Wybór kabla internetowego (prosty, krossowany) przy udostępnianiu LAN

Dzień Dobry!
Opiszę po krótce mój problem
Używam latopa, na którym odbieram internet bezprzewodowy wifi (WINDOWS 7). Postanowiłem udostępnić internet przez złączę karty sieciowej laptopa dla komputera stacjonarnego, w którym mam podpiętą kartę sieciową ISA (WINDOWS 95). Powiedzcie mi jakiego kabla potrzebuję- czy wystarczy kabel prosty ze złączem rj45 (skrętka) czy musi być crossowany?
Z tego, co przeczytałem, dwa komputery winny być spięte kablem crossowanym. Kabel prosty optymalny przy połączeniu komputer-router/switch. Czy w tym wypadku wejscie w laptopie można traktować jak router i kabel prosty wystarczy?

Komputery łączyło się cross’em dawno temu, nowszy sprzęt tego nie wymaga.

Drobok - dzięki za opinię. Martwi mnie tylko szkopuł z kartą ISA w starym kompie. Rocznikowo jest to karta z 1996; poradzi sobie? Wiem, że kabelek internetowy to psie pieniądze ale po co inwestować w błędne rozwiązania :wink:

Rzecz szczęścia, ale raczej nowsza karta powinna sobie poradzić z “przekrosowaniem”. Ustaw na wypadek 100Mbit na nowszym komputerze. Ja bym raczej zastosował switch między tymi urządzeniami.

Tak stara karta może mieć tylko 10 mbit/s i normalnie wymagać krosowania (gdyby łączyć 2 takie same), ale jak kolega wyżej napisał, nowsza karta powinna się przekrosować. Nie masz żadnego kabelka? może w pudełku po routerze znajdziesz? Zaświeci link, to powinno być dobrze.

Router jest poza zasięgiem mojego działania (wydzielona strefa gospodarcza w mieszkaniu, do której nie mają dostępu lokatorzy), stąd też pomysł na to, by jako namiastkę routera wykorzystać laptop, na którym pracuję na co dzień. Zebrać sygnał wifi i puścić złączem pod kabel sieciowy sygnał żeby się podpiąć drugim komputerem. Czyli zakupić kabel prosty, bez crossa?