Wybór karty graficznej pod CPU i7-4790 + ewentualna zmiana CPU na i7-7700

Posiadam obecnie sprzęt o poniższej specyfikacji:
CPU : Intel Core i7-4790
MOBO : ASRock Z87 Pro4
RAM : 4x4GB Ballistix Sport DDR3 1600 MHz CL9
GPU : Palit GeForce 750 Ti StormX Dual 2GB
PSU : be quiet! Pure Power 10 700W
OBUDOWA : Obudowa MODECOM Oberon Pro Glass

Poszukuję od jakiegoś czasu kart graficznej, która umożliwiłaby mi płynną grę także w nowe tytuły - nie przewiduję gry w rozdzielczości wyższej niż Full HD 1920x1080. Jednak z uwagi na rosnące ceny kart wstrzymywałem się z takim zakupem dość długo. Podczas ostatnich poszukiwań natrafiłem na:
Zotac GeForce GTX 1070 AMP Extreme Core, 8GB GDDR5 (ZT-P10700Q-10P) w cenie 1549 zł
Gigabyte GeForce GTX 1070 G1 GAMING 8GB GDDR5 (256 bit) HDMI, DVI-D, 3x DP, BOX (GV-N1070G1 GAMING-8GD) w cenie 1649 zł
Rozważam jeszcze RTX 2060 np. modele:
Palit GeForce RTX 2060 GamingPro 6G w cenie 1559 zł
Palit GeForce RTX 2060 GamingPro OC 6G w cenie 1649 zł

Zastanawiam się czy warto wchodzić w tego RTX-a 2060 skoro ma tylko 6 GB pamięci oraz na ile opłacalny na dzień dzisiejszy jest zakup GTX 1070. Niby ma 8 GB pamięci, jednak to już karta poprzedniej generacji.

W przypadku wskazanych modeli GTX 1070, to z tego co poczytałem ZOTAC potrafi się dość mocno wyginać pomimo zastosowania backplate, do tego wysokością zajmuje aż 2,5 slotu. Za to producent dodaje 3 lata gwarancji, w sumie więc karta byłaby na gwarancji przez lat 5. Gigabyte jest o pół slotu niższy, natomiast pierwsze rewizje były dość głośne i okrzyknięte mianem najgłośniejszych niereferencyjnych 1070. Z komentarzy wynika, iż obecnie sprzedawane egzemplarze nie mają już takiej wady. Chodzą jednak głosy, że problem wyeliminowano przez zmianę ustawień działania wentylatorów, a też nie do końca bo nadal występuje terkotanie gdy te startują z pozycji STOP.

O RTX 2060 naczytałem się dużo, mam wrażenie że duża liczba użytkowników ma problemy z tymi kartami, niektórym pojawiają się artefakty już w pierwszych dniach używania kart. Jeden z użytkowników nie zdążył nawet zainstalować Windowsa, a obraz już był pocięty. Karta niby szybsza od GTX 1070, po optymalizacji gier powinna być jeszcze bardziej wydajna, jednak ma tylko te 6 GB pamięci.

Im więcej czytam tym mam więcej wątpliwości, może ktoś podzieliłby się pomysłem na jakąś inną kartę lub doświadczeniem? Albo jakąś opinią, bo na dzisiejszy dzień nie wiem co wybrać. Na kartę nie chciałbym wydać więcej niż 1700 zł, to jest naprawdę górna granica bo więcej kasy mi zwyczajnie szkoda.

Druga sprawa jest taka: mam w domu nowy fabrycznie procesor i7-7700, czy warto zastąpić nim obecny model i7-4790? Wyniki z userbenchmark.com wskazują niewielką różnicę w wydajności, a jednak zmieniać trzeba byłoby zarówno pamięci jak i płytę główną.

Za każdą pomoc będę bardzo wdzięczny.

Zmień tylko i wyłącznie kartę graficzną, żeby mieć wyraźnie lepszy procesor musiałbyś zmienić całą podstawę na i7 8 generacji lub ryzen 7 2 generacji. Kup sobie grafikę z zapasem na długie lata jak RTX 2070, będziesz mieć i 8GB i zarąbiste osiągi.

RTX 2070 jest ponad zaplanowany budżet, nie wydam ponad 2000 zł na kartę. W niższej cenie mogę kupić PS4 PRO, który jest kompletnym sprzętem. Nie dajmy się zwariować. Co jest najbardziej rozsądne obecnie z tego co wcześniej wymieniłem? Jest sens wbijać się w 6 GB RTX-a 2060, czy jednak wybierać starszy wolniejszy model z 8 GB pamięci? W 4K grał nie będę, tylko i wyłącznie 1080p.

To RTX.

Karta z 6 GB vRAMU nie jest przyszłościowa. Niektóre aktualne tytuły zapełniają całą pamięć karty a nawet są wstanie wykorzystać jej więcej (czyli możesz być pewien, że za rok dwa proceder stanie się standardem). Osobiście kupując kartę celowałbym w osiem i więcej giga.

Sam mam bardzo podobny zestaw co Ty (procesor, RAM) z tą różnicą, że posiadam GTX1060 6GB - póki co wszystko na ultra rusza w przedziale klatkowym powyżej 50fps. Ale to tylko dziś. Za rok pewnie będę musiał się zadowolić ustawieniami średnimi. A za dwa lata myśleć o zmianie karty na lepszą. Wtedy pewnie zakupię polecanego Ci RTX 2070

Ta zazwyczaj wyłączenie 2 postprocesów na Ultra uwolni 1GB VRAM, więc nie rozumiem tej podniety ilością VRAMU.

Ci co nie widzą problemu z 6 GB VRAM w 2060 też nie widzieli problemu w 1060 3GB. Karta z dużą mocą, która zostanie zabita jak limit VRAM zostanie przekroczony, a dzisiaj o to nie jest trudno. Karta, która będzie się nadawała do 2K będzie musiała mieć obcinane detale, nie dlatego, że nie wyrabia chip, a VRAM. Brak VRAM bywa jeszcze gorszy niż za słaby chip, bo to nie tylko mniej klatek, a widoczne zacięcia. NV dobrze to zaplanowała, tak samo jak dobrze zaplanowała 1060 3GB. Karta, której przyszłość jest niejasna. Tak jak za czasów 1060 3GB 2 GB VRAM nie było niczym nadzwyczajnym, tak dzisiaj 5 GB VRAM nie jest jakimś wielkim wyczynem, w dodatku karta spokojnie sobie by poradziła, bo ma moc.

Dlatego jestem za 1070. NV zrobiła niezłego psikusa klientom. Wydali 1080 Ti pod nazwą 2080 i obcięli VRAM, wydali 1070 pod nazwą 2060 i obcięli VRAM.

Ktoś zapyta “co z RTX?”. A to, że na chwilę obecną mamy jedną grę, dwa benchmarki, a reszta echo. Nawet wizytówka w postaci Shadow Of The Tomb Raider RT nie dostała, a DLC już się pojawiły do gry. FF XV, który miał być wizytówką DLSS stracił wsparcie dewelopera “bo się nie opłaca”.

Masz na myśli podstawowego GTX-a 1070 czy może 1070 Ti? W temacie 1070 jak myślisz. ZOTAC czy może Gigabyte? Nie korzystałem z kart ani z jednej ani z drugiej marki, dlatego pytam.

1070 Ti Jest jakby nie patrzeć droższa o kilka stów lecz wydajnością bliżej jej właśnie do RTX 2060, a w tej cenie maż znowu RTX 2070. I jak twierdzę, że RTX 2060 to mało przyjemny i przyszłościowy zakup, tak RTX 2070 już wygląda lepiej. Nvidia nie chciała sobie sama robić konkurencji, bo gdyby RTX 2060 miał 8GB VRAM to byłby to wybór idealny, a tak zaczynają się pytania czy nie lepiej wziąć 2070 o wyższej wydajności z 8 GB VRAM.

Jak już masz procesor to zakup płyty i RAM to jakieś 1000 zł - zakładając 16 GB RAM jako minimum. Interes całkiem niezły zważywszy na to, że procesory są drogie, a Ty już masz jeden z wydajniejszych.