Wybór karty graficznej za ≈3000zł

Hej. Mam kolejny dylemat zakupowy.
Przeglądałem oferty i kartę Radeon VII można kupić za około 3000zł. Ma ona wręcz powalające parametry, niestety pomimo tego do NVIDIA 2080, a nawet 1080 ti nie bardzo ma start w benchmarkach, czy popularnych tytułach.
Karty Nvidia są droższe o minimum 500-800zł i teraz pytanie, czy opłaca się dokładać te pieniądze do karty NVIDIA? Czy AMD ma szanse nadrobić sterownikami w przyszłych latach ze względu na parametry swojej konstrukcji? Zależy mi na karcie na kilka lat, bo nie jestem graczem, nie kupuję karty przy każdej nowej serii, ale czasem chcę pograć w jakiś nowy tytuł nie martwiąc się o wymagania. Do tej pory siedziałem na GTX660 (sic!), która sprawowała się świetnie, ale przyszła promocja Metro Exodus (Epic Games 116zł - polecam :wink: ) i się okazało, że karta pachnie palonym plastikiem nawet przy najniższych detalach FHD, a zbliża się jeszcze premiera Cyberpunka :smiley:
Ktoś ma jakieś złote rady? :wink:

RTX 2080 można kupić już za niewiele ponad 3k, np. https://www.komputronik.pl/product/614888/msi-geforce-rtx-2080-ventus-v2-8gb.html, https://www.x-kom.pl/p/446085-karta-graficzna-nvidia-zotac-geforce-rtx-2080-twin-fan-8gb-gddr6.html ale ważniejsze czy w ogóle jest sens, skoro nie jesteś graczem tylko raczej niedzielnym to nie lepiej kupić rtx 2070 za 2k+ co i tak w zupełności wystarczy na kilka najbliższych lat, wydawać prawie tysiąc więcej jak i tak tego nie wykorzystasz? sam zdecyduj.

Zastanawiałbym się pomiędzy:


oraz

Branie RTX 2070 GAMING Z to głupota, płacisz 500zł extra za 5 FPS więcej od “zwykłych wersji” jak RTX 2070 WINDFORCE 8G i RTX 2070 ARMOR 8GB.
Ewentualnie proponuję RTX 0280 z Amazona.

Rozumiem, że tymi nowymi radeonami na które mam ochotę w ogóle nie zaprzątać sobie głowy?

Nie bo to słabizna z 16GB VRAM, którego nigdy nie u żyjesz bo GPU za słabe.

W takim razie weź 2070 i przedłuż gwarancję, / ubezpieczenie z 3 do 5 lub 6 lat :wink: akuratdo 3000 zł dobijesz. W niskim segmencie dopłata nie ma sensu, 570 i 580 są bardzo fajne względem droższej konkurencji, ale pod wydajność zieloni.