Wybór karty graficznej

Tak z ciekawości jeszcze… kto płaci rachunki u Ciebie w domu za prąd ? :smiley:

Ale co mnie, konsumenta, obchodzą te wszystkie cyferki i literki o których Ty piszesz? :joy: :joy: Dla mnie, jak i każdego zwykłego gracza, najważinejsza jest wydajność w grach. A ta jest na odpowiednim poziomie pod kątem ceny, jaką oferują za swoje karty. Ba! RX580 jest tańszy obecnie od GTX 1060, a w wielu grach go wyraźnie prześciga. RX 570 jest za ciut ponad 800 zł, a GTX 1050 Ti (którego 570-ka miażdży) tylko niecałą stówkę tańszy.

Stosunek ceny do ilości klatek renderowanych w grach - to jest najważniejsze. Ok, prądożerność też może być, jednak w skali miesiąca (czyli tak jak większość opłaca rachunki za prąd) to jest różnica rzędu kilku(nastu?) złotych. Także bez przesady już.

EDIT:
Sprawdziłem - RX 580 ciągnie ledwie 80W więcej niż 1060 przy maksymalnym zużyciu. Są to pomiary oczywiście na godzinę. Przeciętnie gram 2-3h dziennie. 200W/dzień to nie jest tak kolosalny wynik, żebym miał się przejmować i cierpieć zaś podzcas gry. :slight_smile:

1 polubienie

Różnica kilkunastu PLN w skali miesiąca nikogo chyba nie zbawi :slight_smile:

15 zł więcej przez średni czas posiadania nowej karty weźmy min 3 lata to “tylko” min. 540 zł :slight_smile:

540 zł w skali 3 lat? :joy: Nie palę. Proszę - podstawowa oszczędność. :joy: A jak tego mało - mam samochód, który pali nieco ponad 7L na setkę w mieście (przeciętny Passat bez problemu wyciąga 10L). Wystarczy mi oszczędności. :joy:

Ah! No i za OC właśnie zapłaciłem 760 zł, gdzie przeciętne autko 1.8L, 10 letnie kosztuje ~1000 zł. :joy:

O kurła ! :slight_smile: To ile ja zapłacę OC za 2.0 TDi pod koniec tego miesiąca bo mi się kończy ? Ograniczę chyba fajki i piwo do pół paczki i jednego namysłowa :frowning:

Przy 200W na dzień, miesięcznie płacisz za to około 3 zł więcej. Wg mnie też się obecnie nie opłaca GTX 1060, gdzie RX 580 nieraz na promocji idzie wyrwać poniżej 1000 (dzisiaj na x-kom RX 570 4GB był za 700 i wyprzeda go w 10 minut i ani trochę się nie dziwię).

Przyznam szczerze że myślałem trochę nad poczekaniem na RX 590, ale musiałbym… no właśnie poczekać a w tym czasie wymienić, zasilacz, procek (narzut sterów AMD na CPU w DX 11 czyli ponad 90% gier) a także po efektach konfrontacji w grach mojego RX 560 (2.5 TFlopa) z kumplowym 1050 Ti (2 TFlopy) w Falloucie 4 i Wiedźminie 3 (bajery nVidi w tej drugiej wyłączone) wybrałem to:

3 lata gwarancji też nie umknęło mojej uwadze bo właśnie po tym okresie zamierzam wymienić kartę i będę mógł przez ten czas spać spokojnie.

Zresztą mam monitor Lenovo 900p/75 HZ więc 8 Gb mi nie potrzebne a monitora nie wymienię bo jest super i do tego przy nawet najmniejszym monitorze 1080p musiałbym go oddalić od oczu o 10-15 cm czyli efekt (pole widzenia) byłby ten sam

PS. W FurMarku na takich samych ustawieniach miałem 9 FPS a teraz 46-47 nie wiem jakim cudem bo ta karta ma tylko 4,5 TFlopa (w Boost) czyli nawet nie dwa razy więcej od RX 560

PS2 Jak Zieloni tacy źli monopoliści to czemu czerwoni kasowali kobzę za rx 580 za 2500 w czasie złotej ery kryptowalut ? Robili dokładnie to samo co zieloni tj wykorzystali okazję/przewagę nad konkurentem żeby trzepać hajs na jeleniach i jeszcze dochody oraz kurs akcji wystrzeliły im wtedy a rzekomo “to nie nasza [AMD] wina że nasze karty są takie drogie to wina hurtowni i sklepów” lol

Czytałem wymagania na full do Battlefield V

A tu różnica z Ray Tracing

od 11:50 bez technologi ray tracing - gra wygląda na 5 lat cofniętą ewolucyjnie w grafice :smiley:

więc ciekawe co myślisz o poczekaniu i dozbieraniu kasy do RTX 2070 za 2300 PLN (wyjdzie też poźniej wersja Ti) ? Ciekawe też czy nadal uważasz że seria tej gry chodzi lepiej na AMD :slight_smile:

Pamięc 8 Gb GDDR6 256 bit… 14 GHz :open_mouth: i 3 lata gwarancji

Zastanawiam się też nad tą kartą, ale jak na razie wg testów Beta i Alfa to karty Nvidii dostają w BF V od AMD takie baty, że aż miło…
https://pclab.pl/news78344.html . I to wszystko dzieje się w grze, która podobno została zrobiona pod karty NVidii :rofl::joy:

No ale co w tym dziwnego? Podnieśli ceny bo popyt przewyższał podaż. Podstawowa zasada kapitalizmu. :F Nikt tu nic nie pisał o być monopolistą przez nVidię, szczerze mówiąc mam gdzieś marki a patrzę na suche fakty. A te, w przypadku walki 1060-RX 580, są za kartą AMD. Zaznaczę, że ostatnie lata miałem same karty nVidii - GTX 760 -> w laptopie 860M -> GTX 970 -> GTX 1050 (mus :wink: ) -> i dopiero teraz zmieniłem na Radeona, bo po prostu po chłodnej kalkulacji okazał się lepszą i bezpieczniejszą opcją (lepsza kompatybilność z niby przyszłościowymi technologiami + więcej VRAM, które lepiej mieć niż nie mieć :slight_smile: ). No i Freesync…wcześniej na to nie patrzyłem, ale jak poznałem - nie puszczę. :joy:

No jak w grze stricte multiplayerowej, z bardzo szybką akcją, gdzie najważniejsza jest płynność rozgrywki chcesz patrzeć na kałuże i błyszczące samochody… :joy: :joy: Mimo, że mój RX580 dałby radę na wyższych ustawieniach bez probelmu, gram ze wszystkim na Średnich ze względu na gwarantowane i stabilne 60 fps. :stuck_out_tongue: (gram od 2 dni z Origin Premier - gorąco polecam gierkę, w końcu DICE wraca do formy :heart_eyes: )

A poza tym - Battlefield wykorzystuje DirectX Raytracing. To nie jest żadna technologia na wyłączność nVidi, jak PhysX czy Hairworks, także prędzej lub później karty AMD też to obsłużą. :slight_smile: Jednak po prostu skupiają się bardziej na kartach z niskiej i średniej półki, za co IMO im chwała. :slight_smile:

2 polubienia

Nie ma i nigdy nie było takiego zwyczaju. Naoglądałeś się pewnie bzdur na jutube i w to uwierzyłeś.

Nie w API, tylko w tych kilku grach je wykorzystujących.

Ja nie wiem po co w ogóle pytasz się jakie GPU wybrać skoro nie kierujesz się wydajnością przy wyborze?
Fanboizm za mocno ci wszedł.

Witaj .

Czym mogę Ci zaradzić lub polecić .

A nie lepiej dołożyć kasę na nowe zapowiedziane Vegi 7 nm które mają pojawić się za rok lub zastanowić się nad obecnym Polaris 30 12 nm np do RX 590 który ma mieć niebawem premierę , nowy GPU ma obsłużyć nowy rodzaj technologii FreeSync 2 HDR 10 + : wydajność nowego Polarisa jest na wysokim poziomie prześciga RX 580 o 10 % a do GTX 1060 6 GB nie wspomnę odstaję o kilkanaście % + o opłacalności za 279 USD - na nasze z podatkiem od nowości i cła wraz VAT - wyjdzie nam 1301.75 PLN - za referenta a nie referenty mogą być ceny troszeczkę wysokie 1480 PLN link do Videocardz o RX 590 : https://videocardz.com/79007/amd-radeon-rx-590-final-specs-pricing-and-performance , od 15 Listopada premiera a po godzinie 15:00 producenci wypuszczą referencyjne i nie referencyjne grafiki RX 590 : https://videocardz.com/amd/radeon-500/radeon-rx-590 .

Jako posiadać karty Radeon RX serii 500 ( RX 560 4 GB nie jest to demonem prędkości - wystarcza zupełnie do CSGO i symulatory w przyszłości ) wraz monitorem AOC z FreeSync ( 75 Hz ) jestem mega raczej niebiańsko zadowolony a sterowniki od firmy AMD coraz bardziej ulepszają wydajność karty Graficznej i ich działanie np aplikacji ( Gry ) , nie radzę przechodzić do Nvidii - nie polecam : nie posiadają Obliczeń Asynchronicznych ( nawet RTX’y tego nie posiadają ) przez to sterowniki od Nvdii symulują ich działanie jakby je posiadało , AMD już od pierwszych architektury GCN 1.0 obsługuję - Obliczenie Asynchroniczne implementowane od HD 7000 aż skończywszy do RX Vega , jeszcze raz radzę nie warto - chcesz mieć potem problemy z sterownikami : lepiej odpuść Nvidię ich support jest wysp problemów z sterownikami - moim zdaniem nie warto : byłem ich użytkownikiem (wspominanej w mej pamięci GTS 250 ) , ich jakość sterowników jest poniżej krytyki u mnie - jak nie artefakty czy np Windows wykrył błąd od sterownika od razu wywala wspominany kwiatek o nazwie nvlddmkm.sys : BlueScreen - nie robiąc nic na komputerze poprzedniej konfiguracji nie aktualizując przez 6 miesięcy sterownika .

PS. Dzisiaj jest premiera średniej klasy karty graficznej RX 590 , daję linki do testów znanych recenzentów z Youtube i z Polskich związanych z IT - https://www.purepc.pl/karty_graficzne/amd_radeon_rx_590_vs_nvidia_geforce_gtx_1060_test_wydajnosci , https://pclab.pl/art79190.html , http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/radeon-rx-590-vs-geforce-gtx-1060-premiera.html , https://www.youtube.com/watch?v=uIoyn-_m89Q .

1 polubienie

Mówisz prawdę .

Vulkan API od Khronos wspaniale radzi sobie z kartami AMD i przez to emigrowałem do firmy AMD że względu na Vulkan API jako najważniejsze punktem w rozwoju gier i aplikacji niż DirecX 12 .

1 polubienie

Oczywiście masz racje, czekam na dzień jutrzejszy żeby zobaczyć już w końcu te testy porównawcze i recenzję nowego RX-a 590, bo również go jeszcze rozważam. Myślę że będzie średnio jakieś 15-20 % wydajniejszy od poprzednika oraz od GTX-a 1060 , ale zieloni też coś już podobno szykują w odpowiedzi. Karty NVidi na pewno nie kupię, bo są po prostu słabsze w grach w które ja gram (BF 4, BF 1 , BF Hardline). Testowałem już różne GTX-y, począwszy od GTX-a 970, aż do 1080-ki. I zdecydowanie wolę jednak Radeony.

1 polubienie

Nie, RX 590 nie będzie wydajniejszy od GTX 1060 6 Gb bo niedługo wyjdzie jego wersja z pamięciami GDDR5X i GPU GP104 z którego ludzie wyciągną zapewne 2.2 a hardkory 2.3 GHz

Akurat z nowego rdzenia nie cieszyłbym się tak bardzo, bo może to oznaczać znaczy wzrost ceny. :wink: To jest w końcu układ z GTX 1070 i 1080. A wydajność sama w sobie nie jest najważniejsza, lecz jej stosunek do ceny. A w tym wypadku RX 590 wypadnie kapitalnie (patrz powyżej link do Videocardz od Romana). Jeżeli w naszych sklepach będzie za te 1200-1300 zł, to zmiecie z powierzchni każdą konkurencję. A liczy się też szybkość wprowadzenia na rynek. :slight_smile: Idą święta…RX590 widać, że lada dzień może trafić do sklepów (HIS i Asus już swoje wersje zaprezentowali), a o nowym 1060 ciągle wiadomo tylko z przecieków.

Ah, no i z 590-tką, poza wyraźnym wzrostem wydajności w niemal tej samej cenie, dostaniemy niby z komplecie trzy kapitalne tytuły - The Division 2, Resident Evil 2, Devil May Cry 5. Aż się prosi o taką paczkę pod choinką. :star_struck:

1 polubienie

Czyli twierdzisz, ze RX 580 4 GB jest szybszy w grach od GTX 1080? :smile:

Oj coś słabo Nvdidii wypadło z tym ficzerem Ray Tracing .

Po jej uruchomieniu tej funkcji wydajność leci łeb na szyję w Battlefield V - https://www.youtube.com/watch?v=SpZmH0_1gWQ

Ja jednak wolę zostać przy AMD Radeon RX serii 500 że względu na Vulkan API i sytuacji na rynku gier , jakoś AMD nie spieszy się z tą technologią Ray Tracing z implementowane w DirectX Ray ( Tracing ) - ja wolę na ich miejscu skupiać się na Low -End i Mid-Range tam jest dopiero jest popyt niż High-End od Nvdii .

1 polubienie

No wiadomo że ilość FPS spada jak gra wygląda z tą funkcją na graficznie 3-5 lat nowszą :slight_smile: Jak chcecie coś za darmo to do PO idźcie… oni dadzą wam PRZED wyborami WSZYSTKO nawet 1000+ dla ciężarnych matek :slight_smile: