Wybór karty graficznej do 450zł - sugestie?

Witam,

planuję po weekendzie zamówić kartę graficzną w cenie ~450zł. Kart do wyboru jest kilka, dlatego kilka kryteriów :

  1. Karta ma być nowa, ze sklepu - allegro odpada, nie mam zaufania do używek.

  2. Karta ma pójść pod obecnym zasilaczem - jest jaki jest, wymianę planuję dopiero pod koniec roku na coś modularnego - tak więc CX430V2 musi starczyć :slight_smile:

  3. Nie może to być karta z referencyjnym chłodzeniem.

Tak więc wyłapałem dwa układy, spełniające wymagania wstępne - HD6770 oraz GTX 550 Ti. Jestem otwarty zarówno na jedną jak i drugą firmę, nigdy nie miałem karty od zielonych - nie powiem, fajnie by było spróbować ale wydajność jest tutaj sprawą pierwszorzędną i to jest najważniejszy parametr. Do tego trochę naczytałem się o problemach z Fermim, dlatego trochę z dystansem podchodzę do tej propozycji.

Wstępnie wyłowiłem :

Asus Radeon HD6770 DirectCU - na plus zaliczam 36 miesięcy gwarancji oraz w niektórych wersjach jest kupon na Dirta 3. Chłodzenie z tego co wiem również jest niezłe, kręcić również się kręci ponoć nieźle. Jest kilka dostępnych wersji w sklepach, które za bardzo nie wiem czym się różnią.

MSI Radeon HD6770 Twin Frozr OC - póki co mój faworyt, boli krótsza gwarancja oraz brak Dirta 3, za to jest jeszcze fajniejsze chłodzenie, ładniejszy wygląd - propozycja, która głownie zagraża pozycji Asus-a.

Asus GTX 550 Ti Direct CU - to sam co poprzednio, ale z innym układem

Zotac GTX 550 Ti AMP! Edition - jedna z najwydajniejszych odmian 550-tki, fabrycznie wykręcona na 1GHz przez co za duże popisu do OC w domowych warunkach nie mam. Zdecydowanie najładniejsza karta graficzna.

Suche benchmarki za mną nie przemawiają - liczy się wydajność w grach i podczas codziennego użytku, a tutaj testy pokazują, że układy są raz zbliżone, raz jest na korzyść HD6770, raz dla GTX’a. Na zagranicznych forach jak i polskich zdanie również jest podzielone.

Co się dla mnie liczy? Wydajność w grach, możliwie żeby się dobrze kręcił (chyba, że jest dobrze wykręcony fabrycznie jak Zotac - chociaż w sumie i tak bym zmienił pastę, dołożył wentylator do budy i wykręcił bym na tyle, ile się da) no i oczywiście nie suszył (Zotac urzekł mnie wyglądem i to w sumie jedyny wyjątek by był). Wiadomo, że wszystkie gadżety jak najbardziej są mile widziane i na plus (nie wiem, gry, dłuższe gwarancje itp.)

Budżet niewielki, ale nie znaczy, że niewielki jest mój dylemat. Bardziej mnie ciągnie do HD6770.

Mam nadzieję, że ktoś pomoże nakierować - oczywiście napisałem w innym miejscu, aby mieć jak najwięcej porad.

Pozdrawiam1

Ja wg subiektywnych odczuć wybrałbym GTX 550 Ti AMP.

Dlaczego ? Po prostu miałem za dużo problemów z Radeonem 4870.

Nie dość, że sterowniki jakoś dziwnie chodziły i lubiły powodować błędy związane z Net Frameworkiem,

to wydajność w niektórych tytułach, gdzie powinna być dobra, była poniżej przeciętnej

( jakieś problemy ze zgraniem się karty z grą ). W dodatku na Linuxie trudno było się połapać ze wszystkim,

a jak już się zrobiło co trzeba to nie było idealnie. Natomiast na Nvidii nie miałem raczej problemów.

Z drugiej strony nie wiem do końca jak jest teraz, z najnowszymi Radeonami i sterownikami do nich.

Może sytuacja się poprawiła? Ja jednak wolałem na to nie liczyć, jak w przypadku Bulldozerów, że niby

będą wyjątkowo udanymi procesorami i kupiłem sobie GTXa 580. Może jak ludzie będą kupowali ich

karty to zmotywuje ich to jakoś do działania i się wezmą za problemy, albo wzięli się już, bo słyszałem

że jakaś tam poprawa i to nie mała jest.

Jeśli chodzi o firmę MSI to na karty tej firmy jest 3 lata gwarancji producenta. Do tej karty masz dołączony bardzo dobry program Afterburner,za pomocą którego można kartę podkręcać. Jeśli chodzi o przedział cenowy to bardzo dobry wybór.Bardziej niż na wygląd zwróć uwagę na wsparcie,wyposażenie oraz wydajność w grach w które grasz.

OK, widzę że są dwie wersje - Twin Frozrem i innym chłodzeniem. Z tego co wiem Twin Frozr pozwoli na lepsze odprowadzenie ciepła, co za tym idzie więcej chłodu i większe pole do popisu przy OC. Chociaż Asus z drugiej strony też… czytam, czytam i czytam i chyba zdecyduje się na HD6770 tylko nie wiem czy wziąć Asus-a czy MSI :smiley:

Zerknij na stronę MSI http://pl.msi.com/product/vga/R6770-Twin-Frozr-II.html

Karta posiada bardzo dobrą sekcję zasilania i do tego ten program Afternburner za pomocą którego możesz spokojnie podkręcić kartę ,ustawić odpowiednie napięcia.

Piszesz, że karta ma 3 lata, a na stronie ProLine że dwa lata :

http://www.proline.pl/?p=MSI+R6770TFIIOC

Edit : chyba jednak gwarancja wygrywa, Asus też się dobrze kręci, a po wymianie pasty będzie jeszcze lepiej - a jednak rok więcej to dobry interes :wink: Do tego Dirt 3 :smiley: I starczy jeszcze na jakąś tańszą grę, coby można przetestować porządnie :smiley:

Tak podłączając się do tematu (sorry jak coś :P) która z tych grafik jest najlepsza?

Radeon 6770:

http://www.proline.pl/?p=MSI+R6770TFIIOC

http://www.morele.net/karta-graficzna-t … vg-436815/

http://www.morele.net/karta-graficzna-h … gd-407049/

Czy może warto dołożyć te 20-30 zł i kupić 6790?

http://www.morele.net/karta-graficzna-v … 14-411015/

Sprawdzałem w sklepie Proline i tam faktycznie jest 2 letnia gwarancja,natomiast w Agito na karty MSI jest już 3 letnia gwarancja,akurat tego modelu nie posiadają obecnie.

Natomiast AveSosen do tego Vertexa jakoś nie mam zaufania,z tego co piszą na innych forach są dość wadliwe karty graficzne.Natomiast warto jest dołożyć te 20 zł,karta jest bardziej wydajna.Z podanych przez Ciebie propozycji skłaniałbym się ku karcie MSI. Poczytaj o karcie,przejrzyj testy.

Może lepiej dołożyć do gtx 460 se - mimo że to wersja se , ale i tak wydajna w dobrej cenie . http://www.agito.pl/karta-graficzna-gig … =wszystkie

Dobra, a gdyby budżet nieco się zwiększył? Teoretycznie by było 600zł, jednak wydawać tyle na kartę graficzną - chyba nie dla mnie. Nie gram jakoś często, ale wiadomo, że większa wydajność = większa przyjemność z gry = więcej czasu pociągnę bez zmiany. Tymbardziej, że gdybym wziął HD6770, szybciej mógłbym sobie sprawić SSD, no na którego mam chrapkę. Z drugiej zaś strony, przy zakupie może lepiej kupić coś wydajniejszego od razu, niż potem wyklinać, że się nie wzięło coś słabszego. Może mówię strasznie niezdecydowanie, jak baba… no ale jestem teraz całkiem zdezorientowany - z jednej strony HD6850 takim słabym układem nie jest, z drugiej zaś strony nie gram za wiele w gry, a jeśli już to tylko wyścigówki i coś w te klimaty (NFS, Dirt, Burnout - te klimaty, latanie z bronią i pakowanie kulek we wszystko co się rusza no moim ulubionym typem nie jest, więc HD6770 powinien spełnić moje oczekiwania, z tego co widzę na gameplayach na YT na tej karcie można sobie już pozwolić na zadowalające mnie detale. Jednak znowu żeby nie było, że kolejna odsłona Dirta czy NFS’a z ledwością hulała na minimalnych…

Czekanie na HD7770/HD7850 a tymbardziej na GTX 650 Ti odpada, ponieważ dosyć długo jeszcze do pojawienia się, a wiadomo że na początku są albo referenty, albo jakieś wariacje z badziewnym chłodzeniem.

Obstaję przy opcji z HD6770 od Asusa z DirectCU i darowaniu sobie dokładki do HD6850, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na nie wiem… na porządniejsze wentylatory, bo na modularny zasilacz nie starczy (znaczy się może i by się coś znalazło, ale mam swój typ który jest droższy od tego, co by zostało) :wink:

sla, odradzam Ci osobiście 6770. Posiada on szyny 128 bit co w dzisiejszych czasach jest porażką… Lepiej wziąć droższego (około 530 zł za bardzo dobry model) 6790 i mieć większą przyjemność z grania. Karta starczy Ci na dłużej, i będzie radocha przed kolegami z pamięci DDR5 i szyn 256 bit :smiley:

530 jest HD6790, a za 575zł jest na agito HD6850 z WindForcem :wink: Kurczę, może głupie ale nie wiem co wybrać :smiley: Chyba się zdecyduję na HD6850, raz wydam nieco więcej ale na dłużej starczy, tymbardziej, że lista zakupów jest dłuższa :smiley:

punktacja według benchmark testów:

3280 dla 6790

3673 dla 6850

Jak wolisz, ale rzeczywiście chyba lepiej wydać ciut więcej na WindForca.

Ma ktoś jakieś porządne porównanie HD6790 vs HD6850 tak jak to jest na anandtech? Suche liczby w benchmarku mnie nie są absolutnie żadnym, ale to żadnym wyznacznikiem wydajności - ilość FPSów w grach w porównaniu do innych kart - to na mnie jak najbardziej działa.

Dobra, jestem przekonany (prawie) na HD6850 - myślę, że zasada będzie podobna jak z butami - kupię coś tańszego (no nie mogę napisać, że z bazarku bo HD6770 bazarkowym produktem nie jest) to rozleci się szybciej niż coś droższego, mocniejszego to wytrzyma na dłużej :wink:

Więc… jeszcze jedno - nie podoba mi się niebieskie PCB od Gigabyte’a, no ale nic nie poradzę. Dobry wybór, czy coś ciekawszego będzie do 600zł?

Na agito jest za 575zł, w sklepie niedaleko mnie - za 601zł z możliwością odbioru osobiście :wink: Wychodzi prawie to samo co na agito (preferuję tylko pobraniową wysyłkę). Jest jeszcze ProLine za 609zł z odbiorem bodajże w Bytomiu jest - tak więc w poniedziałek nawet tata mógłby podskoczyć, bo w Bytomiu pracuje :wink:

Bierz u siebie, te 30 zł pójdzie na przesyłkę…

Z podwójnym chłodzeniem jeszcze te czarne XFX’y, pasują do wszystkiego (nie jak niebieski gigabyte)

http://denikomp.pl/XFX-HD6850-Dual-Heatpipe-Black-Ed-1GB-820MHz-4-4GH%283,10593,10608%29.aspx

http://denikomp.pl/XFX-HD6850-Dual-Heatpipe-XXX-1GB-800-MHz-4-2-GHz%283,10593,31598%29.aspx

Dobra, a gdyby teoretycznie sklep zwinął działalność? Teoretycznie, bo kupiłem tam już cooler, drukarkę, nagrywarkę - zawsze jest wiele osób, sklep cieszy się popularnością i nie wygląda na to, żeby miał upaść… Ale różne rzeczy mogą się wydarzyć przez trzy lata (mam nadzieję, że nie padnie - bo sklep najlepszy w mieście) - co wtedy?

Jestem już prawie zdecydowany na tego Gigusia :wink:

Jak sklep padnie, to wyślesz chociażby do Warszawy gdzie pewnie mają główną “siedzibę” a wątpię żeby tam padło… Lepiej bierz XFX’a jak Cię będzie niebieski wkurzał :smiley:

OK, może nie wkurzał co lekko irytował :wink: Z tego co czytam to Gigabyte będzie lepszym wyborem, lepsze chłodzonko ma :wink: Hmm, tydzień temu startowałem z 300zł i zamiarem kupna VTX3D HD4850, poczytałem trochę i zrezygnowałem. Potem miał być HD6670, potem HD6770 a kończy się na HD6850… jak to się zmienia wszystko.

Dobra, jestem zdecydowany na Gigusia - gdy życie ruszy, zobaczę czy lepiej będzie pylnąć się do Bytomia - tam mają na miejscu, a w sklepie pewnie dopiero będzie do dostania we wtorek, jak nie w środę - nie powiem, drugi tydzień ferii, zimno, nie jeżdżę na żadne narty - byłby czas, aby pokatować trochę :smiley:

Chciałem tylko dodać, że wg tej strony - klik modele HD7770 będzie dostępne już od 15 lutego. Tylko 2 tygodnie, a ceny obecnych kart mogą trochę spaść…

rafi84tek , słyszałem, ale ceny nie sadzę, żeby spadły wiele - HD7970 jak wyszło to ceny nie poszły za bardzo w dół układów z szóstką z przodu. HD7xxx wykluczam, bo wpierw będą referenty - czyli znowu czekanie :wink: