Wybór kabla sieciowego

(gizmo21) #1

Nie wiem czy dobry dział, bo niby sprawa dość błaha, ale chciałem się upewnić. Sytuacja wygląda tak: w swoim stacjonarnym komputerze nie mam możliwości łapania wi-fi, tak więc internet mam po kablu, bardzo możliwe, że niedługo w pakiecie dojdzie mi telewizja, ale telewizor to inny pokój. Żeby to miało ręce i nogi wydaje mi się, że najlepiej będzie przenieść router do pokoju gdzie stoi telewizor, jednak oczywiście pojawia się w tym momencie problem, bo aktualny kabel łączący router z komputerem ma może z 1m albo i mniej, w każdym razie to oryginalny kabel z zestawu, a takie jak wiadomo za długie nie są, a będę pewnie potrzebował z 10-12metrów, jeszcze muszę to dokładnie zmierzyć.
I moje pytania są takie:
Po pierwsze kabel sieciowy to to samo co kabel ethernet? I jak przeglądam różne strony to widzę różne kategorie, różne literki itd., jakie to ma znaczenie i jaki kabel musiałbym wybrać? Czy to nie ma znaczenia i każdy kabel podejdzie? Widzę dość mocne rozpiętości cenowe niezależnie od długości kabla. Aktualnie mam Funboxa, a internet bodajże do 80mb/s.
Drugie pytanie czy długość kabla ma jakiś wpływ na prędkość i działanie internetu? Z tym, że telewizja będzie go spowalniać to pewnie muszę się liczyć?
Po trzecie pewnie można by się zdecydować i postawić na wi-fi, ale z drugiej strony słyszałem, że jak jest możliwość mieć internet poprzez kabel, to tak jest lepiej, większa stabilność internetu.

(januszek) #2

Zapomnij o WiFi, kup taki kabel i będzie dobrze :slight_smile:

(Krzysztof Nowak) #3

Są jeszcze modemy USB na wifi TP-Link TL-WN722N

(januszek) #4

Aby przez wifi uzyskać prędkość zbliżoną (jako tako) do tego co oferuje kabel za 14 zł, trzeba wydać na router jakieś 1300 zł a na kartę sieciową ok 460 zł.

Po co router z AC, skoro internet ma 80Mb?.. Wystarczy zwykła N150 lub N300. Nie mówiąc już o tym, że Funbox ma WiFi N, więc zostaje karta do PC za kilkadziesiąt złotych. Jeżeli nie ma jakiś mega wymagań, to myślę, że wystarczy spokojnie.

(januszek) #6

Jeżeli na tej karcie, realnie uda się wyciągnąć 50Mb/s to trzeba otwierać szampana :slight_smile:

Za kilkadziesiąt złotych kupisz już np. TL-WN822N czy Asus USB-N14 w standardzie N300

(gizmo21) #8

Czyli widzę, że zdania podzielone odnośnie tego czy kabel czy wi-fi :slight_smile: Specjalnie się na tym nie znam, tylko słyszałem że właśnie jeśli jest możliwość mieć na kablu, to lepiej kabel niż wi-fi, ale ile w tym prawdy, to nie wiem.

Jeżeli dasz radę puścić bezproblemowo kabel, to puść. Jeżeli nie chcesz szpecić ścian, wiercić itp., a nie jesteś jakimś prouserem, który przerzuca gigabajty danych, to zastosuj wifi :slight_smile:

(januszek) #10

Dodałbym do tego, że jeśli masz dużo sąsiadów a Ci też mają wifi (i mikrofalówki) to warto rozważyć wiercenie dziur na kabel :slight_smile:

(MatX_) #11

Wtedy kupuje się router na 5 GHz :slight_smile:
Na łączu do 80 mbps jesteś w stanie bezproblemowo korzystać z wifi i osiągać przez nie pełną prędkość.
Oczywiście kabel zawsze będzie najlepszym i najbardziej przyszłościowym wyborem, ale jeżeli nie spodziewasz się szybszego łącza to chyba nie warto ciągnąć kabla.
A telewizja wykorzystuje około 6-8 Mbps przy kanałach HD i z takim zmniejszeniem prędkości powinieneś się liczyć.

(gizmo21) #12

A tak z ciekawości jeszcze się spytam na czym polegają różnice w tych kablach? Widzę, że są różne kategorie, różne numerki, literki i różne ceny, mimo np. takiego samego metrażu ceny się różnią.
Postanowiłem, że zdecyduję się na kabel, pewnie wezmę ten z pierwszej odpowiedzi w tym wątku, cenowo wydaje się korzystny, inne często w takim metrażu są droższe.

(januszek) #13

Zobacz: http://www.dipol.com.pl/skretka_komputerowa_-_oznaczenia_standardy_pomiary_bib526.htm

(Domker) #14

Z tymi kablami i normami też różnie bywa.
Też mam U/UTP 5e, ale jest nieco cieńszy od tego Lanberga, więc wygląda na to, że koszulka jest cieńsza. W sumie nawet lepiej, bo w listwie przypodłogowej mało miejsca jest :slight_smile:
Często też podają samo oznaczenie UTP.

(gizmo21) #15

Ok, ale rozumiem, że na moje potrzeby spokojnie ten kabel jak w linku starczy? I tak w ramach pewności, bo raczej się skłaniam ku 15metrom, czy ten https://www.morele.net/lanberg-rj-45-rj-45-kat-5e-szary-15m-pcu5-10cc-1500-s-1020174/ to ten sam co ten polecany w linku? Wszystko się zgadza tylko końcówka jest inna zamiast 2000 jest 1500? (choć teraz jak tak sobie myślę, to ta końcówka ma coś wspólnego z długością, bo by pasowało? :slight_smile: )

(januszek) #16

Tak. 2000 = 20 m, 1500 = 15 m.

Zmierz dobrze, wiele razy na oko wychodziło mi źle i kupowałem zbyt krótki kabel… :wink:

(gizmo21) #17

Ok, jeszcze wymierzę porządnie, chociaż myślę że będzie ok, bo wychodzi mi przeważnie 12-13metrów. Choć w sumie cenowo jakoś te 20metrów dużo drożej nie wychodzi, wiec może wezmę 20m i będzie luz np. gdybym miał w planie kiedyś komputer gdzieś w pokoju przestawić.

(gizmo21) #18

Stanie jednak na 15metrach, wychodzi mi niecałe 14metrów licząc z zapasem, więc powinno być ok. (jednak zmiana planów i wezmę 20m, bo na 15m z tego co widzę trzeba by dłużej czekać na odbiór, a jakoś te 5metrów rozprowadzę, ewentualnie może się przydać gdybym coś meblował :slight_smile: )
A jeszcze przy okazji pytanie o kabel telefoniczny. Bo aktualnie (z lenistwa, nie chciało mi się wymieniać :slight_smile: ) Mam modem z gniazdkiem podłączony takim starym kablem telefonicznym, płaskim. Jak kiedyś był monter z Orange, to mówił żeby sobie wymienić na ten kabel okrągły, nawet nie wiem jak się dokładnie nazywa. (vdls???). Czy taka wymiana da jakąś korzyść, czy w zasadzie nie ma to znaczenia, niby była mowa, że przy takim kablu coś szybciej chodzi. I jak warto wymienić, to prosiłbym o link do jakiegoś takiego sensownego kabla, potrzebowałbym chyba 10metrów.

(GioWDS) #19

Co do zasady warto zostawić sobie z 2m zapasu po obu końcach przewodu - w razie jakiegokolwiek przemeblowania nie trzeba wtedy jeszcze raz przeciągać kabla.