Wybór karty graficznej dla 3 letniego PCta

Hej,
borykam się z wątpliwościami co do wyboru karty graficznej dla mojego 3 letniego PCta który jest w ciągłej ewolucji :stuck_out_tongue: Krótko pisząc z konfiguracji z przed 3 lat został tylko procesor. Aktualna specyfikacja:

I5-4440
Mobo: MSI H81l
2x4GB 1600mhz ram
Corsair CX430M
Obudowa Gladius Q50

No i jak większość z was zauważyła karta musi mieć max 20cm. Zaczynałem z tym pecetem w dużej obudowie z GTX 760 no i co oczywiste nie chciałbym zejść poniżej jego wydajności. Cyrkulacja jak na mITX chyba jest ok, na procku zamiast Intelowskiego chłodzenia mam Spartana Lite. Będąc nieco zacofanym w rynku kart przejrzałem allegro i w cenie do 670zł (Tyle maksymalnie chciałbym wydać) udało mi się znaleźć GTXa 960 w wersji mini z 4GB ramu, gwarancja niby jeszcze jest, myślałem też nad zupełnie nowym 1050. Natomiast radeony to dla mnie całkowita tajemnica i nawet nie wiem na co patrzeć. Za to mam złe wspomnienia z Asusowskim 7790 z DirectCU II które było dla niego ewidentnie za ciężkie i raz za razem karta wracała do serwisu z brakiem obrazu.

Co będę robić/czego oczekuje: grać oczywiście, zależy mi na +/- 60 FPSach w FHD na Ultra/Wysokich, nie boję się cięcia jakości dla wyjątkowo wymagających gier. Troszkę będę streamował w 720p. Po za tym prawdopodobnie jakaś obróbka video, grafika 3D w blenderze.

Witam,
procesor masz mocny, więc spokojnie nawet 1070 mógłbyś parować pamiętając, że pojawią się sytuacje, że czasem CPU będzie wąskim gardłem. Rozważając na temat Twoich wymagań wypadkową jest gtx 1060 3GB. Może ultra czy nawet “weri haj” trzeba będzie odpuścić z uwagi na vRAM, to w cenie do 900 zł opłacalną alternatywą może być tylko używany i niekatowany gtx 970 do 800 zł na długiej gwarancji. Za to karta będzie generowała nawet dwa razy więcej klatek niż 1050, da się znaleźć krótką wersję, TDP jest na akceptowalnym poziomie.

Hej,
Dobrze wiedzieć że bottleneck mi nie grozi, chociaż zdaję sobie sprawę z tego że przy następnej generacji kart pewnie będę musiał już zrobić upgrade. Ale do tego jeszcze sporo czasu.

Zrobiłem sobie sporego psikusa składając kompa na mITX, ale ładnie wygląda na ławie przy telewizorze. Budżet mam mocno ograniczony, zerknąłem na rynek GTXów 970 mini i widzę że będzie ciężko, ceny może i nie są aż tak oddalone od kwoty którą chce przeznaczyć, ale o gwarancje ciężko. Jeszcze jest kwestia złącza 6+6 ale podejrzewam że ten problem można łatwo rozwiązać… Jest to opcja zdecydowanie do rozważenia

Wracając do kart z pierwszego posta, gdybym jednak musiał wybierać między nimi, wiem że obie mają podobne osiągi, ale to właśnie vRAM jest powodem moich wątpliwości, czy te dodatkowe 2GB w 960 zrobi jakąkolwiek różnice?

Serio nie ma ten moment żadnej alternatywy od radeona?