Wybór kabla sieciowego

Nie wiem czy dobry dział, bo niby sprawa dość błaha, ale chciałem się upewnić. Sytuacja wygląda tak: w swoim stacjonarnym komputerze nie mam możliwości łapania wi-fi, tak więc internet mam po kablu, bardzo możliwe, że niedługo w pakiecie dojdzie mi telewizja, ale telewizor to inny pokój. Żeby to miało ręce i nogi wydaje mi się, że najlepiej będzie przenieść router do pokoju gdzie stoi telewizor, jednak oczywiście pojawia się w tym momencie problem, bo aktualny kabel łączący router z komputerem ma może z 1m albo i mniej, w każdym razie to oryginalny kabel z zestawu, a takie jak wiadomo za długie nie są, a będę pewnie potrzebował z 10-12metrów, jeszcze muszę to dokładnie zmierzyć.
I moje pytania są takie:
Po pierwsze kabel sieciowy to to samo co kabel ethernet? I jak przeglądam różne strony to widzę różne kategorie, różne literki itd., jakie to ma znaczenie i jaki kabel musiałbym wybrać? Czy to nie ma znaczenia i każdy kabel podejdzie? Widzę dość mocne rozpiętości cenowe niezależnie od długości kabla. Aktualnie mam Funboxa, a internet bodajże do 80mb/s.
Drugie pytanie czy długość kabla ma jakiś wpływ na prędkość i działanie internetu? Z tym, że telewizja będzie go spowalniać to pewnie muszę się liczyć?
Po trzecie pewnie można by się zdecydować i postawić na wi-fi, ale z drugiej strony słyszałem, że jak jest możliwość mieć internet poprzez kabel, to tak jest lepiej, większa stabilność internetu.

Zapomnij o WiFi, kup taki kabel i będzie dobrze :slight_smile:

Są jeszcze modemy USB na wifi TP-Link TL-WN722N

Aby przez wifi uzyskać prędkość zbliżoną (jako tako) do tego co oferuje kabel za 14 zł, trzeba wydać na router jakieś 1300 zł a na kartę sieciową ok 460 zł.

Po co router z AC, skoro internet ma 80Mb?.. Wystarczy zwykła N150 lub N300. Nie mówiąc już o tym, że Funbox ma WiFi N, więc zostaje karta do PC za kilkadziesiąt złotych. Jeżeli nie ma jakiś mega wymagań, to myślę, że wystarczy spokojnie.

Jeżeli na tej karcie, realnie uda się wyciągnąć 50Mb/s to trzeba otwierać szampana :slight_smile:

Za kilkadziesiąt złotych kupisz już np. TL-WN822N czy Asus USB-N14 w standardzie N300

Czyli widzę, że zdania podzielone odnośnie tego czy kabel czy wi-fi :slight_smile: Specjalnie się na tym nie znam, tylko słyszałem że właśnie jeśli jest możliwość mieć na kablu, to lepiej kabel niż wi-fi, ale ile w tym prawdy, to nie wiem.

Jeżeli dasz radę puścić bezproblemowo kabel, to puść. Jeżeli nie chcesz szpecić ścian, wiercić itp., a nie jesteś jakimś prouserem, który przerzuca gigabajty danych, to zastosuj wifi :slight_smile:

Dodałbym do tego, że jeśli masz dużo sąsiadów a Ci też mają wifi (i mikrofalówki) to warto rozważyć wiercenie dziur na kabel :slight_smile:

Wtedy kupuje się router na 5 GHz :slight_smile:
Na łączu do 80 mbps jesteś w stanie bezproblemowo korzystać z wifi i osiągać przez nie pełną prędkość.
Oczywiście kabel zawsze będzie najlepszym i najbardziej przyszłościowym wyborem, ale jeżeli nie spodziewasz się szybszego łącza to chyba nie warto ciągnąć kabla.
A telewizja wykorzystuje około 6-8 Mbps przy kanałach HD i z takim zmniejszeniem prędkości powinieneś się liczyć.

A tak z ciekawości jeszcze się spytam na czym polegają różnice w tych kablach? Widzę, że są różne kategorie, różne numerki, literki i różne ceny, mimo np. takiego samego metrażu ceny się różnią.
Postanowiłem, że zdecyduję się na kabel, pewnie wezmę ten z pierwszej odpowiedzi w tym wątku, cenowo wydaje się korzystny, inne często w takim metrażu są droższe.

Zobacz: http://www.dipol.com.pl/skretka_komputerowa_-_oznaczenia_standardy_pomiary_bib526.htm

Z tymi kablami i normami też różnie bywa.
Też mam U/UTP 5e, ale jest nieco cieńszy od tego Lanberga, więc wygląda na to, że koszulka jest cieńsza. W sumie nawet lepiej, bo w listwie przypodłogowej mało miejsca jest :slight_smile:
Często też podają samo oznaczenie UTP.

Ok, ale rozumiem, że na moje potrzeby spokojnie ten kabel jak w linku starczy? I tak w ramach pewności, bo raczej się skłaniam ku 15metrom, czy ten https://www.morele.net/lanberg-rj-45-rj-45-kat-5e-szary-15m-pcu5-10cc-1500-s-1020174/ to ten sam co ten polecany w linku? Wszystko się zgadza tylko końcówka jest inna zamiast 2000 jest 1500? (choć teraz jak tak sobie myślę, to ta końcówka ma coś wspólnego z długością, bo by pasowało? :slight_smile: )

Tak. 2000 = 20 m, 1500 = 15 m.

Zmierz dobrze, wiele razy na oko wychodziło mi źle i kupowałem zbyt krótki kabel… :wink:

Ok, jeszcze wymierzę porządnie, chociaż myślę że będzie ok, bo wychodzi mi przeważnie 12-13metrów. Choć w sumie cenowo jakoś te 20metrów dużo drożej nie wychodzi, wiec może wezmę 20m i będzie luz np. gdybym miał w planie kiedyś komputer gdzieś w pokoju przestawić.

Stanie jednak na 15metrach, wychodzi mi niecałe 14metrów licząc z zapasem, więc powinno być ok. (jednak zmiana planów i wezmę 20m, bo na 15m z tego co widzę trzeba by dłużej czekać na odbiór, a jakoś te 5metrów rozprowadzę, ewentualnie może się przydać gdybym coś meblował :slight_smile: )
A jeszcze przy okazji pytanie o kabel telefoniczny. Bo aktualnie (z lenistwa, nie chciało mi się wymieniać :slight_smile: ) Mam modem z gniazdkiem podłączony takim starym kablem telefonicznym, płaskim. Jak kiedyś był monter z Orange, to mówił żeby sobie wymienić na ten kabel okrągły, nawet nie wiem jak się dokładnie nazywa. (vdls???). Czy taka wymiana da jakąś korzyść, czy w zasadzie nie ma to znaczenia, niby była mowa, że przy takim kablu coś szybciej chodzi. I jak warto wymienić, to prosiłbym o link do jakiegoś takiego sensownego kabla, potrzebowałbym chyba 10metrów.

Co do zasady warto zostawić sobie z 2m zapasu po obu końcach przewodu - w razie jakiegokolwiek przemeblowania nie trzeba wtedy jeszcze raz przeciągać kabla.

1 polubienie