu, może nawet okazać się to zaletą książki. Dla kogoś bardziej zaawansowanego, szukającego bardziej technicznego i suchego opisu, Symfonia raczej się nie nadaje.

Tak naprawdę na początku musisz nauczyć się myśleć jak programista, a to po pewnym czasie da ci niemal każdy język. Grunt, żeby nie uczyć się narzeczy martwych (Pascal) albo karzących dbać o rzeczy, z których później nie będziesz korzystał (C/C++, kiedy wiesz, że idziesz w mobile [wyłączając ekosystem Ejpla] albo weba).

Java i C# są dosyć bezpiecznym wyborem na długie lata. Potężna dokumentacja oficjalna i nieoficjalna (miliony wpisów blogowych i tematów na StackOverflow), wykorzystanie do aplikacji desktopowych, webowych i mobilnych. C# to spójny ekosystem i narzędzia Microsoftu; Java to nieco chaotyczny, zdecentralizowany i przeogromny świat OpenSource.

Osobiście mógłbym polecić Pythona, język, w którym pisanie jest przyjemnością. Język oparty na nim (Boo), może posłużyć do pisania na silniku Unity. Dodatkowo, o ile dobrze pamiętam całkiem fajnie można na nim pisać na androida. Poza tym to język wymuszający czytelny kod swoją składnią.

Oczywiście dobrze będzie się też nauczyć C# i Javy.

EDIT: Myślę, że leżeli zainteresujesz się pythonem to powinno ci przypaść do gustu to: http://kivy.org/#home

Dobry programista .NET lub JVM nie boryka się z problemami szybkości wykonania kodu.

JavaScript - skoro chcesz kiedyś pisać strony to będzie przydatny, ba nawet zmieni twoje wyobrażenie o działaniu stron. Język prosty, produktywny(funkcjonalność/kod), kompilacja JIT czyli tak jakby jej nie było (pod tym względem genialny do nauki), szybko rozwijający się i mający coraz szersze zastosowania (serwery - node.js, aplikacje - Firefox OS (w Androidzie też można coś napisać), ostatnio znalazłem, że programują w tym nawet roboty)

Python - języka za dobrze nie znam ale ma bardzo dobre opinie i niezłą dokumentację, również produktywny i o szerokim zastosowaniu. Jeżeli się go nauczysz to prawdopodobnie nie będziesz już chciał pisać stron w PHP :smiley: Przyjemna składnia, esencja programowania bez zabawy w typy zmiennych czy zarządzanie pamięcią (jak w JS).

Będą pisać, że JS jest “bee” ale dla kogoś kto go zna jego fanaberie wcale nie są uciążliwe.

PS. Gdybyś zdecydował się na JS to daj znać polecę ci parę narzędzi i stron, rzeczy, których nie znałem jak zaczynałem a było by mi dużo łatwiej.

JS nie jest be, ale ma bardzo wąskie pole zastosowania. A słabe typowanie jest przyjemne w pisaniu, za to strasznie utrudnia debugowanie.

Dziękuje wszystkim za pomoc :wink: Na start wybrałem jednak C++ sam nie wiem dlaczego, zobaczymy jak się w nim spiszę, przecież to nie koniec świata i w każdej chwili mogę spróbować czegoś innego… Trzeba wejść do każdej rzeki, żeby wiedzieć w której woda jest najlepsza :smiley:

Polecam tutoriale: http://xion.org.pl/productions/texts/coding/megatutorial/ oraz http://www.intercon.pl/~sektor/cbx/ Miłej zabawy :smiley:

Dobrze gada! Polać mu!

Ja polecam jeszcze http://cppreference.com/