Wybór kabla internetowego (prosty, krossowany) przy udostępnianiu LAN


(Cougar1) #1

Dzień Dobry!
Opiszę po krótce mój problem
Używam latopa, na którym odbieram internet bezprzewodowy wifi (WINDOWS 7). Postanowiłem udostępnić internet przez złączę karty sieciowej laptopa dla komputera stacjonarnego, w którym mam podpiętą kartę sieciową ISA (WINDOWS 95). Powiedzcie mi jakiego kabla potrzebuję- czy wystarczy kabel prosty ze złączem rj45 (skrętka) czy musi być crossowany?
Z tego, co przeczytałem, dwa komputery winny być spięte kablem crossowanym. Kabel prosty optymalny przy połączeniu komputer-router/switch. Czy w tym wypadku wejscie w laptopie można traktować jak router i kabel prosty wystarczy?


(Drobok) #2

Komputery łączyło się cross’em dawno temu, nowszy sprzęt tego nie wymaga.


(Cougar1) #3

Drobok - dzięki za opinię. Martwi mnie tylko szkopuł z kartą ISA w starym kompie. Rocznikowo jest to karta z 1996; poradzi sobie? Wiem, że kabelek internetowy to psie pieniądze ale po co inwestować w błędne rozwiązania :wink:


(bachus) #4

Rzecz szczęścia, ale raczej nowsza karta powinna sobie poradzić z “przekrosowaniem”. Ustaw na wypadek 100Mbit na nowszym komputerze. Ja bym raczej zastosował switch między tymi urządzeniami.


(qbpm) #5

Tak stara karta może mieć tylko 10 mbit/s i normalnie wymagać krosowania (gdyby łączyć 2 takie same), ale jak kolega wyżej napisał, nowsza karta powinna się przekrosować. Nie masz żadnego kabelka? może w pudełku po routerze znajdziesz? Zaświeci link, to powinno być dobrze.


(Cougar1) #6

Router jest poza zasięgiem mojego działania (wydzielona strefa gospodarcza w mieszkaniu, do której nie mają dostępu lokatorzy), stąd też pomysł na to, by jako namiastkę routera wykorzystać laptop, na którym pracuję na co dzień. Zebrać sygnał wifi i puścić złączem pod kabel sieciowy sygnał żeby się podpiąć drugim komputerem. Czyli zakupić kabel prosty, bez crossa?